Çeşme Aktüel

BİR YIL BÖYLE ‘RÜZGAR GİBİ’ GEÇTİ

BİR YIL BÖYLE ‘RÜZGAR GİBİ’ GEÇTİ
huseyinboyaci( huseyinboyaci@cesmeaktuel.com )
143 views
22 Mart 2015 - 20:43

Ülkemizin en güzel turizm destinasyonlarını say desek, kimine göre birinci, genelde ise ilk üç yerden biri olarak ilk akla gelen ÇEŞME olur. Güzel ilçemiz bir marka. Ama geçtiğimiz son iki yılda maalesef, turizme değer katan denizi ve alternatif turizm alanları, doğası bir işgal tehdidi altında kaldı.

CAZİBE MERKEZİ ÇEŞME

Çeşme cazibe merkezi, ama turizm yatırımlarının cazibe merkezi olması gerekmektedir. 2013 yılı içinde yerel balıkçılarımız haklı ve ihtiyaç duyulan barınak talepleri üzerinden, yerel yönetimin de konuya tam hâkim olamamasından kaynaklanan, dışarıdan bazı fırsatçı ve işin kolayına kaçan gurupların geliştirdiği 200 trol ve gırgır teknesini kapsayan Fener Burnu Kıyı Balıkçı limanı projesi ihale aşamasında iptal ettirildi. İlçemiz insanının hassasiyetinin ve konunun taraflara doğru anlatımı ve Bakanı Binali Yıldırım’ın demokratik ve anlayışlı takdiri ile konu yetkililerce yerinde irdelendi ve ertesi gün iptal edildi.

Bu aşamada, bir baktık ki bir başkaları da ilçemizin cazibesine kapılıp, işin kolayına kaçıp yerleşim alanlarındaki boş tepelik alanlara, iyi rüzgâr alıyor, yola ize yakın, yatırım maliyeti az diyerek “RES” projesi uygulamaya gelmişler.

YEREL YÖNETİM “LİMAN” GİBİ “RES”İDE HAFİFE ALDI

Bu olgunun varacağı aşamaları ve gelişen teknoloji ile oluşan riskleri yeterince irdeleyemeyen yerel yönetimden de zamanında destek alarak, “RES” projesi geliştirip, mevcut yönetmelikler çerçevesinde lisans alıp, uygulamaya başlamak için arazi çalışmalarına başladılar. 2013 yılı bu olguyu yerel yönetime anlatmak ve kamu ile paylaşmak ile geçti.

2014 başından itibaren, kamulaştırma ile ilgili tebligatları takiben, işin vahameti anlaşıldı ve kişiler bir araya gelmeye başladı. Çeşme sürdürülebilir yaşam platformu oluşturuldu. Çeşme adına daha aktif ve etkin iletişim ve eylemler ortaya konulmaya başlandı. Acele kamulaştırma adına, acele acele, hukuki süreçler devam ederken, oldubittiler yaratılarak, türbin temelleri atıldı, türbin gövdeleri bir şekilde geçirildi ve monte edildi. Zira EPDK’nın lisans iptalini ön gören 2 Mayıs sendromundan kurtulmak adına ben yaptım oldu ile her yolu denediler. İkaz edilince öyle yapmamız gerekiyor denildi.

ÇEŞME GELECEĞİNİN  “50” YILLIK İŞGALİNE DİRENDİ VE DİRENECEK.

Hukuk süreci devam ederken, arazilere girildi, mülk sahibine arazisine arabasını koydu diye icralar gönderildi. Kanunsuz el atmalar, hafriyat ve dolgular ile yol genişletme çalışmalarında mülkiyet hakkını koruyanlara milyonlarca liralık tazminat söylemleri ile yıldırmaya çalıştılar. Paralı yanıltıcı ilan ve düzmece karalama haberleri ile topluma baskı kurmaya çalıştılar. Ama Çeşme direndi ve geleceği adına direnmeye devam edecektir. Çeşme yarımadası, bugün de yarın da ülkemizin en prestijli ve alternatif olanakları ile nadide turizm merkezidir. Biz rüzgârımızı turizmde değerlendirmek istiyoruz. RES olur da ÇEŞME’de olamaz. Neden olamaz, sorunu anlatmak ve paylaşmak için tüm yetkililerin katılımı ile genişletilmiş “halk toplantısı” bekliyoruz.

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu