Çeşme Aktüel

UTRECHT TURİZM FUARİ BİZİM İÇİN ÖNEMLİYDİ

UTRECHT TURİZM FUARİ BİZİM İÇİN ÖNEMLİYDİ
orhanbelge( orhanbelge@cesmeaktuel.com )
154 views
22 Mart 2015 - 20:42

Dünyanın önemli turizm fuarları arasında yer alan ve bu yıl 44‘üncüsü düzenlenen 2015 Uluslararası Vakantiebeurs Utrecht Turizm Fuarı 13 – 18 Ocak tarihleri arasında yapıldı. Hollanda’nın Utrecht kentindeki fuar için daha ilk günden itibaren Türkiye’deki turizmcilerin yoğun katılımı göstermesi dikkat çekti.

Türkiye’nin bin 300 metrekarelik alanda temsil edildiği fuarda, Türkiye’den 42 kurum stant açtı. Ege Bölgesi’nden Çeşme, Bodrum, Kuşadası,  Fethiye, Selçuk gibi önemli destinasyonlara ek olarak, TUROB, TÜROFED, TÜRSAB ve ETİK de stant, tanıtım ve imaj ürünleriyle birlikte yer alarak, İZKA ile birlikte Utrecht’te yerini aldı.

Utrecht Turizm Fuari Bizim İçin Önemliydi

Fuara, ETİK Yönetim Kurulu üyelerinden Sadun Alp, Gökhan Angın, Haluk Alay ve Özgür Ardil katılarak, 8 bin 500 yıllık geçmişe sahip İzmir’in, Hollanda ve Belçika pazar paylarından, özellikle de Hollanda pazar payını artırmak adına tanıtım çalışmalarına bu fuarda devam ettiler.

İzmir Valisi Mustafa Toprak daha önce ki fuarlarda olduğu gibi, 2015 Hollanda Utrecht fuarına da katılıp biz turizmcilerin dertlerini dinledi ve kendi üzerine düşen ne varsa yapacağını belirtti. Tabii ki  Türkiye’den uzak bir bölgede sayın valimizin  yanımıza gelerek moral vermesi bizim için önemli bir destek olmuştur.

ETİK Başkanı Mehmet İşler de yaptığı yazılı açıklamada bu pazardan yaklaşık yüzde 5 oranında artış beklediklerini belirtmiştir.

Vali Mustafa Toprak tüm Türkiye standlarını tek tek gezerek turizmcilerle fikir alış verişinde bulundu.

Bu fuarda ETİK ve İZKA’nın katkısı gerçekten çok büyük, bunu belirtmeden geçemeyeceğim. ETİK’in standına ek olarak İzmir, Smyrna ismiyle ve Cruise turizminden esinlenerek gemi tasarımlı müstakil bir stantla temsil edildi. Konaklama tesislerine ek olarak Ticaret Odası, İZKA, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Sun Express ve bazı ilçe belediyeleri temsilcileri vardı.

Hollanda’nın Türkiye için iyi bir pazar olduğunu düşünüyorum. Biraz geçmişe dönüp bakarsak, Çeşme’yi özellikle Hollandalı, Fransız, Alman ve İngilizlerin ne denli yüksek oranda tercih ettiklerini görebiliriz. 2014 yılında Hollanda’dan İzmir’e gelenlerin sayısı 87 bin kişiydi. 2013 yılı verilerine göre 10 bin artış gösterdi. Bu yükselmeyle birlikte hava yolu girişleri de yüzde 12,6 oranında yükselme gösterdi. Bu veriler, ‘Neden olmasın?’ sorusunu kendimize sormamız gerektiğini hatırlatıyor.

Öte yandan, Utrecht Fuarı’na toplam 120 bin kadar ziyaretçinin katılımda bulunduğu bilgisini aldık.

Dolayısıyla Hollanda ve tüm İskandinav pazarı Türk turizmi için oldukça önemli pazarlar. 150 ülkeden yaklaşık bin 500 kuruluşun katıldığı fuarı, her yıl ortalama 150 bin kişi ziyaret ediyor.

Bu fuarların en önemli getirisi ise; diğer turizmci meslektaşlarımızla ve acente üst düzey yöneticileriyle yakın temasta olma, neler yapabileceğimizin röntgenini çekme şansı vermesidir.

Mensubu olduğum Viltur Villasaray A.Ş. olarak Çeşme’de önemli yatırımlar yapılmış ve yapılmaya da devam edilecektir. Bünyemizde 500 yataklı Boyalık Beach Otel, 330 yataklı Villasaray konsepti ve 104 yataklı Kalinda Inn Oteli bulunmaktadır. Ayrıca şirketimiz İzmir’de de otel projelerine başlamış olup, inşaatlar devam etmektedir. Çeşme’de turizm yatırımcılarına destek vermeliyiz. Kendilerine yardımcı olmamız gerekir diye düşünüyorum. Çünkü yatak sayısı Çeşme için önemli bir unsurdur.

Ayrıca ben, 1980’lerden sonra önem verilmeye başlanan, ‘bacasız sanayi’ diye adlandırılan, ülke için en önemli gelir kaynaklarından biri olan turizmde; bölge ayırmaksızın ülke olarak hepimizin büyük bir gemide olduğumuzu düşünüyorum. Her bölgenin konsepti farklı, her bölgenin özellikleri farklı, misafir porföyü farklıdır. Biz Çeşme olarak özellikle, gittikçe kısalan turizm sezonunu makul seviyelere çıkarmak için, eskisinden daha çok elimizi taşın altına koymalıyız. 3 ay çalışarak 12 ay idare edemezsiniz. İdare eder görünürsünüz ama bir süre sonra bazı şeylerden vazgeçmek zorunda kalırsınız. Termali ile, denizi ile, kültür turizmi ile zengin olan bölgemizde tek yapacağımız şey;  genel ve yerel yönetimler, turizmci, esnaf, halk elele çalışmak, çalışmak, çalışmak..

Çocuklarımızın, torunlarımızın geleceği bizim bırakacağımız bu çalışma mirasından geçecektir.

Esenlikle kalın..

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu