Çeşme Aktüel

35 Projenden Biri Olan Alaçatı Havaalanı’na Sahip Çık

35 Projenden Biri Olan Alaçatı Havaalanı’na Sahip Çık
85 views
23 Mart 2015 - 22:37

Partisinden istifa eden Çeşme Belediyesi CHP’li Meclis Üyesi Fatma Esen Kabadayı Whiting’in suçlamalarına yanıt veren İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel, “Elmalarla armutu karıştırıyor” dedi.

 

Binali Yıldırım’a da çağrıda bulunan Alaattin Yüksel:

 

35 Projenden Biri Olan Alaçati Havaalani’na Sahip Çik

 

İki gün önce Çeşme Belediyesi CHP’li Meclis Üyesi Fatma Esen Kabadayı Whiting’in, Çeşme’de kendisinin Rüzgar Enerji Santralleri (RES) karşı verdiği mücadelede yalnız bırakıldığı iddiasıyla partisinden istifa etmesi, istifa bildirisinde bazı partili yöneticileri suçlamasına CHP İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel’den yanıt geldi. Söz konusu kişinin, “Alaattin Yüksel bizzat bana bu işe karşı olmadıklarını söylemiştir” diyerek kendisini de itham altında bıraktığını belirten Alaattin Yüksel, “Ben bu arkadaşı tanımıyorum, resminden de çıkaramadım, böyle birşey konuştuğumuzu da hatırlamıyorum. ‘RES’e karşı değilim’ demek başka bir şeydir, RES’in doğru yerde yapılmasını savunmak ya da yanlış yere yapılmasına karşı çıkmak farklı şeylerdir. Biz her zaman yerleşim birimlerinin dibine yapılmak istenen RES’le halk sağlığı için karşı çıktık. Kendisi elmalarla armutu karıştırıyor” diye konuştu.

 

SAF MI DEĞİŞTİRDİNİZ?

Fatma Esen Kabadayı Whiting’in Büyükşehir Belediye Başkanı, Çeşme Belediye Başkanı ve milletvekillerine çok haksız, sözde imalarda bulunmasının çok ayıp olduğunu, bu vahşeti uygulayan hükümete karşı birlikte mücadele edilmesi gerekirken, kendi mücadele arkadaşlarına  çeşitli suçlamalar yöneltilmesinin son derece yanlış olduğunu vurgulayan Alaattin Yüksel sözlerini şöyle sürdürdü:

“O zaman bende size derim ki, ‘Saf mı değiştirdiniz, başka bir safa mı geçtiniz de bizi karalamaya çabasındasınız?’ Omuz omuza mücadele ettiğimiz bir arkadaşımızın bize bunları söyler duruma düşmesi gerçekten düşündürücü. Önümüzde de bir seçim var. Çok insanı başka vaatlerle yanlarına alıyorlar. Ben kendisini tanımıyorum, hakikatten hakkında bir şey söylemek istemiyorum. Ama bu arkadaşım bir kez daha düşünsün. Gerçekten Çeşme’yi seviyorsa, Çeşme halkını seviyorsa, ülkesini seviyorsa, ülkenin geleceğini düşünüyorsa hep birlikte, omuz omuza bunlara karşı mücadele edelim. Bırakın saf değiştirmeyi bir kenara, hemen saf değiştirir değiştirmez de, eski mücadele arkadaşlarınıza bu kadar ağır ithamlarda bulunmayın. ‘CHP milletvekillerinden bu işin içinde olanlar vardır’ sözü edilir mi? Biz Tayyip Erdoğan gibi, her söylenen şeye dava açmaya kalkmıyoruz. İnsanların özgürce konuşmasını her zaman savunuruz ama yani ayıptır, bu tür eleştirileri biz hak etmiyoruz.”

 

ALAÇATI HAVAALANI PROJENİZE SAHİP ÇIKIN

13 Kasım 2014 tarihinde, Almanya’da kurulmak istenen bir RES projesinin, havaalanı çevresindeki 15 kilometrelik güvenlik bölgesi içinde kaldığı için durdurulmasının ve Binali Yıldırım’ın ’35 İzmir 35 Proje’ kapsamında daha şimdiden etrafı RES’lerle dolan Alaçatı Havaalanı’nın da bulunduğunun hatırlatılmasının üzerine Alaattin Yüksel, “Binali Bey geçen yıl büyükşehir seçimini kaybettikten sonra, “İzmir milletvekiliyim, gözüm kulağım İzmir’de olacak, İzmir’e her türlü katkıyı vermeye devam edeceğim’ dedi. Biz de defalarca çağrıda bulunduk ve bu sözüne sadık kalmasını istedik. Ama ne yazık ki Binali Yıldırım sözünde durmuyor. Kendisine bir kez daha çağrıda bulunuyorum; ‘Gel hiç olmazsa Alaçatı Proje’ne sahip çık’. Bakın daha birkaç gün önce 35 projeyi savundunuz. ‘Şu kadarı başladı, şu kadarı başlıyor’ dediniz. Alaçatı Havaalanı da bunlardan bir tanesidir ve Çeşme için çok önemlidir. Geleceğini turizmden kurgulayan Çeşme’de yıllar önce başlanmış Alaçatı Havaalanı’nın pisti hazır, bir tek asfaltlanmayı bekliyor. Az bir masrafla havalanı açılacak durumda. Kaldı ki, seçim beyanınızda ‘Alaçatı Havaalanı faaliyete geçirilecek’ sözünüz var. Gelin ne olur, bu havaalanına sahip çıkın. Dünya standartlarına göre RES’lerin o bölgeye yapılmasını önce bir engelleyin, durdurun. Ondan sonra da havaalanının yapımını sağlayın. Böylece RES’lerin daha uygun yerlere yapılmasının da önünü açmış olursunuz. Cumhurbaşkanı’na bu kadar yakınsınız. Şu işin doğru dürüst planlanmasının yapılması konusunda bir gayret gösterin. Biz de Türkiye için, İzmir için bir şey yaptığınızı görelim” dedi.

 

Fulya OMAÇ / Çeşme Aktüel Dergisi

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu