Çeşme Aktüel

Kastrada Et Kapama

Kastrada Et Kapama
416 views
23 Mart 2015 - 22:28

Malzemeler: 1 kg dana eti (veya kuzu eti), 1 kg pirinç, 2 adet taze soğan, 1 tutam nane, tuz, bir tutam karabiber

Yapılışı:

Önce et düdüklü tencerede 30 dakika haşlanır. Pirinç ıslatılır. Et kaynayana kadar suda bekletilen pirinç süzülür ve suyu berraklaşana dek iyice yıkanır. Daha sonra kapamanın yapılacağı tepsiye dökülerek, tepsinin her tarafına yayılır. Üzerine taze soğan ile nane doğranır. Ardından düdüklüde haşlanan et kaşık veya kevgir yardımıyla alınarak pirinçlerin üzerine eşit gelecek şekilde ilave edilir. Son olarak tencerede haşlanan etin suyu yavaş yavaş tüm malzemenin üzerine dökülür. Su etlerin hizasına gelmelidir. Yeterli gelmezse su ilavesi yapılır. Karabiberi ve tuzu ilave edilerek üzeri kırmızı renk alan kastranın altına yerleştirilir. Kastranın üzeri küllerle beslenir. Kapamanın pişme süresi yaklaşık 30 dakikadır. Bu tarifi kastra yerine fırında da pişirebilirsiniz. Fırın önceden ısıtılmış ve pişirirken de ısısı 200 derece olmalı. Yaklaşık 35 dakika kadar pişirilip sıcak servis yapılır.

Kastra ateşinin hazırlaması:
Bahçedeki fırının içine ızgara yerleştirilir. Izgaranın etrafı çalılarla çevrilir. Daha sonra bu çalılar tutuşturulur. Kastra üzerinde külle bu ızgaranın üzerine konulur. Kastranın iyice ısınması sağlanır. Üzeri kırmızı renk olunca hazırlanan malzeme tepsiyle birlikte kastranın altına yerleştirilir ve kastra kapatılır.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu