Çeşme Aktüel

Ebegümeci Temalı Alaçatı Ot Festivali Başladı

Ebegümeci Temalı Alaçatı Ot Festivali Başladı
204 views
26 Mart 2015 - 19:24

Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, Alaçatı Ot Festivali’ne yoğun ilgi nedeniyle ödül töreninin bu yıl Alaçatı Amfi Tiyatro’ya alındığını, oturma düzeni sayesinde yaklaşık 5 bin kişinin bu zirve anını sorunsuz bir şekilde izleyeceğini söyledi..

 

Ebegümeci Temalı Alaçatı Ot Festivali Başladı

 

Türkiye’de adı tatille özdeşleşmiş tatil beldelerinin başında gelen Alaçatı’da 2010 yılından bu yana geleneksel olarak gerçekleştirilen Alaçatı Ot Festivali’nin altıncısı, M.Ö. 8’nci yüzyıldan bu yana besin kaynağı ve birçok hastalığın tedavisinde kullanılan ‘Ebegümeci’ temasıyla bugün başladı. Çeşme Belediyesi’nin destekleriyle Alaçatı Sanat ve Kültür Derneği tarafından düzenlenen ‘Otların Rüzgarlı Öyküsü: Alaçatı Ot Festivali’ne bu yıl yaklaşık 15 bin kişinin katılması bekleniyor. Yoğunluk nedeniyle bu yıl Alaçatı eski belediye binası önünden itibaren merkeze araç girişlerine izin verilmiyor. Stantlar Değirmenleraltı Meydanı, Kemalpaşa Caddesi, Mektep Caddesi ve Pazar Yeri Camii Meydanı’na kadar oldukça geniş bir alanda açılacak. Ayrıca önceki yıllarda rahat izlenemediği için ödül töreni de bu yıl 5 bin kişi kapasiteli Alaçatı Anfi Tiyatro’da gerçekleştirilecek.

 

SOKAĞA TAŞAN DOĞAL VE SAMİMİ PAYLAŞIM

Alaçatı’nın kuruluşundan bu yana kendine has dar sokaklarındaki kültürel değerleri tekrar canlandırmak, sokaklara kadar taşan kafelerinde hayat bulan doğal ve samimi paylaşımı tanıtmak, sağlıklı beslenmenin önemine dikkat çekmek için düzenlenen ve ‘En fazla ot çeşidini kim toplayacak?’, ‘En güzel otlu yemeği kim pişirecek?’ yarışmalarıyla klasikleşen festival kapsamında ayrıca çeşitli söyleşiler, mutfak atölyeleri, konserler ve tiyatro gösterisi de yer alacak.

 

İLK GÜN MUTFAK ATÖLYELERİ, SÖYLEŞİLER, UYGULAMA BAHÇESİ ZİYARETİ

Bugün sabah 8:30’da eski Alaçatı Belediyesi önünde toplanan konukların “Otları Tanıma ve Toplama Gezisi” etkinliği ile start alan Alaçatı Ot Festivali’nin ilk gününde daha sonra Ayşenur Mıhçı’nın ‘Asma Yaprağı’ adlı mekanında “Otlarla Gezinti”, Dilek Yetkiner’in ‘Ev B’harat’ında ise “Mutfakta Ebe Gümeci” adlı yemek atölyeleri gerçekleştirildi. Otları Tanıma ve Toplama Gezisi kapsamında ‘Yabani Otlar Uygulama Bahçesi’ de ziyaret edildi. Ardından Köstem Otel’de Doç. Dr. Cevad Şekuri tarafından “Kalp Dostu Bitkiler ve Kalp Sağlığını Koruyucu Beslenme”, Dr. Ayfer Tan tarafından “Biyoçeşitliliğin Önemi ve Korunması” ve Dr. Hüseyin Kılıçarslan tarafından da Biyokaçakçılık ve Biyokaçakçılıkla Mücadelenin Önemi” konulu seminerler yapıldı.

 

MASA KURDUK, PİŞİDİKLERİMİZİ YEDİK

Asma Yaprağı’ndaki atölyede katılımcılarla ‘Isırganlı Ebegümeci Çorbası’, Enginar Çanağında Tarçınlı Ebegümeci’, ‘Labada Sarma’ ve ‘Çağlalı Arapsaçlı Bakla’ pişirdiklerini söyleyen Ayşenur Mıhçı, “Oldukça aktif bir atölye oldu. Katılımcılar sardılar, harç kardılar. Yağmur başlayınca şemsiyelerle devam ettik. Sonrasında da güzel bir masa kurduk ve hazırladığımız yemekleri hep birlikte yedik” diye konuştu.

 

‘TEŞEKKÜR EDERİM, ALMAYAYIM’ DEYİN

Köstem Otel’de Doç. Dr. Cevad Şekuri, ‘Kalp Dostu Bitkiler ve Kalp Sağlığını Koruyucu Beslenme’ konulu ilgiyle izlenen sunumunda, ilk olarak sofraya oturmadan önce yapılması gerekenler hakkında bilgi verdi. Dr. Şekuri sözlerini şöyle sürdürdü:

“Porsiyon miktarı kontrol edilmeli, yemeğe ilk olarak salatadan veya yoğurttan başlanmasında yarar var. Sonrasında proteine devam edilmesi iyi olur. Tabağın doldurulmamasına, ekmek alımının azaltılmasına ve koyu renk ekmeğin tercih edilmesine önem gösterin lütfen. ‘Teşekkür ederim, ben almayayım’ cümlesini sık sık kullanılanın.”

 

SEBZE VE MEYVE KALBİN KANKASI

Daha sonra sebze ve meyvenin kalbin kankası olduğunu belirten Şekuri, “Kalbinize en arabanız kadar ilgi göstermeniz yeterli. Sebze ve meyveler kalp koruyucu, kan sulandırıcı ve aynı zamanda antioksidan. Kalp en çalışkan organımız. Ömür boyu 4 milyar vuru yapar. siz uykudayken bile çalışır. Beslenmemizde ara öğünlere mutlaka yer verin. Atıştırmalarda yağ miktarı düşük besinleri tercih edin. Çekmecenizde elma, armut, portakal, muz, çilek, kiraz, salatalık, kuru yemiş, kuru kayısı, incir, fındık, ceviz, badem gibi çerezler, kabak çekirdeği ve diyet yulaflı bisküvi bulundurun, tam tahıllı gıdaları tercih edin.” diye konuştu.

 

35’LİK MEYHANE’DE ANASON ORKESTRASI KONSERİ, HACIMEMİŞ PALAS’TA ‘BALIK VE RAKI’ YEMEK ATÖLYESİ

Festivalin ikinci gününde yine sabah 8:30’da Alaçatı eski belediye binası önünden başlayacak “Otları Tanıma ve Toplama Gezisi”, Papaz’ın Evi’nde Mustafa Dumanlıdağ’ın ‘Enginarlı Beğendi’, Hacımemiş Palas’ta Süleyman Dilsiz’in ‘Balık ve Rakı’ yemek atölyeleri, Biyoçeşitlilik Uygulama Bahçesi ziyareti yapılacak. İkinci günün söyleşileri ise Köstem Otel’de Prof. Dr. Mitat Bahçeci’nin ‘Otların Gücü Metobolizmayı Hızlandıran ve Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Otlar’,  Dr. Alev Haleki’nin ‘GDO ve Toplum Sağlığı’, İmren Han’da Dr. Ruhan Aşkın Uzel ile Dr. Seda Genç’in ‘Ebegümeci Temalı Bilimsel Söyleşi’si. Ayrıca Ziraat Mühendisi Ahmet Keçeci tarafından da ‘Endemik Sakız Ağacı Sunumu’ yapılacak. ‘Biyokaçakçılıkla Mücadelenin Önemi ve Bitki Çayları (Tea&Pot)’ ile devam edecek ikinci günde Değirmen Altı Sanat Galerisi’nde Çeşme Sokak Tiyatrosu gösterisi yapılacak. Program 35’lik Meyhane’de Anason Orkestrası Konseri’nin ardından sona erecek.

 

FESTİVAL KORTEJ YÜRÜYÜŞÜNÜN ARDINDAN PİNHANİ KONSERİ

Sakız fidanı ekimi ile start alacak üçüncü günde; Papaz’ın Evi’nde ‘Çocuklarla Balık Şenliği, Köstem Otel’de Serdar Öçten Ünsal ‘Zeytinyağı Tadımı’, Dahiliye Uzmanı Dr. Tuncay Filiz ‘Otlar ve Bitkiler Neden Soframızda Olmalı’ söyleşisi, Alaçatı Çarşı Meydanı’nda Türmax Gurme Şefleri’yle yemek sohbeti, Hacımemiş Palas’ta Vedat Başaran ‘Otlar ve Zeytinyağı’, Dr, Ali Osman Sarı ‘Beslenme ve Gıda için Biyoçeşitlilik’ proje sunuları ve proje posterlerinin sergilenmesi, Teresa Borelli ‘Küresel Beslenme ve Gıda için Biyoçeşitlilik’ proje tanıtımı’, İmren Han Otel’de Dr. İsa Özkan ‘Türkiye, Brezilya, Kenya, Sri Lanka Beslenme ve Gıda Biyoçeşitlilik’ proje çalışmaları gerçekleştirilecek. Saat 15.00’teki festival kortejinin ardından da Alaçatı Amfi Tiyatro’da Pinhani konser verecek.

 

MUHİTTİN DALGIÇ: HERKES RAHAT İZLESİN DİYE ÖDÜL TÖRENİ AMFİ TİYATRODA

Festivalin son gününde ise ‘Ot Toplama’ ve ‘Yemek Yarışması’ yapılacak. Amfi Tiyatro’da Sarı Zeybek Dans gösterisi ile devam edecek festival etkinlikleri ödül töreni ile sona erecek. Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, yoğun ilgi nedeniyle ödül töreninin bu yıl Alaçatı Amfi Tiyatro’ya alındığını, oturma düzeni sayesinde yaklaşık 5 bin kişinin bu zirve anını sorunsuz bir şekilde izleyeceğini söyledi.

Invalid Displayed Gallery

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu