Çeşme Aktüel

Başkan Soyer’e Ortadoğu Ve Orta Asya Yetkisi

Başkan Soyer’e Ortadoğu Ve Orta Asya Yetkisi
193 views
28 Mart 2015 - 19:16

Türkiye’yi Cittaslow (Sakin Şehir) modeliyle tanıştıran Başkan Soyer’e birlikten önemli görev!

Genel Başkan Yardımcılığına getirilen Soyer, Ortadoğu ve Orta Asya’daki şehirlerin başvuruları inceleyecek, birliğin bu bölgelerde tanıtımını sağlayacak.

 

Seferihisar’ı uluslararası Cittaslow (Sakin şehir) birliğine üye yaparak Türkiye’yi yeni bir yerel kalkınma modeliyle tanıştıran ve yaygınlaşması için çalışmalar yapan Belediye Başkanı Tunç Soyer’e birlikten önemli bir görev geldi. Başkan Soyer, merkezi İtalya’da bulunan birlikte Cittaslow Önceki Başkanı Gian Luca Marconi’nin önerisiyle, yönetim kurulu tarafından Genel Başkan Yardımcılığına seçildi. Birlik ayrıca, Ortadoğu ve Orta Asya’da Sakin Şehir olmak isteyen şehirlerin başvurularını alıp, inceleme gezilerini gerçekleştirme görevini de Tunç Soyer’e verdi.

 

İLK ZİYARET KIRGIZİSTAN’A

Orta Asya’dan ilk ziyaretini Kırgızistan’ın Tokmok kentine yapan Başkan Soyer Kırgızistan dönüşü şunları söyledi:

“Sakin Şehir dünyada hızla yayılan yeni bir yerel kalkınma modeli. Küreselleşen dünyada birbirine benzemeye başlayan binlerce kent içerisinde Cittaslow yeni bir çözüm. Birliğin felsefesinde kısaca başka yerlere benzemeye çalışmak yerine, kendi özelliklerini ön plana çıkararak farkındalık yaratmak var. Kendi tarihini, dokusu, kendi tatlarını ön plana çıkararak markalaşma hedefi olan bir birlik. Birlik dünyada 30 ülkede 192 üyeye ulaştı. Üye olabilmek için yetmiş kriteri yerine getirmek gerekiyor. Biz 2009 yılında birliğe başvurumuzu yaptık ve aynı yıl üye olmayı başardık. Ardından Türkiye’nin tüm bölgelerine yaymak için çalışmalar gerçekleştirdik, başvuruları inceledik. Şimdi ise, yönetim kuruluna girerek, birliğin bundan sonra dünyada atacağı adımlarda söz söyleme hakkı  kazandık.

 

ORTADOĞU VE ORTA ASYA ÇOK ÖNEMLİ COĞRAFYA

Genel Başkan Yardımcısı seçildiğim birlik,  Ortadoğu ve Orta Asya’daki şehirlerin başvurularını inceleme yetkisi verdi. Henüz birliğin  bu bölgelerden hiçbir üyesi yok. Oysa, Birliğin bu bölgede mevcudiyetinin olmaması, evrensel bir ağa dönüşmesinin önündeki en büyük eksikliklerden biridir.  Birbirinden güzel şehirlerin bu kriterleri geçebileceğine ve Cittaslow birliğine dahil olabileceğini inanıyorum. İlk ziyaretimiz en uzak noktalardan birine oldu. Kırgızistan’ın Tokmok kentine gittik. Dosyalarını hazırlamaya başladılar. Onların üyelik süreci bu coğrafyada ses getirecek ve Cittaslow’un yaygınlaşmasını sağlayacak. Gittiğimiz her yerde başka bir dünyanın mümkün olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Umuyorum ki daha yaşanabilir bir dünya için, bu güzellikleri yok etmemek için önemli kriterleri içerisinde barındıran Cittaslow ağı, tüm dünyaya yayılarak devam eder.

foto1

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu