Çeşme Aktüel

Bilgisayar ve yazılım mühendisliği öğrencileri görücüye çıkıyor

Bilgisayar ve yazılım mühendisliği öğrencileri görücüye çıkıyor
200 views
05 Nisan 2015 - 23:04

HABER: Metin ARAS

IV. Genç Beyinler Yeni Fikirler Proje Pazarı ve Bitirme Projeleri Ortak Sergisi önümüzdeki ay gerçekleştiriliyor..

Ege Bölgesinde kurulu üniversitelerin bilgisayar ve yazılım mühendisliği bölümlerinin yanı sıra, sanayici ve iş adamlarının da katılımıyla yapılan ‘IV. Genç Beyinler Yeni Fikirler Proje Pazarı ve Bitirme Projeleri Ortak Sergisi’ basın toplantısı yapıldı.

Türkiye Bilişim Derneği İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Kavzak, 23 Mayıs tarihinde gerçekleşecek olan sergide, Dokuz Eylül, Ege, Gediz, İzmir Ekonomi, İzmir, Yaşar üniversiteleri, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öğrencilerini kapsayan lisans bitirme projeleri ve proje fikir yarışması düzenleneceğini söyledi. Kavzak, “2012 yılında ilk adımlarının atıldığı etkinlik, geniş kapsamlı bir sergi ve yarışma konumuna geldi. Bölge üniversitelerin katılımı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğiyle devam ediyor. Bilgisayar ve yazılım mühendisliği bölümlerini kapsayacak şekilde planlanan etkinlikte, ‘Proje Fikir Yarışması’ yoluyla öğrencilerin yenilikçi proje oluşturmaları teşvik edilerek, firmalarca değerlendirilmesi sağlanacak ve en başarılı projelere çeşitli ödüller verilecek. Ayrıca firmalar belirledikleri konu ve projeler vasıtasıyla öğrencilerle eşleştirilerek, gelecek dönemlerde sanayi ile ortak bitirme projeleri oluşturulması için ortam yaratılacak. Böylece öğrencilerin sektörü tanımaları sağlanırken, sektörün genç beyinlerin yaklaşımlarından yararlanmaları için uygun ortam oluşturulacaktır. Farklı düzeylerde bakış açılarıyla özgün yaklaşımlar ve yeniliklerin sektöre kazandırılmasıyla bölgenin bilişim ve elektronik alanında ön plana çıkması sağlanacak. Etkinlik kapsamında yeni bilgi ve fikirlerin öneminin farkında olan firmaların AR-GE ve inovasyon bölümleri, öğrencilerin lisans projelerine önem veriyor” diye konuştu.

İYİ YETİŞMİŞ MEZUNLARLA SEKTÖRE HIZ KAZANDIRMALIYIZ

İzmir ve bölgemizde bilişim sektörünün, ulusal ve uluslararası düzeyde rekabette güçlü olmasını amaçladıklarını vurgulayan Fikret Kavzak sözlerini şöyle sürdürdü:

“Üniversite ve öğrencilerimizi maksimum inovasyon potansiyeline ulaştırarak, yeni fikirlerle buluşturulmasını sağlamak istiyoruz. Ayrıca sektör ihtiyaçlarına yönelik proje ve çözümleri firmalarımızla birlikte geliştirerek, istenilen alanlarda yetişmiş mezunlarla sektöre hız kazandırmalıyız. Öte yandan yetenekli ve dinamik genç insan kaynaklarını firmalarla buluşturmak ve İzmir’i bilişim sektörünün odağı konumuna taşımak en büyük hedefimiz.”

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu