Çeşme Aktüel

Umarız bu karar diğer tahliye istemlerine emsal olur

Umarız bu karar diğer tahliye istemlerine emsal olur
185 views
05 Nisan 2015 - 8:09

Kapatılan Alaçatı Belediyesi’nin gayrimenkullerinin Diyanet İşleri’ne devredilmesiyle başlayan süreçte önemli bir gelişme yaşandı. Çeşme ve İzmir Büyükşehir belediyelerinin açtığı iptal davalarının ardından tarihi Pazaryeri Cami, tarihi belediye binası ve civarındaki dükkanların valilik tarafından Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredilmesine tepki olarak bazı işletme sahipleri de iptal davası açmıştı.Yargı bu işletmelerden Sailors Otel ve Orta Kahve’nin tahliyesine ‘DUR’ dedi.

İzmir 5. İdare Mahkemesi’nin aldığı bu karar Alaçatı ve Ildırı’da sevinçle karşılanırken, diğer işletmeler için de emsal olması bekleniyor.

ILDIRI’YA DA TAHLİYE TEBLİGATI YAPILMIŞTI

Konuyla ilgili bir tahliye krizi de geçtiğimiz günlerde Ildırı’da yaşanmıştı. Çeşme İlçe Müftüsü Zekeriya Bülbül imzasıyla 4 Mart tarihinde gönderilen tahliye yazısıyla;

“Ildırı Mahallesi üzerinde bulunan kahvehane, market, berber ve muhtarlık hizmet binasının işgalli yer, İzmir Valiliği Devir, Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonu’nun 13. 03. 2014 tarihli ve 11 sayılı kararı gereğince, din hizmetlerinde kullanılmak üzere süresiz olarak Başkanlığımıza tahsis edilmiş olup, taşınmaz müftülüğümüze 03. 12. 2014 tarihinde teslim edilmiştir.

Kamu İdarelerine ait taşınmazların Tahsis ve Devri hakkında yönetmeliğin ‘Tahsis İşlemleri’ başlığını taşıyan 2. Bölümü’nün 8. Maddesi gereğince, söz konusu taşınmazı 15 gün içerisinde tahliye etmeniz gerekmektedir. Etmediğiniz taktirde yasal yoyllara başvurulacaktır” tebligatı yapılmıştı.

MUHİTTİN DALGIÇ: GÖNDERİLEN YAZININ HUKUKİ DEĞERİ YOK

Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç o günlerde Çeşme Aktüel’e verdiği özel demeçte, konuyu yargıya taşıdıklarını, bu süreç devam ederken, her kim ve makam olursa olsun tahliye talebinde bulunamayacağını, gönderilen yazının hiçbir hukuki değerinin olmadığını söylemişti.

Dalgıç ayrıca geçen yıl 23 Haziran’da yaptığı açıklamada Alaçatı’nın mal varlıklarının Diyanet İşleri’ne devredilmesinin, Alaçatı marka değerine ve yaşam tarzına darbe vuracağını belirterek, “Gerekli çalışmaları yapıyoruz, hukuki yollara başvuracağız. İsteğimiz, Alaçatı’da yaşayan insanların oluşturduğu değerlerin elinden alınmamasıdır” demişti.

TEBLİGATIN ARDINDAN BİR DE İÇKİ SATMAYIN ARTIK DEDİLER

İzmir 5. İdare Mahkemesi’nin aldığı karar, zaten SİT nedeniyle bir çivi çakamayan Ildırı’daki vatandaşları (ki aksi durum onları daha da mağdur etmekten öteye geçmeyecekti) bir nebze olsun rahatlattı. Çünkü müftülüğün tebligatın ardından markete giderek “Kaldırın bu içkileri”, kahvehaneye giderek “Burada bira satamazsınız artık” dediği bilgisini almıştık. Zaten yasal prosedür gereği böyle bir talepte bile bulunmaması gereken müftülüğün, bir de şifaen içki satışına müdahale etmek istemesi Ildırılıları üzmüşken, mahkemenin yeni kararı beldede sevinçle karşılandı. Altta Ildırı Mahalle Muhtarı Erdem Yavuz’a giden tebligatı görüyorsunuz.

[Not a valid template]

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu