Çeşme Aktüel

Alaçatı’da Karadeniz şöleni..

Alaçatı’da Karadeniz şöleni..
163 views
15 Nisan 2015 - 19:18

Yahya Kerim Onart Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından 4. kez düzenlenen Genç Şefler Yemek Yarışması Alaçatı Beach Resort Hotel’de gerçekleştirildi. 3’er kişiden oluşan 7 ekibin tatlı bir rekabet içinde yarıştığı organizasyona başta İzmir Valisi Mustafa Toprak, Çeşme Kaymakamı İnci Sezer Becel, Urla Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, Karaburun Kaymakamı Engin Yalçın, Çeşme Belediye Başkan Yardımcısı Şakir Karadede, İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdülaziz Ediz, İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı, Yahya Kerim Onart Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi hayırseveri Fatma Onart, Karadeniz Dernekleri Konfederasyonu Başkanı Hızır Murtezaoğlu, Çeşme İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Vehbi Koç ve çok sayıda davetli katıldı.

SEÇKİN BİR JÜRİ ÖNÜNDE YARIŞTILAR

Çeşme Yahya Kerim Onart Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Yiyecek – İçecek Hizmetleri Alanı tarafından her yıl farklı bir coğrafyaya ait mutfak kültürünün Alaçatı’da tanıtıldığı organizasyonun bu yılki teması Karadeniz Mutfağı oldu. Etkinlik Kuzeyin Uşakları horon ekibinin hareketli gösterisiyle başladı. Kültür eski Bakanı Suat Çağlayan’ın başkanlığını yaptığı jüride Aşçılar ve Pastacılar Federasyonu (AŞPAFED) Başkanı Gökhan Tufan, Avrasya Ev Yemekleri sahibi Mustafa Dumanlıdağ, Alaçatı İmren Han tatlıcısı Kayahan Ölmezer, haber spikeri Korcan Karar, blog yazarı ve yemek danışmanı Dilek Yetkiner, Radisson Blu Hotel Executive Chef Joachim Rösler ve Altınyunus Executive Chef Yalçın Çölgeçen yer aldı.

DOĞRUDAN İSTİHDAM KAPILARI ARALADILAR

Okul Müdürü İbrahim Kılıç ve Karadeniz Konfederasyonu Başkanı Hızır Murtezaoğlu’nun yaptığı açılış konuşmalarının ardından kürsüye gelen Çeşme Kaymakamı İnci Sezer Becel, Genç Şefler Yemek Yarışması’nda amacın farklı mutfak kültürlerini sentezleyerek, öğrencilere başka dünyaların kapılarını açmak ve bu sayede işini iyi bilen, meslek ahlakıyla donanmış ve mesleğini tutkuyla icra eden genç şefler yetiştirmek olduğunu söyledi. Becel, “Geçen yıl Doğu ve Güneydoğu’yu ağırlamıştık, bu yıl da Karadeniz’imizi ağırlıyoruz. Bu etkinlik bir yemek yarışması olmaktan ziyade öğrencilerimizin sektörle temas ettikleri, kendilerine doğrudan istihdam kapılarının aralandığı, öğrencilerimizin geleceğine etki eden örnek bir etkinliktir. Bu tür etkinlikler Çeşme gibi turizm potansiyeli yüksek, otellerin ve restoranların bulunduğu bir ilçe için oldukça önemli. Mevcut imkanlarıyla böyle bir etkinliğin olmasına vesile olan herkese teşekkür ederim” diye konuştu.

DEVLETİMİZİ, MİLLETİMİZİ İYİ BİR ŞEKİLDE TEMSİL EDECEKLER

İzmir Valisi Mustafa Toprak ise yaptığı konuşmada, her bir yöremizin güzelliklerini, kültürel değerleriyle, coğrafyasıyla, tarihiyle, doğasıyla, yemek kültürüyle, gezme görme kültürüyle birlikte daha nitelikli bir hale getirmenin gerekliliğine dikkat çekerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Gençlerimiz bizim için önemlidir. İyi yetişmeleri ve donanımlı olmaları gerekiyor ki, gelecekte Türkiye Cumhuriyeti devletimizi, tüm Türk milletini iyi bir şekilde temsil edebilsinler. Her birinin kendi alanında en iyisi olması noktasında bizler de her türlü katkıyı kendilerine vermek durumundayız. Burada, Yahya Kerim Onart Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin bu güzel ortamında yetişen gençlerin, mesleklerinde daha kalifiye olmaları için bu gibi yarışmalar büyük önem arz ediyor. Bu gençlerimizi sektörle tanıştırıyoruz ve değişik yemek kültürleri içerisinde de bir anlamda yoğrulmuş oluyorlar. Milli Eğitim Bakanlığı’nın meslek liselerini daha da güçlendirme, imkânları artırma ve sektörle uyumlaştırma konusuda katkıları var. Turizm sadece deniz turizmi değildir. Jeotermal kaynakların termal turizmde kullanılması da çok önemli, sağlık turizmi de çok önemli. Şu anda bulunduğumuz Alaçatı’da özellikle doğa sporlarının çok önemli bir noktaya geldiğini de biliyoruz. Tüm turizm seçeneklerini güçlendirici ve 12 aya yayıcı etkinlikleri de geliştirmemiz gerekiyor.”

YEME-İÇME KÜLTÜRÜMÜZ ÖNEMLİ ZENGİNLİKLERİMİZ

Turizmi çeşitlendirmenin en önemli noktalarından birisinin de, yeme – içme kültürümüzü ve gastronomi alt yapısını iyi bir noktaya getirebilmek olduğunu vurgulayan Vali Toprak, “Karadeniz’iyle, Ege Bölgesi’yle, Güney Doğu Anadolu Bölgesi’yle, Orta Anadolu’yla, Akdeniz mutfağıyla birlikte çok önemli zenginliklerimiz var. Eğer ki biz bu zenginlikleri turizm çeşitlemesinin bir parçası haline getirebilirsek, daha iyi bir noktada olacağımıza ben eminim. Bu yarışmayla birlikte dereceye girecek ve giremeyecek tüm öğrencilerimizi de tebrik etmek istiyorum. Her şeyin gönlünüzce olmasını diliyorum. Turizm sezonunun öncesinde böylesi bir etkinliğin yine çok güzel bir turizm beldesinde yapılması bir değerdir. Turizm sezonunun da ilimize, ülkemize, tüm sektörümüze hayırlı ve uğurlu olmasın diliyorum. Genç Şefler Yarışması’nın bu seneki onur konuğu olarak bize katkı sağlayan Karadeniz’in güzel insanları ve değerli temsilcilerine, federasyon başkanına, tüm Karadenizli hemşerilerimize de o zengin, derin kültürün yemek örneklerini burada sergiledikleri için kendilerine teşekkür ediyorum“ dedi.

YARIŞMA BİRİNCİSİ ‘PANCAR ÇORBASI- DANA KAVURMA- TEL ŞEHRİYE TATLISI’ MENÜSÜ OLDU

Yarışmanın ardından jüri üyelerinin yaptığı değerlendirmeleri sonucunda, ‘Pancar Çorbası – Dana Kavurma – Tel Şehriye Tatlısı’ menüsüyle Furkan Eren Kaçar, Nazlı Tatik ve Ergin Kesmen’den oluşan ekip birinci olurken, ‘Hamsili Mücver Kule – Hamsili Kiş – İrmikli Pepeçura’ menüsüyle Çilem Palaçoğlu, Mertcan Çiner ve Zümre Özen’den oluşan ekip ikinci, ‘Portakal Soslu Hamsi – Sebzeli Hamsi Dolma – Kabak Tatlısı’ menüsüyle ise Özgür Yavuz, Sinem Kaleli ve Tuğçe Kaleli’den oluşan ekip üçüncü sırada yer aldılar. Birinci olan ekip madalya ve kupalarını İzmir Valisi Mustafa Toprak’ın elinden aldı. Ayrıca yarışma süresince bir çok stand açıldı, Karadeniz yöresine ait yemekler ikram edildi. Etkinliğe Karadeniz yöresi sanatçıları İhsan Eş ve İhsan Aydın verdikleri mini konserle, Kuzeyin Uşakları ekibi ise horon gösterisiyle renk kattı.

BÖLÜM ÖĞRETMENLERİMİZİ KUTLUYORUM

Yahya Kerim Onart Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü İbrahim KILIÇ başta

Alaçatı Beach Resort Hotel sahibi Engin Kalafatoğlu olmak üzere destek veren tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ederek şöyle konuştu:

“Öğrencilerimizin bu başarıya ulaşması için, attıkları her adımda onların yanında olan, onların heyecanını paylaşan, mutluluklarına ortak olan, başarılarının mimarı büyük emek sahibi Yiyecek – İçecek Hizmetleri Bölümü öğretmenlerimiz Derya Aydoğdu, Canan Yer ve Sedef Öztürk’e şükran borçluyuz. Yarışmaya katılan tüm öğrencilerimiz emeğin ve başarının birer temsilcisi, bir medeni cesaret örneğidir. İlçemiz adına büyük bir kazanımdır. Öğrencilerimizin başarılarının devam edeceğinden hiçbir şüphem olmadığını belirtiyor, bu gençlere güvenilip destek olunduğunda, neleri başarabileceklerini gösterdikleri için onlara ve velilerine ayrıca teşekkürler ediyorum.”

BİR GÜN SONRA SEMİNER

Bu etkinlikten bir gün sonra Altın Yunus Otel’de AŞPAFED Başkanı Gökhan TUFAN ve ekibi tarafından öğrencilere ‘Mutfakta Kariyer Planlaması ve Ulaşılması Gereken Hedefler’ konulu bir seminer verildi. Öğrencilere aşçılık mesleği ve bu meslekte ilerleyebilmeleri için öneriler sunuldu ve meslekle ilgili soruları yanıtlandı.

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu