Çeşme Aktüel

Kare kare Alevilik

Kare kare Alevilik
199 views
29 Nisan 2015 - 14:05

Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuarı Ses Eğitim Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Gani Pekşen’in Alevilerin yaşamını ve kültürlerini konu edindiği “ Yol’a Gidenler” adlı fotoğraf sergisi, Ege Üniversitesi Etnografya Müzesinde gerçekleştirilen açılış töreniyle izleyicilerle buluştu.

Dr. Pekşen; Alevi kültürü üzerine yaptığı sesli ve yazılı çalışmalarına bir de fotoğraf sergisi ekledi. Sergideki fotoğraflar Alevi kültürünün özelliklede cem evlerindeki ritüellerin nasıl ve hangi sırayla gerçekleştirildiğini gözler önüne seriyor.

Açılış konuşmasında, unutulan kültürleri ve gelenekleri hatırlatmayı kendine görev edindiğini belirten Dr. Pekşen, “ Ben sadece üzerimde olan sorumluluk gereği, kendi kültürüme nasıl katkıda bulunabilirim… Bu amaçla bütün çalışmalarımı yapıyorum. Yaşamı iyi algılayabilmek, algıladığımızı kendi bilgi ve becerilerimiz doğrultusunda bir sonraki kuşağa aktarabilmek için sadece ne yapılması gerektiğini düşünüp uygulamak yeterlidir” dedi.

E.Ü. Devlet Türk Musikisi Konservatuarı’nın 30. Yıl etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Yol’a Gidenler” fotoğraf sergisi 29 Mayıs’a kadar gösterimde kalacak

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu