Çeşme Aktüel

Bodrum Yarımadası’ndan Çeşme Yarımadası’na RES’lere karşı dayanışma gezisi

Bodrum Yarımadası’ndan Çeşme Yarımadası’na RES’lere karşı dayanışma gezisi
163 views
04 Mayıs 2015 - 8:34

Bodrum’da bu yıl başlayan ve yaşam alanlarına giren RES proje uygulamalarına karşı oluşan ‘Bodrum Yarımadası Çevre Koruma Platformu’ Karaburun ve Çeşme’de RES uygulamalarını yerinde görmek için bir inceleme gezisi düzenledi.

Yaşanan gelişme ve olumsuzlukları yerinde gözlemlemek, Karaburun’un 3 yıllık, Çeşme’nin son 18 aylık haklı mücadelesine destek vermek için yola çıkan gönüllüler grubu, önce Karaburun Yayla köyünü ziyaret edip sıkıntılarını paylaştılar, ardından Karaburun Kent Konseyi’nin brifingine katıldılar.

ÇEVRENİN BOZULMASINA KARŞIYIZ

Yaylaköy’deki köylülerin neler yaşadığını, Çeşmelilerin başına neler geldiğini dinleyen ve gören Bodrumlular, HALKSIZ, HAKSIZ, HUKUKSUZ ‘RES’ projelerine, ‘Geriş Res Projesi’ ile 14 milyon 380 bin metrekare yaşam alanları arasındaki işgali ve çevrenin bozulmasına karşı olduklarını ifade ettiler.

HALK DAYANIŞMASI

Ardından Çeşme’ye gelen Bodrumlular, Çeşme Sürdürülebilir Yaşam Platformu’nun da katılımı ile ABK RES proje uygulama alanına gitti. Amaç yapılan haksız ve hukuksuz uygulamaları yerinde görmek ve piknik havasında halkın olumsuz tepkilerini bir kez daha halkın dayanışması içinde kamu ve firma yetkililerine iletmekti. Geliş güzergâhındaki ve 1,5 yıl kadar önce yanan orman alanında RES tırları için otoban gibi açılan yolu görenler, ‘Yanan orman alanına 100 yıl kimse giremezken bu hoyratlık nasıl bir şey?’ diye sorguladılar.

BİR KEZ DAHA YETKİLİLERİ HALKA KARŞI SORUMLULUKLARINI YERİNE GETİRMEYE DAVET EDİYORUZ

Platform sözcüsü Esen Fatma Kabadayı Whiting katılım ve destekleri için Yarımadalı hemşerilerine teşekkür etti. Her şeyin görüldüğü, duyulduğu gibi olduğunu söyleyen Kabadayı, RES projelerinin buralara yapılmasının insan ve çevre sağlığı, hak, hukuk, bilim, turizm, mantık, hiç bir açıdan doğru olmadığını ifade ederek, “Bizler bugüne kadar barışçıl yöntemlerle, anayasal haklarımızı kullanarak çevre koruma ödevimizi yerine getirdik. Hukuki yollarla, demokratik haklarımızı kullanarak derdimizi yetkililere anlattık. Bu durumlardan ve halkın rahatsızlığından, Enerji Bakanlığı’ndan EPDK Başkanı’na, şirket yetkililerinden yerel idarecilere kadar tüm sorumlu ve yetkililerin haberi var. O halde geriye bir şey kalıyor. Devletin içindeki bazı devlet adamları, yetkililer ve şirketler bizleri küçümsüyor, görmezden geliyor. Yani bugün burada toplanmamızın sebebi bizlere, halka karşı görevini yerine getirmeyen yetkililer. Ancak halkı küçümseyenler, halk tarafından küçümsenecek hale gelirler. Taleplerimizin dikkate alınmasını bekliyoruz. O halde sizlerin huzurunda, bir kez daha Cumhurbaşkanı’ndan Başbakan’a, Enerji Bakanlığı’ndan EPDK’ya, şirketlere kadar herkesi tekrar halka karşı görev ve sorumluluklarını yerine getirmeye davet edelim” diye konuştu.

FOLKLÖR VE SKEÇLİ PROTESTO

Gözlemleri ardından, ikram edilen gözlemeler ve Çomakdağlılar Kültür Ve Dayanışma Derneği folklor grubu dansları ve Çeşme Belediyesi tiyatro gurubu skeçleri eşliğinde haksız RES uygulamalarını protesto eden 150 kişilik grup, havanın kararmasıyla dayanışma gününü tamamladı ve Bodrumlular evine uğurlandı. Değişik komşu yörelerden halkların bütünleşmesi ve barış ortamında gelecek için dayanışma anlamlı idi.

 

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu