Çeşme Aktüel

Hıdırellez ateşini Başkan Dalgıç yaktı

Hıdırellez ateşini Başkan Dalgıç yaktı
146 views
05 Mayıs 2015 - 22:45

Baharın müjdecisi Hıdırellez kutlamaları kapsamında bu yıl Çeşme ve Alaçatı’da Hıdırellez ateşini Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç yaktı. İlk olarak saat 20:30’da geleneksel Türk adetini yaşatmak isteyen Çeşmeliler Tekke Plajı’nda bir araya geldi. Başkan Dalgıç, kış günlerinin bitişini ve yazın başlangıcını temsil eden Hıdırellez bayramı için bu akşam insanların dilek tutacağını belirterek, tüm dileklerin yerine gelmesini diledi.

PINAR AYLİN MİNİ KONSER VERDİ

Ardından saat 21:00’de Çiprika Pansiyon önünde bir araya gelen Alaçatılarla bir araya gelen Muhittin Dalgıç, burada da Hıdırellez ateşini yaktı. Alaçatılılar arasında bulunan Pınar Aylin mini bir konser verdi.

HIDIRELLEZ NEDİR?

Hıdırellez Türk dünyasında kutlanan mevsimlik bayramlardan biridir. Hızır ve İlyas’ın yeryüzünde buluştukları gün olduğu sayılarak kutlanmaktadır. Miladi takvimi göre 6 Mayıs’tan başlayıp 4 Kasım’a kadar olan süre Hızır Günleri adıyla yaz mevsimini, 5 Kasım’dan 5 Mayıs’a kadar olan süre ise Kasım Günleri adıyla kış mevsimini oluşturmaktadır. Bu yüzden 5 Mayıs günü gecesi kış mevsiminin bitip sıcak yaz günlerinin başladığı anlamına gelmekte..

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu