Çeşme Aktüel

Deniz kirliliği zannedildi ama balık yumurtasıymış

Deniz kirliliği zannedildi ama balık yumurtasıymış
428 views
06 Mayıs 2015 - 11:09

 

Aliağa’da deniz yüzeyindeki renk değişimini gören vatandaşlar paniğe kapıldı. Sahil boyunca görünen turuncu tabakanın, ‘kimyasal kirlilik’ olabileceğinden şüphelenen Aliağalı vatandaşlar Belediye, Liman Başkanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığını ihbar yağmuruna tuttu.

Endişelerini ilgili kurumlara bildiren vatandaşların uyarısı üzerine S.S. Aliağa Su Ürünleri Kooperatifi ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Aliağa İlçe Müdürlüğü harekete geçti. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğünde görevli uzmanlar sahilin muhtelif noktalarında incelemelerde bulundu. Yapılan inceleme de deniz yüzeyini turuncu renge boyayan salgının red tide (kırmızı gelgit) olduğu belirlendi. Söz konusu durumun denizde yaşayan bazı canlıların ilkbahar ve yaz aylarında meydana gelen salgılarından kaynaklandığı belirtildi.

DEMİR: KİRLİLİĞİN DEĞİL, DENİZ TEMİZLİĞİNİN GÖSTERGESİDİR

Vatandaşların endişelenmesine sebep olan turuncu tabakanın kirlilik olmadığını açıklayan Aliağalı Su Ürünleri Mühendisi Mehmet Reşat Demir, “Vatandaşlarımızın haklı olarak şaşkınlıkla karşıladığı bu görüntü kirliliğin değil, aksine deniz temizliğinin ve su ürünleri canlılarının çoğalmasının göstergesidir” dedi.

Vatandaşa paniğe kapılmayın çağrısında bulunarak, bu konuda endişe duymamalarını isteyen Mehmet Reşat Demir, “Karşılaştığımız bu durum karşısında vatandaşlarımız haklı olarak endişe duyabiliyorlar. Ancak bugün ilçemiz sahillerinde karşılaştığımız görüntü kirlilik değildir. Turuncu renginde deniz yüzeyini kaplayan salgılar deniz canlılarına ait yumurtaların kıyıya vurmasıdır. Elbet Aliağa’nın bir sanayi şehri olması düşüncesiyle su ürünleri canlılarının bu derecede üretim yapması genelde beklenmeyebilir. Bu son derece yanlış bir düşüncedir. Özellikle arıtma tesisimizin hizmete girmesinin ardından son yıllarda Aliağa’nın iç körfezi birçok turizm kentini aratmayacak nitelikte temizliğe ulaşmıştır. Aliağa mavi bayrağa bile çok rahat bir şekilde aday gösterilebilir. Ayrıca yine son yıllarda bölgemizde su ürünleri canlılarında da çoğalmalar gözlemlenmektedir. Bu anlamda vatandaşlarımız Aliağa’da avlanan balıkları güvenle tüketebilir ve gönül rahatlığıyla denize girebilir” diye konuştu.

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu