Çeşme Aktüel

‘72. Devlet Resim ve Heykel Yarışması Sergisi’ ödül töreniyle ziyarete açıldı

‘72. Devlet Resim ve Heykel Yarışması Sergisi’ ödül töreniyle ziyarete açıldı
239 views
07 Mayıs 2015 - 7:51

Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen 72. Devlet Resim ve Heykel Yarışması Sergisi ödül töreniyle birlikte ziyarete açıldı. Ödül töreni İzmir Valisi Mustafa Toprak, Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, Bakanlık Tanıtma Genel Müdürü Murat Salim Tokaç, Bakanlık Eğitim ve Araştırma Genel Müdürü Okan İbiş, İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdülaziz Ediz ve davetlilerin katılımıyla gerçekleşti.

AMAÇ TÜRK SANATÇILARININ SON ESERLERİNİ BİR ARADA SERGİLEMEK
Kültür ve Turizm Bakanlığınca, ‘72. Devlet Resim ve Heykel Yarışması Sergisi’ kapsamında Türk sanatçılarının son eserlerini bir arada sergilemek, sanat ortamımıza yeni eserler kazandırmak ve buna bağlı olarak da sanatçılarımızın verimini artırmak amacıyla ‘Resim Yarışması’, ‘Heykel Yarışması’, ‘Özgünbaskı Yarışması’ ve ‘Seramik Yarışması’, “Birlikte Yaşama Kültürü ve Renklerin Kardeşliği” teması ile düzenlendi.

SEÇİCİ KURUL ÜÇ KENTTE TOPLANDI
72. Devlet Resim ve Heykel Yarışması’nın seçici kurulu Prof. Hüsamettin KOÇAN (Seçici Kurul Başkanı, Sanatçı), Habip AYDOĞDU (Sanatçı), Prof. Sevim ÇİZER (Sanatçı), Prof. Meriç HIZAL (Sanatçı), Güngör İBLİKCİ (Sanatçı), Prof. Dr. Fevzi KARAKOÇ (Sanatçı), Prof. Aytaç KATI (Sanatçı), Doç. Dr. Zeynep YASA YAMAN (Sanat Tarihçi) ve Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcisi Doç. Dr. Murat Salim TOKAÇ’tan oluştu. Kurul yarışmalara verilen eserleri değerlendirmek üzere 19 Kasım 2014’te İzmir’de, 20 Kasım 2014’te İstanbul’da, 28 Kasım 2014’te Ankara’da toplandı.

RESİM YARIŞMASI
Yapılan bu toplantılar sonucunda, ‘Resim Yarışması’na teslim edilen toplam 234 eserden, 26’si sergilenmeye layık bulunmuş, bunların içinden de üç adet başarı ödülünü alan sanatçıları aşağıdaki gibi belirlemiştir.
Ahmet ALBAYRAK Yüksek Masumiyet, 100×150, T.Ü. Karışık Teknik
İsmail ATEŞ Evren Tasarımı (Gri) 195×195, T.Ü. Y.B. Akrilik
Salim YILMAZ Zincirler, 90×120, T.Ü.Y.B.

HEYKEL YARIŞMASI
Bu kategoride teslim edilen toplam 125 eserden, 21’i sergilenmeye layık bulunmuş, bunların içinden dört adet başarı ödülü alan sanatçıları aşağıdaki gibi belirlemiştir.
Serdar KAYNAK 78x37x26, Mermer Yontu
Soner ÖZDEMİR Biz’in Yolculuğu 48x65x36, Mermer Yontu Bakır Tel Lehim
Şule ÖZKAN İçindeki Pislik, 15x53x92, Karışık Teknik
Sema OKAN TOPAÇ Umut Etmek, 100x45x20, Pede De Verre Cam Şekil. Tek.

ÖZGÜN BASKI YARIŞMASI
Özgünbaskı Yarışması’na teslim edilen toplam 72 eserden, 12’si sergilenmeye layık bulunmuş, bunların içinden de üç adet başarı ödülünü alan sanatçıları aşağıdaki gibi belirlemiştir.
Ozan BİLGİNER Birlikte Yaşamak/Ölüm, 85×115, Serigrafi
Hasan KIRAN Arayış VII X İAN, 85×120, Ağaç Baskı
F. Duygu SİNAN İsimsiz, 75×200, Yüksek Linol Baskı

SERAMİK YARIŞMASI
Seramik Yarışması”na teslim edilen toplam 104 eserden, 14’ü sergilenmeye layık bulunmuş, bunların içinden de üç adet başarı ödülünü alan sanatçıları aşağıdaki gibi belirlemiştir.
Belgin AKBABA Gideceksin Ama Nereye, 45x31x23, Elle Şekil.
Duygu KAHRAMAN Bulutları Beklerken, 20x14x44, Serbest. Elle Şek.
Mehtap MORKOÇ Kimliksiz, An, Uyum, Zaman, Sade, Hep, 60x36x92, Elle Şekil., Ahşap Masa

13 MAYIS’A KADAR AÇIK
Ödül töreniyle eş zamanlı olarak 535 sanatçının 535 eser ile katıldığı ve 73 sanatçının 73 eserinin sergileneceği “72. Devlet Resim ve Heykel Yarışması Sergisi”de kapılarını sanatseverlere açtı.
İzmir Resim ve Heykel Müzesi, Kültür Park Sanat Galerisi sergi salonunda (Alsancak/İZMİR) açılan sergi 13 Mayıs 2015 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

 

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu