Çeşme Aktüel

Çeşme ve Karaburun’a memba suyu kalitesinde baraj suyu sözü

Çeşme ve Karaburun’a memba suyu kalitesinde baraj suyu sözü
154 views
16 Mayıs 2015 - 15:14

DSİ İzmir Bölge Müdürlüğü tarafından yapılacak Karareis Barajı’nın Çeşme’de düzenlenen temel atma törenine Orman ve Su İşleri Bakanı ve aynı zamanda Ak Parti İzmir 1. Bölge milletvekili adayı Veysel Eroğlu da katıldı. Tören öncesinde izleyicilere Cumhuriyet Meydanı’nda nohutlu-etli pilav ve lokma ikramı yapıldı. Ardından Bakan Eroğlu halkla tek tek selamlaşarak tören mahalline geldi. Törende İzmir milletvekilleri İlknur Denizli ile Ali Aşlık, bazı Ak Parti İzmir İl yöneticileri ve ilgili bürokratlar da hazır bulundu.

Tören, DSİ Genel Müdürlüğü’nün ülke bazında yaptığı yatırımları anlatan sunumla ve DSİ Genel Müdürü Ali Rıza Diniz’in yaptığı açılış konuşmasıyla başladı. Ardından İlknur Denizli ve İzmir Valisi Mustafa Toprak söz aldılar. İlknur Denizli, bir turizm ve ticaret merkezi olarak İzmir’e hükümetin verdiği öneme vurgu yaparak, çeşitli yatırımlardan dolayı teşekkürlerini dile getirdi.

SU OLMADAN TURİZM OLMAZ

Tarım ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Ege’nin incisi İzmir dev yatırımlarla dünyanın gözdesi olacak” diyerek başladığı konuşmasında sözlerini şöyle sürdürdü:

“Su olmadan tarım ve turizm olmaz. İzmir’i susuz bırakmadık. Ovalarına bereket, yeşiline yeşil katıyoruz. Son 12 yılda 28 milyar lira yatırım yapıldı. İzmirli bundan sonra da farkı görecek, ‘yatırım budur’ diyecek. İzmir canımız, İzmirli baş tacımız. Efeler diyarı İzmir hizmete ve yatırıma doyacak.”

ÇEŞME VE KARABURUN’UN 2040 YILINA KADAR SU İHTİYACI KARŞILANACAK

Çeşme’de termal gibi diğer alternatifleri de değerlendirerek, yıl boyu turizm gerçekleştirmek için el birliği ile çalışacaklarını ve destek olacaklarının altını çizen Veysel Eroğlu, “Güzel ilçenizin su ihtiyacını, Camiboğa deresi üzerinde inşa edilecek baraj ile karşılayacağız. Karaburun ve Çeşme’ye memba suyu kalitesinde içme suyu temin edilecek. Baraj 35 milyon liraya mal olacak ve 10 milyon metreküp su tutacak. Temelden yüksekliği 50 metre olacak barajla, 2040 senesine kadar su ihtiyacınız karşılanacak” dedi.

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu