Çeşme Aktüel

Almanya 10. Cumhurbaşkanı Christian Wulff’u Çeşme’ye davet ettik

Almanya 10. Cumhurbaşkanı Christian Wulff’u Çeşme’ye davet ettik
160 views
22 Mayıs 2015 - 10:39

Çanakkale Savaşları’nın 100’üncü yıldönümü etkinlikleri kapsamında Çanakkale Kolin Hotel’de, 3’üncü Dünya Barış ve Turizm Konferansı düzenlendi. İzmir’den çağrılı tek gazeteciler olarak, katılımcılardan Federal Almanya 10. Cumhurbaşkanı Christian Wulff’u Çeşme’ye davet ettik. Wullf görev yaptığı süre içerisinde Türklerle çok iyi bir diyalog içinde olduğunu, hatta bunu bilen ve geçen hafta 7 yaşına basan oğlunun, odasına Alman ve Türk bayrağı astığını söyleyerek, “Bir etkinliğinizde haber verin, programım müsait olursa memnuniyetle gelirim” sözünü verdi.

Üç yıl önce Berlin’de, IDI ve Özaltın Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda Gloria Otelleri sahibi Nuri Özaltın Başkanlığında kurulan Uluslar ve Kültürlerarası Diyalog Enstitüsü (IDI), Çanakkale Savaşı’nın 100’üncü yıldönümü için Çanakkale Kolin Hotel’de, Dünya Barış ve Turizm konferansı düzenledi. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Federal Almanya Cumhuriyeti eski Cumhurbaşkanı, Avrupa- Akdeniz- Arap Birliği Derneği Başkanı Christian Wulff, Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, IDI ve Özaltın Holding Yönetim Kurulu Başkanı da olan Gloria Otelleri sahibi Nuri Özaltın, Özaltın Holding ve IDI Yönetim Kurulu Üyesi Elif Özdemir, IDI Genel Sekreteri Hüseyin Baraner, QTA Başkanı Thomas Bösl, New York Hükümet İlişkileri Başkanı ve Yahudi Meclisi Topluluğu İlişkileri (JCRC) İbra Kurulu Başkan Yardımcısı David M. Pollock, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, UNWTO Madrid’den Amr Abdel Ghaffar, King’s College London IDI Başkanı Yardımcısı Prof. Dr. Friedbert Pflüger, FVW Genel Yayın Yönetmeni Klaus Hildebrandt ve Teolog Prof. Dr. Peter Antes konferansa katıldı.

WULFF’TAN ARINÇ’A HEDİYE KİTAP

Konferans öncesi Almanya 10’uncu Cumhurbaşkanı Christian Wulff, Bülent Arınç ve Özaltın ailesi fotoğraf çektirdi. Wulff, Cumhurbaşkanlığı döneminde yaşadıkları ve istifa sürecini anlattığı ‘Zirveden Düşerken’ kitabını imzalayarak Arınç’a hediye etti. Törenin açılış konuşmasını yapan IDI Genel Sekreteri Hüseyin Baraner, konferansla ilgili bilgi verdi. Bir sonraki konuşmacı Özaltın da zaferin 100’üncü yılında Çanakkale’de ve ülkede barış çağrısının yoğun bir şekilde vurgulandığını hatırlattı.

WULFF: IRKÇILIĞA DİKKATİ ÇEKTİ

Christian Wulff da konferansta, Kültürlerarası Diyolog, Barış ve Turizmin Rolü konulu konuşma yaptı. Çanakkale’de olmakta dolayı çok mutlu olduğunu ve Çanakkale’nin barış kenti olduğunu söyleyen Wulff, “Truva Savaşı ve Çanakkale Savaşları’ndan sonra bugün Çanakkale barış için mücadele eden bir şehir. Halklar ve insanlar arasında barışı tesis edecek olan şehir” dedi. Wulff, konuşması şöyle sürdürdü:

“Bizim dünyamızda birçok azınlık grupları için gittikçe artan sorunlar var. Irkçılık var. Antisemitizm var. İslam’a karşı nefret var. Hıristiyanlara karşı olaylar var. Bizim çok daha fazla insani düzeyde, toplantılara ihtiyacımız var. Karşılıklı saygı da gerekiyor. Bütün bunları yaparken de insanların kendi kimliğini koruması, kendi kimliğini başkasına dayatması, herhalde halen sorun yaratan bir konudur. Köprü inşaatı yapanlar ise biliyor ki köprülerin sağlam olması için temellerin sağlam olması gerekir. Bilinçli bir Türkiye ve Almanya, bilinçli bir Avrupa tabi ki köprüleri ve taşıyan köprüleri inşa edebilir. Batı ve Doğu arasında yani Avrupa ve Asya arasında ve farklı kökenli insanlar arasında eğer gelecek için hedefleri aynıysa bütün bunların olması için gerçekten diğer kültürlere ilgi göstermemiz gerekir. Bunu yapabilmek için diğerini anlamamız ve dünyayı onun perspektifinden görmemiz gerekir. Senede birkaç kez Türkiye’ye geliyorum. Her defasında Türkiye’nin ne kadar hızlı geliştiğine tanık oluyorum. Her iki ülkenin ortak olarak barışa doğru gitmemiz için çalışmamız gerekir.”

WULFF: “BİZİ HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATMAYIN”

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın konuşmasını merakla dinlemek istediğini de belirten Wulff, “Biz sizinle birlikte; Tayyip Erdoğan Bey’le, Abdullah Gül Bey’le Türk siyasetinin temsilcileriyle birlikte biz gerçekten dostluk kurmak istiyoruz. Ben de Almanya’da Türkiye’yi seven biri olarak biliniyorum. Bizi hayal kırıklığına uğratmayın. İşimi kolaylaştırın. Ve insanlar öyle desin. ‘İyi ki o zamanda Türklerin Avrupa için bir kazanım olduğunu söyledim’ desin. Size büyük başarılar diliyoruz. Türk halkına başarılar diliyoruz. Aynı zamanda dünya barışına da katkı da bulunacağınızdan eminiz” dedi.

ARINÇ, ALMANYA’NIN ÖNEMİNİ VURGULADI

Dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşanan farklı inanç gruplarının yaşadıklarından bahseden Arınç, konferansı önemsediğini vurguladı. Çanakkale’nin birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını belirten Arınç, kentin birçok savaşa tanık olmasına rağmen farklı kültürlerin birlikte yaşamını sürdürdüğü kadim şehirlerden bir olduğunu vurguladı. Genel seçimin çok yaklaştığını, seçim çalışmaları kapsamında ülke gezilerinin aralıksız sürdüğünü belirten Arınç, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ama bizim için seçim ne kadar önemliyse, yeni bir iktidar umudu ne kadar önemliyse, başta ekselansları Christian Wulff’un davetli olarak katıldığı bu toplantıda o kadar önemli. Biraz önce ekselanslarının konuşması fevkalade güzel, fevkalade olumluydu. Elbette, birkaç hafta önce ziyaret ettiğim Almanya’da bazı toplantılara katılmıştım. Bu vesileyle gördüm ki Almanya’daki yurttaşlarımızdan seçmen olarak oy kullanacak 1 milyon 400 bin kişi var. Bu çok yüksek bir rakam. Tüm Avrupa’da 3 milyon diyelim, Türkiye vatandaşı seçimde oy kullanabilecek insan var. En azından Almanya açısından Türkiye’nin ne kadar önemli olduğu Türkiye açısından Almanya’nın ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Bu yakınlığımız sadece 1960’lardan sonra Türkiye’den giden işçi göçüne de bağlı değil. Sayın Cumhurbaşkanı biz tarihten bu yana savaş alanlarında da diplomaside de bilim adamlarının Türkiye’ye gelip, üniversitelerimizi kurmasından, bilim ve teknolojideki Alman gücünün Türkiye’ye yansımasına kadar birbirimizle yakınlaşmış, dost olmuş iki ülkeyiz. Şüphesiz pek çok ülkeden gelen dostlarımız var. Ama Almanya dominant bir ülkedir bizim için. Sizin gibi Cumhurbaşkanlarının Türkiye’nin önemini bilen, Türk vatandaşlarının Almanya için önemini kabul eden ve ‘İslamiyet’te Almanya’nın bir parçasıdır’ sözüyle diyalogun, barışın ve farklı inanç gruplarının bir arada yaşamasının barışa giden yol olduğunu söylemeniz sizi elbette yükseltmiştir, bir değer kazandırmıştır” dedi.

WULFF İÇİN ÖVGÜ DOLU SÖZLER

Kitabını hediye eden Wulff’a övgü dolu sözler söyleyen Arınç, “Kitabınız çok önemli. Türkçe baskısını bana hediye ettiniz. Teşekkür ediyorum. Ama siz yine zirvedesiniz. Zirveden düşmediniz. Şu anda Almanya’da çok deneyimli, başarılı bir siyasetçisiniz. Başınıza gelen veya getirilen iş Türkiye’de de pek çok ülkede de siyasetçilerin bir kaderidir. Ama beraat ederek, aklanarak, tekrar eski gücünüzün daha fazlasıyla hem Almanya siyasetinde hem de Türkiye ile ilişkilerin daha da güçlendirilmesinde çok önemli bir rol oynuyorsunuz. Sizin Türkiye’ye gelmeniz, Çanakkale’yi ziyaret etmeniz ve bu toplantıda bir dost olarak konuşma yapmanız bizlere büyük bir onur verdi. Bence bugünkü konferansımız Türkiye’de yapılan toplantıların en önemlisi olmuştur” dedi.

Toplu fotoğraf çekiminin ardından konferans; açık oturum, sunum ve örnek olay incelemeleriyle tamamlandı.

ARINÇ, KADIN KOLLARIYLA BİR ARAYA GELDİ

Çanakkale düzenlenen 3’üncü Dünya Barış ve Turizm Konferansı’nda konuşan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Ak Parti Kadın Kolları Teşkilatı’nın bir restoranda düzenlenen etkinliğine katıldı. Genel seçim sonrası partisinin koolisyona nasıl baktığına yönelik bir soruya “Şimdi üç parti var değil mi? Koalisyon kurarsak bunu düşürürüz” diyen Arınç, şöyle konuştu: “Biz bütün bu hizmetlerimizi tek başımıza iktidarda yaptık. Siz koalisyon derseniz, milletin hatırladığı en son koalisyon 1999-2002 idi. Bu üç yıl içinde Türkiye nasıl bir felaket yaşadı. Şimdi, önce bu partilerin iktidar olma niyeti var mı? Bir parti iktidar olmak için kurulur. Türkiye’de 125 parti var. Çoğunun ismini bile duymadınız. 20’den fazla da bu seçime giriyor. Barajı aşma iddiasında olan 4 parti var. Şimdi açıkça mertçe soralım ey HDP; Sen iktidar olmaya niyetli misin? Böyle bir ümidin var mı? Böyle bir düşüncen var mı? Onlar önceden söylüyorlar zaten. ‘Tek başına iktidar olma ümidim de, imkanım da, niyetim de yok.’ Peki sen ne istiyorsun? ‘Ben barajı aşayım yeter’ diyor. Böyle bir partiye mi ülkeyi teslim edeceğiz biz? Bunlar PKK bağlantılı, İmralı akıl hocası. Bir taraftan Kandille, KCK ile irtibatlı siyasi kuruluş. Bakmayın Çanakkale’de, İzmir’de farklı şeyler söylediğine. Ama adam dürüst, ‘ben barajı aşarsam bana yeter’ diyor. Aşıp aşmamak milletin elinde. Ama ben başka bir şey ispatlamaya çalışıyorum. Bu partinin iktidar olma şansı da yok, böyle bir şeye niyeti de yok.”

MEYDANLARI BIRAK SÖYLE BANA EY MHP

MHP’ye değinen Arınç, “MHP bildiğimiz MHP. Biz uzak değiliz MHP’ye. MHP’de dostlarımız da var. Meydanları bırak söyle bana ey MHP; Senin iktidar olma şansın var mı? Böyle bir niyetin var mı? Allah saklasın yok. Peki ne istiyorsun sen? ‘Benim oyun yüzde 15. 16, 17 yaparsam yeter bana’ diyor. 16 ile 17 ile iktidar olunur mu Türkiye’de? Olamaz, o da bir koalisyon beklentisi içinde” dedi.

KILIÇDAROĞLU İÇİN ‘EN BÜYÜK HEDEFİ YÜZDE 35’

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na da seslenen Arınç, “Senin tek başına iktidar olma düşüncen var mı? Bakmayın dışarıda ‘bana 4 yıl verin her şeyi şöyle yapacağım, böyle yapacağım’ dediğine. Kendisi hedefi koydu. En büyük hedefi yüzde 35’dir. Türkiye’de üç parti, dört parti barajı aştı mı? Yüzde 35 ile sen olsan olsan ana muhalefet olursun. Başka bir şey olmazsın. Kaldı ki bugün ki rakamlar CHP’nin yüzde 25’ler bazında olduğunu, Kılıçdaroğlu’nun da en yüksek hedefinin bunu 28 yapmak olduğunu söylüyor. Şuanda hiçbir ankette yüzde 26’yı geçtikleri bile görülmüyor. O zaman sen de tek başına iktidar olamayacaksın. Öyle mi? Evet öyle. Ne olacak, koalisyon olacak. Koalisyon olunca ne olacak, memleket batacak, batarsa bitsin. Şu Ak Parti gitsin de bunlardan bir kurtulalım. Biz bu ülkede siyasi istikrar sağlandıktan sonra her şeyi yaptık” diye konuştu.

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu