Çeşme Aktüel

İzmir’de barajların doluluk oranı yüzde 90

İzmir’de barajların doluluk oranı yüzde 90
191 views
22 Mayıs 2015 - 18:12

İzmir Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğü Bölgesel Tahmin Merkezi’nde barajların doluluk oranları hakkında bilgi veren Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Türkiye’de sulama ve enerji üretiminde bir sıkıntımız yok. Sulama maksatlı barajlarda doluluk oranı yüzde 74. Geçen seneye göre büyük bir artış var. İzmir’de barajlarımız şuanda yüzde 90 dolu. Hiçbir problem yok. İstanbul’da yüzde 94 dolu. Ankara’nın yüzde 37 ama Ankara barajlarının kapasitesi çok yüksek. 5-6 yıllık suyu biriktirecek kapasite var. Orada şuanda 3-4 yıllık su var. İçme suyu barajlarında doluluk oranı yüzde 64. Enerji üretimi maksatlı barajlarda doluluk oranı ise yüzde 75” diye konuştu.

“SAYIN BAKAN İSTEDİĞİN KADAR HİDROELEKTRİK ÜRETEBİLİRSİN”

1 Ekim 1994 ile 20 Mayıs 2015’e kadarki uzun dönem ortalamasından yüzde 8 daha fazla yağış olduğunu kaydeden Eroğlu, “Geçen seneye göre baktığımızda yüzde 51’lik artış oldu. Türkiye genelinde artma var. Sulama maksatlı barajlarda doluluk oranı yüzde 74, içme suyu barajlarında doluluk oranı yüzde 64 ve enerji üretimi maksatlı barajlarda doluluk oranı yüzde 75. Az önce Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımıza bir mesaj verdik; ‘Sayın Bakan barajlarımız dolu. İstediğin kadar hidroelektrik enerji üretebilirsin’ dedik. Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında geçmiş yıllardaki yağışların aynısını bekliyoruz” dedi.

TAHMİNLERDE İSABET ORANI YÜZDE 90

Meteorolojide son teknolojiyi yakaladıklarını kaydeden Bakan Eroğlu, “Eskiden elle ölçülen cihazlar artık müzelik oldu. Onları müzeye kaldırdık. Yani eski Türkiye şuanda müzeliktir. Eski Türkiye müzelik bir Türkiye oldu ama şimdi biz yüksek teknolojiyi yakaladık. Meteoroloji teşkilatımız dünyada ilk 10’a giren kurum haline geldi. Tahminlerde isabet oranı yüzde 90’a çıktı ilk defa. Bunu daha da iyi noktalara taşıyacağız. Şimdi denizlerde de tahminler yapıyoruz. Meteoroloji teşkilatımla gurur duyuyorum” şeklinde konuştu.

METEOROLOJİ BALONUNUN TOPLAM MALİYETİ 6 BİN TL

Türkiye saatiyle 14.30’da meteorolojik balonun fırlatılmasını gerçekleştiren Orman Ve Su İşleri Bakanı, “Bu balon sayesinde havanın nem, rüzgar ve sıcaklık ölçümlerini anında yapıp, anlık veri olarak sisteme girebiliyoruz” diyerek balon hakkında teknik bilgi verdi. “Meteoroloji balonu ile atmosferik gözlem, Türkiye’de günde iki defa olmak üzere İzmir, İstanbul, Ankara, Isparta, Adana, Samsun, Erzurum ve Diyarbakır’da yapılıyor. Atmosfere bırakılan balonun altındaki cihazdan uydular aracılığı ile veriler alınıyor ve bu sayede yüksek atmosfer gözlemi yapılıyor. 35 kilometre yüksekliğe çıkan balon patlayarak altındaki paraşüt yardımı ile herhangi bir zarara yol açmadan yeryüzüne düşüyor. Yapılan uygulama ile atmosferin anlık olarak sıcaklık, nem, rüzgar ve basınç değerleri ölçülürken, veriler anlık olarak bilgisayarlara geliyor ve bu veriler illere ve ülkelere anında yayınlanıyor. Gözlemler ile havacılık sektöründe uçakların ihtiyaç duyduğu atmosferik bilgiler üretiliyor. Uluslararası standartlarda yapılan gözlemde sistemin maliyeti balon başına 370 TL.”

[Not a valid template]

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu