Çeşme Aktüel

Çeşme Belediyesi’nden ‘Emlak Vergisi Artışı’ açıklaması

Çeşme Belediyesi’nden ‘Emlak Vergisi Artışı’ açıklaması
175 views
23 Mayıs 2015 - 18:07

Çeşme Belediyesi Basın Yayın Halkla İlişkiler Birimi, Emlak Vergisi oranları artışı hakkında basın açıklaması yaptı. Emlak Vergisi’nde uygulanan yüzde yüzlük artış kararını Çeşme Belediyesi tarafından alınan bir karar olmadığının vurgulandığı açıklamada, artış nedeninin 6360 Sayılı Kanun ile Çeşme Belediyesi’nin İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlanması ve büyükşehirlerde uygulanan emlak vergisi uygulaması olduğu açıklandı. Açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı: “1319 Sayılı Emlak Vergisi Kanunu’nun 8’nci Maddesi gereğince, Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nun uyguladığı Büyükşehir Belediyesi sınırları ve mücavir alanlar içinde Emlak Vergisi oranları yüzde 100 artırımlı uygulanır denildiğinden: 01.01.2015 tarihinden itibaren binde 2 olan binalar, binde 4; binde 1 olan mesken ve araziler binde 2; binde 3 olan arsalar, binde 6 olarak uygulanmaya başlanmıştır.”

İşte o açıklama:

2012 yılında yürürlüğe giren 6360 Sayılı 13 İlde Büyükşehir Belediyesi ve 26 İlçe Kurulması ile Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile Çeşme Belediyesi İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlanmıştır.

1319 Sayılı Emlak Vergisi Kanunu’nun 8. Maddesi gereğince; 5125 Sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nun uygulandığı Büyükşehir Belediyesi sınırları mücavir alanlar içinde Emlak Vergisi Oranları %100 artırımlı uygulanır denildiğinden;

Binalarda         Binde 2

Meskenlerde   Binde 1

Arazilerde       Binde 1

Arsalarda         Binde 3 olarak uygulanan Emlak Vergisi Oranları

01.01.2015 tarihinden itibaren aşağıda belirtildiği şekilde uygulanmaya başlamıştır.

Emlak Vergisi Oranları

Binalarda         Binde 4

Meskenlerde   Binde 2

Arazilerde       Binde 2

Arsalarda         Binde 6

Sayın halkımızın bilgisine sunulur.

[Not a valid template]

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu