Çeşme Aktüel

Germiyan’dan yarın (14 Haziran) için ‘Köy kahvaltısı köyde olur’ daveti

Germiyan’dan yarın (14 Haziran) için ‘Köy kahvaltısı köyde olur’ daveti
204 views
12 Haziran 2015 - 11:56

Germiyanlılar 14 Haziran Pazar günkü davul zurna eşliğindeki tanıtım etkinliğine tüm Çeşme halkını ve tatilcileri bekliyorlar.

Geçtiğimiz yıl Ekim ayında Alaçatı Kültür Sanat Derneği ve Çeşme Belediyesi tarafından organize edilen Germiyan Ekmek Festivali oldukça eğlenceli ve başarılı geçti.

Bunun üzerine festival sonrası bir araya gelen köylüler köyün doğal güzelliklerini, gelenek ve göreneklerini, yöresel tatlarını tanıtmak amacıyla girişimde bulunmaya karar verdiler.

‘Köy kahvaltısı köyde olur’ sloganıyla, Germiyan’ı kahvaltının merkezi haline getirmek isteyen Germiyanlılar, işe evlerinin önünü düzenleyerek başladılar.

Hareketin öncüsü Dilek Özer, bir kaç masa ile başladıkları bu yolda amaçlarının doğal ürünleriyle, geleneksel, kendilerine özgü tatlarıyla bir marka haline gelmek olduğunu belirterek, “Büyüklerimizin evlerinde yıllardır yaptığı bazı yemek ve tatlıların özel lezzetler olduğunu biliyoruz. Bunları tekrar canlandırıp misafirlerimize sunacak ve böylece kadınlarımızın ev ekonomisine katkılarını sağlayacağız. Örneğin unutulmaya yüz tutmuş lezzetlerimizde Damat Tatlısı (Şeker İçi) geçtiğimiz yıl Alaçatı’da gerçekleştirilen ‘Kaybolan Lezzetler Festivali’nde tatlı dalında birincilik aldı. Eskiden sadece nişandan sonra kız tarafının erkek tarafına götürdüğü bu kurabiyeyi artık köyümüzü ziyaret eden misafirlerimiz tadabilecek. 14 Haziran Pazar günkü tanıtım etkinliğimiz için imece usulü ikramlar hazırladık. Bolca damat tatlımız var. Köy meydanına hazırladığımız masalara ikram ve içeceklerimizi yerleştireceğiz. Davul ve zurna ile etkinlik başlayacak. Davul sıra ile şu anda hazırlanmış olan evler önüne yürüyecek. Her evin önünde herkes oynayıp eğlenecek” diye konuştu.

Germiyanlılar 14 Haziran Pazar günkü davul zurna eşliğindeki tanıtım etkinliğine tüm Çeşme halkını ve tatilcileri bekliyorlar.

 

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu