Çeşme Aktüel

Çeşme Open, ELO ortalamasıyla Türkiye’nin en kaliteli turnuvası oldu

Çeşme Open, ELO ortalamasıyla Türkiye’nin en kaliteli turnuvası oldu
165 views
23 Haziran 2015 - 12:57

Türkiye şampiyonaları bile 1800’lerde ELO (Dünya Satranç Federasyonu tarafından verilen sıralama puanı) ortalamasıyla gerçekleşirken Çeşme Open, 2053 ELO ortalamasına ulaştı.

Çeşme Belediyesi’nin Türkiye Satranç Federasyonu’nun (TSF) katkılarıyla düzenlediği 3. Çeşme Open Uluslararası Satranç Turnuvası altı gün süren çekişmeli müsabakaların ardından tamamlandı. Tarihi Aya Haralambos Kilisesi’nde gerçekleşen ödül törenine Çeşme Kaymakamı İnci Sezer Becel, Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, TSF Başkanı Gülkız Tülay, TSF Çeşme Temsilcisi Mehmet Sarısaç, TSF hakemleri, satranç oyuncuları ile yakınlarının yanı sıra ülkemiz ve yurtdışından kente gelen çok sayıda satranç tutkunu katıldı.

300 oyuncu kıyasıya yarıştı

‘Dünyanın En İyi 200 Satranç Oyuncusu’ listesinde yer alan oyuncuların da aralarında bulunduğu 13 ülkeden 300 satranç oyuncusunun katıldığı turnuva kıran kırana geçti. İki kategoride yapılan turnuvanın A kategorisinin şampiyonu Ukrayna’dan Yuriy Kuzubov olurken, İsrail’den Gil Popilski ikinci, Azerbaycan’dan Sahriyar Rahmanov da turnuvayı üçüncü sırada tamamladı. A kategorisinde Türkiye’den üç ismin ilk 10’a girebildiği turnuvayı; Mustafa Yılmaz beşinci, Kıvanç Haznedaroğlu dokuzuncu, Betül Cemre Yıldız 10. sırada tamamladı. B kategorisinde ise Kaan Kara birinci, Alpin Can ikinci, Yağız Sağol üçüncü oldu.

Turnuvaya ilgi her yıl artıyor

Çeşme Open’ın gerçekleşmesinden duyduğu memnuniyeti belirten Çeşme Kaymakamı İnci Sezer Becel, “İlk şampiyonadan bugüne kadar ciddi bir değişim geçiren Çeşme Open, her yıl kalitesini daha da artırıyor. Yetkililerle yaptığım görüşmede turnuvadan 10 gün önce kayıtların tamamının dolduğunu öğrendim. Bu da turnuvaya olan ilginin her yıl arttığını gösteriyor. Turnuvaya katılan her sporcunun, gittikleri yerlerde turizm gönüllüsü olarak ilçemizi en iyi şekilde tanıtacaklarından eminim. Ayrıca Çeşme’den milli takıma seçilen Alparslan Işık’ın da turnuvada yer alması bizim için ayrı bir gurur kaynağı oldu” dedi.

Dördüncüsünü müjdeledi

Çeşme Open Uluslararası Satranç Turnuvası’nın gelecek yıl dördüncü kez düzenleneceğinin müjdesini veren Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç “Umut ediyorum ki; turnuvada mücadele eden oyuncular, hem maçları sırasında hem de ilçemizde güzel vakit geçirmiştir. 3’ncü Çeşme Open Uluslararası Satranç Turnuvası, hem katılım sayısı, hem de yurtiçi ve yurtdışında oluşturduğu yankı bakımından daha önceki organizasyonlara göre daha da başarılı oldu. Çeşme Open’ın gelecek yıl da düzenleneceği müjdesini veriyorum. Çeşme Belediyesi olarak satranç sporu ve Çeşme Open’a olan desteğimiz devam edecek” diye konuştu.

TSF’den Çeşme Open’a övgü

Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tülay, “Çok önemli bir turnuvanın kapanış törenini gerçekleştiriyoruz. Çeşme Belediye başkanımızın satranç sporuna olan yaklaşımı, bakış açısı bizi her yıl daha da motive ediyor. Federasyon olarak, ülkemizde düzenlediğimiz turnuvalarda kaliteyi artırmanın yollarını ararken, Çeşme bunu bizden önce gerçekleştirdi. Türkiye şampiyonaları bile 1800’lerde ELO (Dünya Satranç Federasyonu tarafından verilen sıralama puanı) ortalamasıyla gerçekleşirken Çeşme Open, 2053 ELO ortalamasına ulaştı. ELO ortalaması itibariyle Türkiye’nin en kaliteli turnuvası oldu” şeklinde konuştu.

 

 

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu