Çeşme Aktüel

Türkiye bir deniz ülkesi olmalıdır

Türkiye bir deniz ülkesi olmalıdır
154 views
02 Temmuz 2015 - 12:16

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı dolayısıyla Deniz Şehitleri Anıtı önünde tören düzenlendi; deniz şehitleri anısına Çeşme Körfezi açıklarında suya çelenk bırakıldı.

1 Temmuz 1926’da yürürlüğe giren Kabotaj ve Denizcilik Kanunu’nun 89’uncu yılı Çeşme’de Denizcilik Anıtı önünde gerçekleştirilen törenle kutlandı. Törene; Çeşme Kaymakamı İnci Sezer Becel, Garnizon Komutanı Binbaşı Yücel Ercan, Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, Cumhuriyet Başsavcısı Özkan Gürdoğan, Emniyet Müdürü Hakan Becel, Liman Müdürü Nihat Tozman, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve denizcilerin yanı sıra çok sayıda Çeşmeli katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan etkinlik, ‘Çeşme-1’ adlı römorkörle Çeşme körfezi açıklarına deniz şehitleri anısına çelenk bırakılmasıyla son buldu.

Dönüm noktası oldu

Türkiye’nin karasularında egemenliğini ilan ettiği Kabotaj Kanunu’nun, ülkemiz açısından önemine değinen Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, “Üç tarafı denizlerle çevrili bir ülke olan Türkiye’nin kabotaj hakkını elde etmesi, hem Türk denizciliği hem ulusal sınırların ilanı hem de ekonomik özgürlüğümüzün vurgulanması adına dönüm noktası olmuştur. Denizcilik ve Kabotaj Bayramı olarak kutladığımız bugün, Kabotaj Kanunu’yla elde ettiğimiz kazanımların da bilincinde olmalıyız. Bugünü kutlamamızı sağlayan başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm bürokrat ve devlet adamlarını saygı ve minnetle anıyorum.” dedi.

Rekabet gücümüz arttı

Kabotaj hakkının geri alınmasının, Kurtuluş Savaşı’nın denizlerdeki zaferinin ilanı olduğunu vurgulayan Çeşme Liman Başkanı Nihat Tozman, “Deniz taşımacılığı; demiryoluna göre 3, kara taşımacılığına göre 7 kat daha ucuz. Bu nedenle dünya ticaretinin yüzde 95’i deniz taşımacılığıyla gerçekleşiyor. Tüm bu veriler, kabotaj hakkının Türk denizciliği açısından önemini net bir şekilde gösteriyor” dedi. Denizcilik alanında ülkemizde son yıllarda yaşanan olumlu gelişmelere değinen Tozman, son yıllarda sektöre yapılan teşviklerle Türkiye’nin denizcilikte gelişmiş ülkelerle rekabet edebilmek adına önemli aşamalar kaydettiğini söyledi.

 

1 milyon 500 bin lira teşvik

Kabotaj hakkı dahilinde yük ve yolcu taşımacılığının geliştirilmesi için kabotaj hattında çalışan deniz araçlarına, ÖTV vergisi indirilmiş yakıt verildiğini de hatırlatan Tozman, “Deniz taşımacılığını kuvvetlendirmek ve yaygınlaştırmak için sektöre teşvikler veriliyor. ÖTV’den muaf yakıt uygulaması kapsamında Çeşme’de kullanılan 90 ton motorinin tahsil edilmeyen ÖTV tutarı 1 milyon 491 bin 169 TL’dir. Bu meblağ sektöre direkt teşvik olarak yansımıştır. Yerel idare ile birlikte, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Liman Başkanlığı olarak Türkiye’nin bir deniz ülkesi olması yolunda çalışmayı sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

 

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu