Çeşme Aktüel

Kolejlilerin Veysi Abi’si, Çeşme’nin lezzet ustası

Kolejlilerin Veysi Abi’si, Çeşme’nin lezzet ustası
152 views
15 Ağustos 2015 - 0:04

Yaklaşık 30 yıldır İzmir Amerikan Koleji ve SEV Okulları’nın yemekhane ve kantin işletmeciliğini yürüten Veysi Okumuş, 2007 yılında bu yana da Çeşme de Veysi’s isimli restoranında Çeşme tatilcilerinin lezzet durağı olmaya devam ediyor..

İzmir Amerikan Koleji’ne 1985 yılında pasta ustası olarak giren ve zamanla kendi ekibiyle birlikte kantin ve yemekhane işletmesini üzerine alan Veysi Okumuş, yarattığı yüksek kalitede lezzetlerle öğrencilerin ve velilerin takdirini ve sevgisini kazandı.

Üniversite onaylı menüler

Mutfağından çıkan yemeklerin hijyen ve lezzetine üst düzeyde önem verdiğini belirten Okumuş, anne-babaların kendilerine emanet ettikleri çocuklara en sağlıklı yemekleri sunmak için çalıştıklarını ve gıda mühendislerinden danışmanlık aldıklarını, Çeşme Ilıca’daki Veysi’s Restaurant’ta da aynı kalite ve özenle müşterilerine hizmet verdiklerini söyledi.

Öğrencilerin önerisiyle Veysi’s doğdu

Amerikan Koleji’nde yemek işine başladığı günden itibaren daima öğrencilerin sağlıklı beslenmeleri için çalıştıklarının altını çizen Veysi Okumuş, hiç bir şekilde asitli içecek ve katkılı gıdalar kullanmadıklarını, sağlıklı şartlar altında gelen taleplere göre de menülerini şekillendirdiklerini vurgulayarak, “Bize her zaman öğrenciler yol gösterdi. Ilıca Veysi’s Restaurant’ın açılmasında da bize fikri veren eski bir mezunumuzdu. ‘Çeşme’de senin yemeklerini yemek istiyoruz’ dediler. Restoranın adını bile onlar koydu. Veysi’s aslında onların eseri” diye konuştu.

Taze ürün ve hijyen çok önemli

Özellikle et yemekleri ve mantı da iddialı olduklarını, ayrıca hem okul yemekhanesinde, hem de Veysi’s Restaurant’ta hijyene çok önem verdiklerini belirten Veysi Okumuş sözlerini şöyle sürdürdü:

“Lokum adını verdiğimiz etimiz ve pirzolamız çok tercih ediliyor. Ayrıca mantı konusunda da yine kolej öğrencilerimizin ısrarıyla Amerikan Koleji’nde servis ettiğimiz mantıyı Veysi’s menüsüne de koyduk. Kullandığımız sebzeler her sabah taze gelir ve 5 aşamalı bir yıkama ve dezenfekte işleminden geçer. Sebze ve etlerin her zaman en tazesini ve iyisini almak için birim fiyatının üstünde ödeme yapıyoruz. Bu işte maliyet hesabı yapmamak lazım. En kaliteli ve sağlıklı yemeği sunduğumuz zaman zaten para kazanabiliyoruz. İşletmelerimizin mutfaklarında bonesiz ya da eldivensiz hiç kimse çalışamaz. Mutfaklarımız antibakteriyel mutfaklardır. Bu konunun üzerine titriyoruz. Çünkü hem çocuklarımızın hem de misafirlerimizin sağlıklarıyla kumar oynayamayız”.

Kalite düşmemeli

Yıllar süren çalışmalar, verilen emekler sonucu inşaa edilen lezzet standardını bozmamak için şubeleşmeye gitmek istemediğini dile getiren Veysi Okumuş, Güzelyalı’daki Veysi’s Döner’I ayrı tutarak, “Şubeleşmeyi düşünmüyorum. Çünkü her şubede aynı lezzet ve kaliteyi sağlamak çok zor bir iş. Bizim fırın ürünlerinde, sebzede, kebapta ayrı ustalarımız var ve iyi usta bulmak oldukça güç. Daha fazla kazanmayı düşünseydim şubeleşmeye giderdim. Fakat benim amacım, hem misafirlerimizin hem de öğrencilerimizin her geldiklerinde aynı lezzeti bulabilmesini sağlamak. Veysi’s Döner’de ise iş daha kolaylaşıyor çünkü orada sadece döner yapılıyor. Veysi’s Döner için franchise düşünebilirim” dedi.

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu