Çeşme Aktüel

Çeşmeliler ‘Tarihe Saygı’da son üç gün

Çeşmeliler ‘Tarihe Saygı’da son üç gün
164 views
18 Ağustos 2015 - 10:46

Geçtiğimiz yıl aralarında Çeşme’nin de bulunduğu ilçelerin katılımıyla genişleyen Büyükşehir Belediyesi sınırları nedeniyle üç ayrı bölge üzerinden başvuruların alındığı ‘Tarihe Saygı / Yerel Koruma Ödülleri’ bu yıl 13. kez düzenleniyor. Projelerin son başvuru tarihi 21 Ağustos 2015.

Kültürel ve mekansal mirasa hak ettiği saygının gösterilmesi ve tarihi yapıların korunmasını teşvik amacıyla Türkiye’de ilk kez İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan “Tarihe Saygı/Yerel Koruma Ödülleri’ için başvuru süresinin sonuna gelindi. Tarihi değerlere gönül vermiş İzmirlilerin katılımı ile zenginleşen bu önemli ödüllere başvuru için son üç gün.

Katılım artık üç ayrı bölge üzerinden

Her yıl merkez ve bir bölge olmak üzere değişimli olarak başvuru kabul ediliyor. Bu yıl merkezden Çeşme, Konak, Karabağlar, Buca, Gaziemir, Bayraklı, Karşıyaka, Çiğli, Bornova, Balçova, Narlıdere, Güzelbahçe, Seferihisar, Urla, Karaburun ve 1. Bölge’den de Menemen, Foça, Aliağa, Dikili, Kınık ve Bergama’dan başvurular alınıyor.

8 ayrı proje ödül kategorisi var

Tarihe Saygı Yerel Koruma Ödülleri başvurusu için ödül kategorileri şöyle: “Tarihi Yapıda Yaşam”, “Basit Onarım”, “Özgün İşlevin Değiştirildiği Esaslı Onarım”, “Özgün İşlevin Korunduğu Esaslı Onarım”, “Emek”, “Kentsel Sit Alanlarında ve Koruma Alanlarında Yeni Uygulama”, “Katkı” ve “Tarihi ve Kültürel Miras Konulu Okul Projeleri Teşvik.”

Sonuçlar 23 Eylül’de açıklanacak

Kentin tarihi mirasının ve kültürünün korunmasında duyarlılığın simgesi olan İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarihe Saygı Yerel Koruma Ödülleri’ne katılmak isteyenler; 2015 yılı şartnamesini ve başvuru formlarını İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin (http://tarihesaygi.izmir.bel.tr/) web sitesi üzerinden edinebiliyorlar. Başvuruya konu eser ve çalışmalar; ait oldukları kategori başvuru formu ve gerekli belgelerle birlikte “İzmir Büyükşehir Belediyesi İzmir Tarih Proje Merkezi Konak Mahallesi, 848 Sokak No: 77-79 Kemeraltı/ Konak” adresine elden ya da postayla teslim edebiliyor. Ayrıntılı bilgi almak isteyenler yine web sitesi ya da 0 232 2933984 / 2931613 numaralı telefonlardan da bilgi alabiliyor. Yarışmaya en son katılım 21 Ağustos 2015 mesai bitimine kadar yapılabilecek. Seçici Kurul Değerlendirmesi ve inceleme gezisi 14-18 Eylül 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Sonuçlar 23 Eylül tarihinde duyurulacak. Ödül sahipleri ödüllerini tarihi daha sonra planlanan tarih dostlarıyla birlikte gerçekleştirilen tören ile alacak.

Seçici Kurul özel isimlerden oluşturuldu

13. ‘Tarihe Saygı/Yerel Koruma Ödülleri’ Asil Seçici Kurul Üyeleri şu isimlerden oluşuyor: Prof. Dr. Can Binan (Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölüm Başkanı Restorasyon Anabilim Dalı Başkanı), Doç. Dr. Zübeyde Müge Akkar Ercan (ODTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi), Doç. Dr. Hüseyin Cevizoğlu (E.Ü. Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi), Yrd. Doç. Dr. Nurşen Kul (İYTE Mimarlık Fakültesi Mimari Restorasyon Bölümü Öğretim Üyesi), Mükerrem Kürüm (Adnan Menderes Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Görevlisi), Nehir Yüksel (Şehir Plancısı), Cem Bilginperk (Y.Mimar Restorasyon Uzmanı)

Yedek Seçici Kurul Üyeleri: Dr. Onur Gülbay (D.E.Ü. Arkeoloji Bölümü Öğretim Görevlisi), Dr. Emre Gönlügür   (İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü Yarı Zamanlı Öğretim Görevlisi), Dr. Öget Cöcen (Mimar, Restorasyon Uzmanı ), Canan Çakmak (Sanat Tarihçisi)

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu