Çeşme Aktüel

CHP Çeşme İlçe Başkanlığı parti tüzüğünü ihlal etmekle demokrasiyi de ayaklar altına alıyor..

CHP Çeşme İlçe Başkanlığı parti tüzüğünü ihlal etmekle demokrasiyi de ayaklar altına alıyor..
82 views
18 Ağustos 2015 - 19:54

Cumhuriyet Halk Partisi Çeşme Dalyan Mahallesi delege seçimlerinde iki skandala imza atıldı. CHP Tüzüğü Kongreler Yönetmeliği 9. Madde gereği gizli yapılması gereken oy verme işlemi kuralı yerine getirilmediği gibi, yine tüzük gereği yeterli sayıda parti üyesinin olup olmadığının saptanması için bir saat beklenmesi kuralının da uygulanmadığı belirtildi.

MAHALLE ÜYE LİSTELERİ BAŞKANIN MASASINDAYMIŞ

Çeşme siyasetinin önemli isimlerinden İbrahim Saatli, bir CHP üyesi olarak 16 Eylül Mahallesi’nde oy kullanacağını, bu nedenle mahallesinde oy kullanacak partililerin listesi görmek için 14 Ağustos Cuma günü CHP ilçe binasına gittiğini, ama hiçbir mahallenin üye listesinin asılı olmadığını tespit ettiğini belirterek, “Bunun üzerine ilçe başkanını aradım. ‘Listeler benim masamda’ dedi. Ben, ‘niye ilçede askıda yok’ diye sorduğumda alttan almaya başladı, ‘güncel liste Kadir Karakurt’ta var’ dedi. Böyle saçmalık olmaz” diye konuştu.

AYIN 15’İNDE SEÇİMLER BAŞLIYOR, SEÇİM TARİHLERİ LİSTESİ BİR GÜN ÖNCE ASILIYOR

Hangi mahallede hangi gün delege seçiminin yapılacağı listesinin bile bizzat ilçe başkanının beyanına göre 14 Ağustos Cuma günü ilçe binasına asıldığı söyleyen İbrahim Saatli sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yaz günü hangi partili ilçe binasına uğrayacak da mahallesindeki seçim gününü öğrenecek. Burası tatil beldesi, şimdi para kazanma zamanı, insanlar evlerine zor gidiyor. Üstelik hafta sonu partiye kim gider. Bu zaafiyet üzerine bugün (18 Ağustos Salı) delege seçiminin yapılacağı Dalyan Mahallesi’ne gittim. Bizzat tüzük ve yönetmeliklere aykırı işlemlerin yapıldığını tespit ettim”.

KONGRE YÖNETMELİĞİ ALENEN UYGULANMADI

Öncelikle CHP İlçe Başkanlığı’nda mahalle üye listeleri ile mahalle sandık görevlileri listesinin asılı olmadığını, üyelere sağlıklı duyuru yapılmadığını vurgulayan Saatli, “Çoğu partilinin mahallesindeki delege seçiminden haberi olmadı. Yapılan seçimlerde 2014 tarihli Kongre Yönetmeliği 9. Maddesi (Seçim yeri ve yeter sayısı) uygulanmadı. En son Dalyan Mahallesi’nde yapılan delege seçiminde bu husus tarafımdan tespit edilmiştir. 9 Madde’de ‘Seçimin başlangıç saatinden itibaren en az bir saat beklenir. Yeter sayı yoksa ya da başka nedenle seçim ertelenmişse ertesi gün, aynı saat ve aynı yerde katılan üyelerle, gizli oy ve açık sayım yöntemiyle yapılır’ diyor. Ama Dalyan’da yeter sayı olup olmadığı beklenmedi, gelen oyunu kullandı gitti. Üstelik yönetmelik gereği gizli oy kullanılması gerekiyorken, kabin veya bir paravan bile yoktu. Aday olan delege isimleri üyelerin göreceği bir asılmamıştı. Üyeler ellerine verilen listelere göre oy kullandılar” dedi.

GİZLİ OY KULLANILMAYAN TÜM ÖNCEKİ SEÇİMLER İPTAL EDİLMELİ

Dalyan Mahallesi’ndeki seçimde iki liste olmasına rağmen oy kullanmaya gelen parti üyesine bizzat ilçe başkanı tarafından tek bir liste verildiğini ve bu verilen listenin de ilçe başkanının listesi olduğunu bizzat tespit ettiğini ifade eden İbrahim Saatli şöyle konuştu:

“Üye sayısı fazla olan Dalyan Mahallesi’nde yapılan seçimi doğal olarak ilçe başkanının hazırladığı liste kazandı. Bu seçim ve daha önce gizli oy kullanılmayan tüm seçimler iptal edilmelidir. Yapılan yanlışları, usülsüzlükleri ilçe başkanına anlatmaya çalıştım, ikaz ettim. Yanıtı, ‘Sen kimsin?’ oldu. Hemen orada istifa dilekçemi yazıp verecektim, arkadaşlar engel oldu. Bu ilçe başkanı partiye kan kaybettiriyor. Bu da CHP’ye hiç yakışmıyor. Durumu özetleyen bir rapor hazırlıyorum. Raporu Çeşme İlçe Başkanlığı’na, İzmir İl Başkanlığı’na ve Genel Merkez’e göndereceğim”.

DALYANLI PARTİLİLER İPTAL DİLEKÇESİ HAZIRLIYOR

Öte yandan Dalyan Mahallesi’nde oy kullanan ve skandala tanıklık eden bazı partililer delege seçimlerinin iptal edilmesi ve demokratik koşullarda yinelenmesini talebini yasal süre içinde gerekli makamlara ileteceklerini, konuyla ilgili de bir basın açıklaması yapacaklarını söylediler.

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu