Çeşme Aktüel

Zeytinaltı’da kahvaltı, kahvaltıda ‘Pişi’

Zeytinaltı’da kahvaltı, kahvaltıda ‘Pişi’
82 views
26 Ağustos 2015 - 7:07

Doğma büyüme Alaçatılı bir ailenin ev sahipliğinde doğa ile içiçe bir kahvaltı sunan Zeytinaltı, yerel ve tamamen doğal lezzetleri, ağaçlar altındaki mekanıyla misafirlerine hem lezzeti hem de huzuru garanti ediyor.

1900’lü yılların başında Kosova Priştine’den Alaçatı’ya göçmüş Sezginer Ailesi’nin üyesi Cemil Sezginer’in 6 çocuğundan 3’ünün kendi aile arazilerinde bir kahvaltı mekanı açma fikriyle çıkılan yol, son 7 yıldır Zeytinaltı’na çıkıyor.

Aile arazisinde aile ortamı

Aynı zamanda Alaçatı’nın ilk pansiyonunu da hayata geçiren isim olan 1934 doğumlu Cemil Sezginer’in çocukları Keriman, Atilla ve Hanife Sezginer tarafından açılan mekan, adına da uygun bir biçimde Alaçatı’nın “köşe” bir yerinde zeytin ağaçlarının gölgesinde hayat buldu. Zeytinaltı’nın bulunduğu zeytin, erik, kayısı ve şeftali ağaçlarıyla örülü arazi, aileye ait olduğu için fikirlerini burada hayata geçirdiklerini söyleyen Hanife Sezginer, “Burada temiz, özenli, insanların kendilerini evlerinde hissedecekleri bi ortam yaratmaya çalıştık. Yani aile ortamı kısacası.” dedi.

Sadece ev yapımı doğal kahvaltı

Yaz sezonunda haftanın 7 günü saat 16.00’a kadar sadece kahvaltı hizmetiyle müşterilerini ağırlayan Zeytinaltı’nda zaman zaman özel yemek veya kutlamalar da düzenlenebiliyor. Bunun dışında Zeytinaltı’nın sadece kahvaltı mekanı olduğunun altını çizen Hanife Sezginer, “Arazimizde yetişen her üründen faydalanıyoruz. Zeytinlerimizi ve zeytinyağımızı servis ediyoruz. Onların dışında neredeyse her meyveden reçeller yapıyor ve misafirlerimize sunuyoruz. Her seferinde farklı bir reçel veya marmelat deniyoruz. Beğendiklerimizi ise servis ediyoruz” şeklinde konuştu. Ayrıca Ege yöresine ait “pişi”de de çok iddialı olduklarını belirten Sezginer, müşterilerin tarif talepleriyle başlarının dertte olduğunu ifade etti.

Ürünleri satın almak isteyen oluyor

“Mesela pancar marmelatını denemiştik. İngiliz bir misafirimiz hem rengini hem de tadını çok beğendiği için büyük bir kavanoz satın almak istedi. Onun dışında limon, portakal ve yaban mersini gibi değişik reçeller yapıyoruz ve çok ilgi görüyor. Kurutulmuş domates ve biberlerden yapılan kahvaltı sosumuzu ve zeytinyağımızı satın almak isteyen çok misafirimiz var.” diyen Sezginer, her talebe yetişemedikleri fakat mümkün olduğunca müşterilerini kırmadıklarını da sözlerine ekledi.

Her daim huzurlu

“Sunulan eşsiz lezzetler ile büyük bir keyifle kahvaltınızı edebileceğiniz, minderlere uzanıp gazetenizi okuyabileceğiniz, isterseniz hamaklarda kestirebileceğiniz eşsiz rahatlığı sizlere sunmak için hazırlanmış bir mekan” olarak betimledikleri Zeytinaltı’nda huzurlu ortamın saate ya da yoğunluğa bağlı olmaksızın bozulmadığının altını çizen Hanife Sezginer, “Misafirlerimiz müzik bile istemiyorlar burada, bizim müzik sistemimiz vardı kaldırdık. Kuş sesi dinlemeye geliyor insanlar” dedi.

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu