Çeşme Aktüel

Şehit haberleri gölgesinde buruk kurtuluş etkinlikleri

Şehit haberleri gölgesinde buruk kurtuluş etkinlikleri
145 views
17 Eylül 2015 - 20:04

Alaçatı ve Çeşme’nin kurtuluşunun 93’ncü yıldönümü 15 ve 16 Eylül’de düzenlenen sade törenlerle kutlandı.. Terör olayları ve hergün şehit haberlerinin gelmesi nedeniyle bu yılki etkinlikler, tebriklerin kabulü ve bayraklar eşliğinde yürüyüş kortejleriyle gerçekleşti. Her yıl Alaçatı ve Çeşme anfi tiyatrolarında ünlü sanatçılar ve havai fişekler eşliğinde yapılan gece eğlenceleri iptal edildi.

İZMİR 1. BÖLGE’DEN SEÇİLEN İKİ CHP MİLLETVEKİLİ DE KATILDI

Kutlamalara Çeşme Kaymakamı Mustafa Erkayıran, Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, Cumhuriyet Başsavcısı Özkan Gürdoğan, Garnizon Komutanı Binbaşı Yücel Ercan, CHP İzmir milletvekilleri Tacettin Bayır ve Musa Çam, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile Çeşmeliler katıldı.

ANITA KIRMIZI KARANFİL BIRAKILDI

15 Eylül’de Alaçatı’daki etkinlikler kapatılan Alaçatı Belediyesi’nde başladı. Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç burada tebrikleri kabul etti. Ardından Atatürk Parkı’nda Atatürk anıtına çelenk sunuldu, saygı duruşu bulunuldu. İstiklal Marşı eşliğinde Türk Bayrağı göndere çekildi. Tören sonrasında bölge sakinlerinin alkışları arasında Alaçatı Şehitliği’ne kortej yürüyüşü yapıldı. Alaçatı Şehitliği’nde de şehitler anısına saygı duruşunda bulunuldu, yine İstiklal Marşı eşliğinde Türk Bayrağı göndere çekildi. Törene katılanlar, anıta kırmızı karanfil bıraktı.

ÇARŞI ESNAFI KORTEJE KATILDI

Çeşme’nin kurtuluş kutlamaları ise 16 Eylül sabahı, Sıdıka-Kelami Ertan Lisesi önünde toplanan halk kortejinin, İnkılap Caddesi üzerinden Cumhuriyet Meydanı’na doğru yürüyüşüyle başladı. Yürüyüşe çarşı esnaf ve çarşıya gelenler de bayraklarla eşlik etti. Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk konuldu. Saygı duruşu yapıldı, İstiklal Marşı okundu ve Türk Bayrağı göndere çekildi.

BİZ BU VATANI BERABER KURTARDIK

Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç kürsüden yaptığı konuşmada, kurtuluş günlerinin anmak ve anımsatmaktan öte, farklı anlamlarının da olduğunu söyledi. Dalgıç, “Kurtuluş günleri, Türkiye Cumhuriyeti’nin temel taşıdır. Tam bağımsız Türkiye’nin haykırışıdır” diye konuştu.

Son zamanlarda giderek artan şehit haberlerinden duyduğu üzüntüyü dile getiren Dalgıç sözlerini şöyle sürdürdü:

“Analar, babalar daha fazla gözyaşı dökmesin. Bu vatanı beraber kurtardık. Ülkemizin içinde bulunduğu terör belasından bir an önce kurtulmasını, şehitlere yenilerinin eklenmemesini diliyorum. Atatürk’ün bize çizdiği yol doğrultusunda Türkiye Cumhuriyeti’ni sonsuza kadar yaşatacağıma ant içiyorum.”

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu