Çeşme Aktüel

9 Durak 9 Deneyim projesinin Ovacık ayağı 4 Ekim’de

9 Durak 9 Deneyim projesinin Ovacık ayağı 4 Ekim’de
163 views
30 Eylül 2015 - 23:08

Çeşme Belediyesi’nin düzenlediği ‘Ovacık Tarım ve Sakız Koyunu Şenliği’ 4 Ekim’de gerçekleştiriliyor. Sakız koyunlarının yarışacağı etkinlikte ayrıca organik ürünler de ziyaretçilerin beğenisine sunulacak..
Beldemizin karakteristik bir değeri olan sakız koyununu yaşatmak ve yetiştirici sayısını artırmak için Çeşme Belediyesi tarafından daha önceki yıllarda ‘Çeşme Sakız Koyunu Şenliği’ adıyla düzenlenen etkinlik, bu yıl isim ve adres değiştirdi. Etkinliğin temasına uygun olarak Türkiye’de sakız koyunu yetiştiriciliğinin en yoğun olarak yapıldığı yerlerden biri olan Ovacık’a taşınan şenlik, ‘Ovacık Tarım ve Sakız Koyunu Şenliği’ adıyla yapılıyor. Kavun, enginar tarlaları ve üzüm bağlarının bulunduğu bereketli topraklarıyla tam anlamıyla organik bir tarım cenneti olması nedeniyle de Ovacık’ın dokusuna uygun olarak şenlik temasına tarım da dahil edildi.

DÖRT DALDA ÖDÜL VERİLECEK
Ovacık Tarım ve Sakız Koyunu Şenliği, 4 Ekim Pazar günü saat 10:00’da Çeşme Sıdıka-Kelami Ertan Lisesi önünde bir araya gelen temalı kortejin, İnkılap Caddesi üzerinden Cumhuriyet Meydanı’na yürüyüşüyle başlayacak. Daha sonra saat 13:00’te Ovacık’ta düzenlenen Sakız Koyunu Yarışması ile devam edecek. Hem sakız koyunları, hem de yetiştiricilerinin dereceye girebilmek için yarışacağı etkinlikte, veteriner ve yetiştiriciler jüri üyeliği yapacak. Irkının özelliklerini en iyi taşıyan sakız koyunu, koçu, dişi toklu ve erkek toklu olmak üzere toplam dört dalda ödül verilecek.

OVACIK KAVUNU DA GÖRÜCÜYE ÇIKACAK
Organik tarım cenneti Ovacık’ta şenlik günü açılan stantlarda, sabah 09:00’dan akşam 22:00’ye kadar çeşitli doğal ürünler festival ziyaretçileriyle buluşacak. Üzüm ve kış kavunu olarak da bilinen Ovacık kavunu başta olmak üzere, bölge sakinlerinin tarla ve bahçelerinde alın teriyle yetiştirdiği tarım ürünleri ile bu ürünlerden elde edilen ev yapımı reçel ve konserveler beğeniye sunulacak. Yerel müzisyenlerin performansı eşliğinde, köyün kültürel değerleri arasında bulunan Ovacık Zeybeği, ihtiyar delikanlılar tarafından oynanacak. Oyun, yeni nesil ve festival ziyaretçilerine aktarılacak. Şenlik, bereketli topraklara renk getirecek.

PADİŞAHLARIN ADAKLIK VE KURBANLIK KOYUNU
Sakız koçlarının, Osmanlı Devleti döneminde bembeyaz tüyleri ve ihtişamlı gövdesi nedeniyle Osmanlı padişah ve şehzadelerinin adak ve kurbanlığı olarak seçildiğini, bu dönemlerde Çeşme’den İstanbul’daki saraya özel olarak kurbanlık gönderildiğinin bilgisini veren Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, “Sakız koyunu, son dönemlerde ırk karışımları ve hayvan yetiştiricisinin başka mesleklere yönelimi nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştı. Şenliği, yetiştiricileri desteklemek ve Çeşme Yarımadası’na özgü bir değer olan sakız koyununa dikkat çekmek ve yaşatmak için düzenliyoruz” dedi.

BİR DÖNEMİN DE DÖVÜŞ KOÇUYDU
Verimi kadar fiziksel özellikleriyle de diğer koyunlardan ayrılan ve bacakları daha uzun olan sakız koyunu, bu özelliğiyle kalabalık sürülerle yetiştirilememekte. Vücudun genel alanı beyaz renginde olan sakız koyununun bölgesel siyah lekeleri ve küçük benekleri bulunur. Baş ve boyun kısmında yapağı bulunmaz, koyunlar genelde boynuzsuz olup koçlar kuvvetli yapısı nedeniyle bir dönem dövüş koçu olarak da kullanılmıştır. Süt verimi çok yüksek olan sakız koyunu, kaliteli ve çok miktarda yapağı üretir. Bir batında 7 yavruya kadar doğuran sakız koyunları mevcuttur. Sakız koyunu ve dişi tokluları doğumdan 15 gün sonra tekrar çiftleşebilir. İki senede 3 doğum yapabilir. Sakız koyununun eti yumuşak ve lezzetlidir.

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu