Çeşme Aktüel

Ovacık’ın ilk festivali çok renkli geçti

Ovacık’ın ilk festivali çok renkli geçti
160 views
05 Ekim 2015 - 8:37

Çeşme Belediyesi’nin düzenlediği Ovacık Tarım ve Sakız Koyunu Şenliği, renkli görüntülere sahne oldu. Sakız koyunlarının kıyasıya rekabet ettiği etkinlikte organik ürünler de beğeniye sunuldu.

Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç 4. kez düzenlenen festivalin Ovacık’ta ilk kez yapıldığını söyledi. Dalgıç, sakız koyunun özel bir tür olduğunu vurgulayarak şenliği bu nedenle fazlasıyla önemsediklerini ifade etti.

Çeşme Ovacık’ta heyecan yaratan etkinliğe katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise, İzmir’in yerelde kalkınması için 30 ilçe ve 600’e yakın köyde başlattıkları kırsalda kalkınma çalışmalarını Yarımada’da sürdürdüklerine dikkat çekerek, “Bugün de Sakız Koyunu’nun ilerlemesi, gelişmesi için çalışmalar var. Bu etkinlikleri, festivalleri, tarımın ve hayvancılığın kalkınmasını desteklemek için önemsiyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bilgi birikimini, Tarım Daire Başkanlığımızın tecrübelerini hem de bütün maddi imkanlarımızı seferber ederek kırsalımızı hayvancılığından tarımına, turizmine kadar kalkındırmak istiyoruz. Amacımız budur” diye konuştu. Başkan Kocaoğlu, Ovacık Tarım ve Sakız Koyunu Festivali’ni daha da büyütmenin yanı sıra, sakız koyunculuğunu geliştirmek için de her türlü desteği vermeye hazır olduklarının altını çizdi.

4 kategoride ödül aldılar

Çeşme ilçesinin karakteristik bir değeri olan sakız koyununu yaşatmak ve yetiştirici sayısını artırmak için düzenlenen “Çeşme Tarım ve Sakız Koyunu Şenliği” temaya da uygun olarak Türkiye’de sakız koyunu yetiştiriciliğinin en yoğun olarak yapıldığı bölgelerden Çeşme’nin Ovacık Mahallesi’nde gerçekleştirildi. Şenlik, hem kavun ve enginar tarlaları hem de üzüm bağlarıyla “organik tarım cenneti”ni andıran Ovacık’ın dokusuna ayrı bir renk daha kattı.

Şenlik kapsamında düzenlenen Sakız Koyunu Yarışması’nda yetiştiricileri kadar koyunlar da dereceye girebilmek için ter döktü. Veteriner ve yetiştiricilerden oluşan jüri üyeleri, ırkının özelliklerini en iyi taşıyan sakız koyunu, koçu, dişi toklu ve erkek toklu olmak üzere toplam 4 dalda ödül verdi.

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu