Çeşme Aktüel

50 bin lira ödüllü Vodafone Red Alaçatı Uluslararası Balıkçılık Turnuvası yarın (9 Ekim) başlıyor

50 bin lira ödüllü Vodafone Red Alaçatı Uluslararası Balıkçılık Turnuvası yarın (9 Ekim) başlıyor
145 views
08 Ekim 2015 - 17:04

Alaçatı’da 8 yıldır ünü ve etkisi ülke sınırlarını aşmış balıkçılık yarışması olan Vodafone Red Alaçatı Uluslararası Balıkçılık Turnuvası yarın teknelerin denize açılmasıyla 9. kez start alıyor. Son 3 yılın Avrupa’nın en büyük açık deniz balıkçılık yarışmasına Port Alaçatı Marina ev sahipliği yapıyor.

MURAT İYRİBOZ, ELVİO PENNETTİ VE İLKNUR İÇİNGİR

Turnuvanın organizasyonu ilk yıldan itibaren 3 kişi tarafından gerçekleştiriliyor. Dünyanın tüm denizlerinde avlanıp, birçok uluslararası turnuvaya katılan Murat İyriboz, yine dünyanın birçok yerinde avlanmış ve aynı zamanda IGFA (International Game Fishing Association) Türkiye temsilcisi Elvio Pennetti ve Alaçatılı olimpik sporcu, turizmci İlknur İçingir bu önemli organizasyonun baş mimarları.

DÜNYA SPORTİF BALIKÇILIK LİTERATÜRÜNDE ÜST SIRALARDAYIZ

İlki 2007’de yapılan ve Alaçatı’yı Türkiye balıkçılığının başkenti haline getiren turnuvaya, her yıl ortalama 80’den fazla tekne ve 400’den fazla balıkçı katılmaya başladı. Yarışmaya katılamayan fakat marinadan takip eden diğer balıkçılarla izleyicilerin sayısı da her yıl artıyor ve 3 günde yaklaşık 10 bin kişiyi buluyor. Bu rakamlar turnuvaya, dünya sportif balıkçılık literatüründe ciddi ve dikkat çekici bir yer kazandırdı.

MERAKLILARININ SABIRSIZLIKLA BEKLEDİĞİ BİR TURNUVA OLDUK

Turnuvanın, elit balıkçıları her yıl bir araya getirerek, ortak tutkularını paylaştığı kutsal bir mekâna dönüştüğünü söyleyen İlknur İçingir, “Sportif balıkçılık ve iş dünyasından birçok ünlü simayı, Türkiye ve civar ülkelerin olta ustalarını bir araya getiren etkinliğin değişmez isimlerinden bazıları Cem Boyner, Gökhan Çarmıklı, Mustafa Taviloğlu, Mahmut Özgener, Turgut Konukoğlu, Mehmet Sepil, Erkut Soyak, Sinan Kosif, Hilmi Kayhan, Berent Akdemir, Ömer Atay, Can Ekşioğlu, Uğur Işık, Ömer Faruk Torun, Bülent Akgerman. Ayrıca ilk turnuvadan beri Yunanistan’ın çeşitli adalarından ve ana karadan birçok yarışmacı tekne, turnuvanın vazgeçilmez rengi. Bu sene daha fazla uluslararası teknenin katılımını hedefleyen turnuvada İtalyan, Hırvat, Fransız, İspanyol ve İsrail takımlarını da misafir edeceğiz. Sponsor etkinlikleri, muhteşem ödül töreni ve kapanış yemeği ile görsel bir şölene dönüşen turnuva, her yönüyle meraklılarının sabırsızlıkla beklediği bir etkinlik haline geldi” diye konuştu.

2 GÜNDE 190 BİN TIK

Turnuvanın teknik altyapısıyla da katılımcılara etkin ve güvenilir bir ortam sağladığını vurgulayan İlknur İçingir sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dünyada açık denizde yapılan yarışlar içinde, sadece dev organizasyonlarda yer alan araç takip sistemi ile tüm tekneler gerçek zamanlı olarak harita üzerindeki GPS koordinatları ile takip ediliyor. Vodafone tarafından sağlanan teknolojik altyapı sayesinde tüm katılımcı tekneler, millerce açıkta WI-FI bağlantısına sahip. Kıyıdaki ve çok farklı adreslerdeki binlerce insan bu teknolojiyle, yarışmayı dakikası dakikasına takip edebiliyor. Tekneleri takip etmek için internet sitemize giren izleyici kitlesinin ilgisi ve ziyaret sayısının büyüklüğü net olarak hesaplandı: 2 günde 190 bin tık. Bu yıl turnuva boyunca sosyal medya çok daha yoğun kullanılacak.

BU YIL FARKLI ÜLKELERDEN SAYGIN GAZETECİLER DE DAVET EDİLDİ

Katılımcıların Instagram, Facebook, Twitter, Periscope, Vine ve benzeri aplikasyonlara #alacatifishingtournement ve #alacatibalikturnuvasi gibi önceden belirlenmiş hashtag’lerle resim ve video yüklemeleri yapacaklarını belirten İlknur İçingir, “Böylece sponsor markalar ve yarışmanın takipçileri, farklı sitelerde bir araya gelmiş görsel ve videolara anında ve sonrasında toplu olarak ulaşabilecek. 2015 ile beraber her yıl, basın ve televizyonun önde gelen isimlerinden bir veya birkaçı, davet edilen onlarca basın mensubundan farklı, onur konuğumuz olarak turnuvada ağırlanacak. Ayrıca, farklı ülkelerden de davet edilen saygın basın mensupları bu sene yarışmanın uluslararası basında çok daha fazla yer almasını sağlayacak” dedi.

KESİNLEŞEN SON GÜNCEL PROGRAM

Programın muhtemel hava şartlarına göre değişiklik gösterebilecek şekilde hazırlandığına dikkat çeken İçingir, konuyla ilgili olarak şu bilgileri verdi:

“Organizasyon komitesi, programda esnek davranma hakkına sahip. Turnuvada avlanılacak 2 gün, dört günlük toplam süre içindeki en iyi hava koşuluna sahip günlere göre belirlenecek. Kesinleşmiş program turnuva web sitesinde yayınlanacak. Nitekim hava koşulları gereği teknelere 3 gün öncesinden haber vererek, marinaya girişlerini bir gün öne çekip 7-8 Ekim Çarşamba ve Perşembe’ye kaydırdık. 9 Ekim Cuma turnuvanın ilk günü olarak kabul edildi. Son verilere göre güncellenen program takvimi şöyle oldu:

 

7 Ekim Çarşamba

09.00-17.00 Teknelerin varışı ve marinaya yerleşmesi

 

8 Ekim Perşembe

09.00-15.00 Teknelerin varışı ve marinaya yerleşmesi

15.00-17.00 Yarışma kayıtları

17.00-19.00 Skippers meeting

Yarışma kurallarının açıklanması ve yarışma alanını tanıtımı

 

9 Ekim Cuma

07.00 Balıkçıların denize açılışı

16.00* Oltaların sudan çıkarılması

17.00** Yarışmacılar için son tartı saati

18.00 Hakem kararlarının açıklanması

 

10 Ekim Cumartesi

07.00 Balıkçıların denize açılışı

16.00* Oltaların sudan çıkarılması

17.00** Yarışmacılar için son tartı saati

19.00 Hakem kararlarının açıklanması

19.30 Ödül töreni ve kapanış yemeği

 

11 Ekim Pazar

Yedek Gün

* Saat 16.00’dan önce tutulmuş balıkların, hakem heyetine gerekli şekilde bilgi vererek, yarışmacı sadece o balığı kazanana ya da kaybedene kadar avlanmayı sürdürme hakkı vardır. Bu süre içerisinde, suda başka olta olamaz ve yeni balık tutulamaz.

** Birinci nottaki durum gereği, söz konusu tekne için mücadele en fazla bir saat (17.00) uzatılabilir ve son tartı saati hakemlerin onayı ile sadece o tekne için uzatılır.

BU YIL 83 TEKNE KATILIYOR

Vodafone Medya Merkezi’nden turnuvayla ilgili yapılan açıklama ise şöyle:

Vodafone Red’in 5. kez ana sponsorluğunu üstlendiği Vodafone Red Alaçatı Uluslararası Balıkçılık Turnuvası, yarın (9 Ekim) Alaçatı’da start alıyor. Bu yıl dokuzuncu kez düzenlenecek turnuvada, Cem Boyner, Adil Konukoğlu, Bülent Akgerman, Gökhan Çarmıklı, Ömer Faruk Torun, Can Ekşioğlu, Can Kestelli, Ali Vural Ak ve Gamze Cizreli gibi iş dünyasının önde gelen isimleri, profesyonel sporcular ile yarışacak. Turnuva kapsamında 83 tekne rekor için denize açılacak.

9 Ekim Cuma sabahı Port Alaçatı’dan başlayacak turnuvada balıkçılar, Uluslararası Sportif Balıkçılık Federasyonu tarafından belirlenen özel kurallar çerçevesinde en büyük ve en fazla balığı avlamak için yarışacaklar. İki gün sürecek turnuva sonunda 6 farklı kategoride toplam 50 bin TL değerinde ödül dağıtılacak.

TÜRKİYE’NİN İLK DİJİTAL DENİZ BALIKÇILIĞI ORGANİZASYONU

Vodafone’un teknolojik çözümleri ile Türkiye’nin ilk dijital derin deniz balıkçılığı organizasyonu haline gelen Vodafone Red Alaçatı Uluslararası Balıkçılık Turnuvası’nda bu yıl da tekneler anlık olarak dijital ortamda izlenebilecek. Turnuvaya katılacak teknelere Vodafone makineler arası iletişim (M2M) cihazları takılarak hem turnuva alanının içerisinde olup olmadıklarının kontrolü yapılacak, hem de hız, yön ve koordinatlar gibi veriler takip edilecek. Teknelere entegre edilecek olan Vodafone Cepte Wi-Fi kablosuz modemleri sayesinde yarışmacılar uluslararası sularda bile Vodafone Süpernet ile her an internete bağlanabilecekler. Yarışa özel olarak hazırlanan www.RedAlacatiFishing.com sitesinden organizasyonun tüm detaylarına ulaşılabilecek ve yarışan tekneler harita üzerinden anlık olarak takip edilebilecek. Ayrıca www.RedAlacatiFishing.com websitesi üzerinde yer alan yarışma sayesinde tüm Türkiye turnuvanın sloganını belirleyecek ve jüri oyları sonucunda çeşitli hediyeler kazanma fırsatı elde edecek.

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu