Çeşme Aktüel

Muhittin Başkan beraat etti..

Muhittin Başkan beraat etti..
172 views
12 Ekim 2015 - 21:53

[Best_Wordpress_Gallery id=”5″ gal_title=”Başkan Dalgıç Beraat Etti”]

Çeşme’nin CHP’li Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç 187 yılla yargılandığı davadan beraat etti. Muhittin Dalgıç bugün görülen dava sonrasında yaptığı açıklamada, “187 yılla yargılanıyorduk. O yıllarda yapılan her operasyona bir ad veriliyordu. Özel Yetkili Savcı Murat Gök’ün talimatı ile 12 Şubat 2009’da bize yapılan operayona da ‘Fare Kapanı Operasyonu’ adını verdiler. Ama biz ‘Aslan’ olduğumuzu, operasyona bir isim verilecekse ‘Aslan Kafesi Operasyonu’ olması gerektiğini o zaman da söyledik. Yapılan haksızlığı da zaten hep ifade ediyorduk. Adalete her zaman inandık, güveniyorduk. 2009 yılında operasyon yaptılar, neredeyse 2 yıl sonra ancak dava açılabildi. Özel yetkili mahkemeler kapatılınca dava 3. Ağır Ceza’ya geldi. Ben ve 33 arkadaşım yargılanıyorduk. Elbette üzüldük. Ülkede o süreçten beri devam eden birçok şey, birçok vatandaşımızı, binlerce insanı hem üzmüştür hem de değişik acılara sokmuştur. Her zaman adalete ‘inanıyoruz ve güveniyoruz’ dedik. Bugün tüm çalışma arkadaşlarımla birlikte beraat kararı verildi. Mutluyuz, hak yerini buldu” diye konuştu.

Şimdi maziye uzanalım ve geçmişte yaşananları anımsayalım..

OPERASYON DÜĞMESİNE BASILIYOR

Her şey 2008’de jandarmaya gelen bir telefon ihbarının ardından Alaçatı Belediyesi’nin bir yıl süreyle yakın takibe alınmasıyla başladı. Alaçatı Belediyesi karşısındaki taksi durağı da dahil olmak üzere, etraftan gözlenilen belediye çalışanları ve görüşülen kişiler kayıtlara geçti. Teknik takip yapıldığı ortaya çıktı. O dönem imza attığı operasyonlarla hayli popüler olan Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Murat Gök bir yıl sonra düğmeye bastı ve 2009’da Alaçatı Belediyesi’ne ‘Fare Kapanı Operasyonu’ başlatıldı. Yaklaşık 300 jandarma belediyeyi, Başkan Muhittin Dalgıç’ın evini, ayrıca yaklaşık 80 ev ve işyerine baskın yaptı. Belediye’deki evrak ve bilgisayarlara da el konularak, ihale, hak ediş, imar dosyaları ile meclis kararlarına incelenmek üzere el konuldu. Haber Alaçatı ve Çeşme’de bomba etkisi yarattı. İşini gücünü bırakan Muhittin Başkan’ın evinin önünde toplanmaya başladı. Kimseden çıt çıkmıyor, öylece içeride yapılan aramanın bitmesi bekleniyordu. Nihayet Muhittin Başkan kapıda göründü. O ana kadar sessizce olanları izleyen halk, alkışlarla operasyonu protesto etmeye ve ‘Başkan yanındayız’ sloganları atmaya başladı. Başkan da verilen bu desteğe gülümseyerek tepki verdi ve araca bindirilerek İzmir’e götürüldü..

TUTUKLULUĞA İTİRAZ

Aradan birkaç gün geçtikten ve ifadeler alındıktan sonra operasyonun detayları belli oldu..

Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç’la birlikte, meclis üyeleri, bürokratlar, işadamları, turizmciler ve esnafın da aralarında bulunduğu 41 kişi ‘ihaleye fesat karıştırma’, ‘rüşvet ve yolsuzluk’ iddiasıyla gözaltına alınmıştı. Aralarında Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç’ın da bulunduğu 6 kişi tutuklandı, diğerleri tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Tutuklanan Başkan Dalgıç ve 5 kişi için hemen itiraz başvurusu yapıldı, şüphelilerin kaçma durumlarının olmadığı vurgulandı.

ALAÇATI HALKI BAŞKAN DALGIÇ’A SAHİP ÇIKTI

Bu süreç devam ederken Alaçatı halkı Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç’a destek vermek için kampanya başlattı. Muhittin Dalgıç’ın posterlerinin dağıtıldığı standta açılan bir deftere halk düşüncelerini yazmak için sıraya girdi. Standta açılan bir afişte ise Muhittin Dalgıç imzasıyla, olağandışı bir sürecin yaşandığı, hukukun ve adil Türk yargısının şaşmaz iradesinin tecellisiyle yakın zamanda aydınlığa kavuşulacağı, sıkıntıların sona ereceği vurgulandı.

Alaçatı Pazaryeri girişinde kurulan standtaki afişte Muhittin Dalgıç Alaçatılılara şöyle seslendi:

“Yüreği insan, ülke ve Alaçatı sevgisiyle çarpan herkese selam olsun!

Sevgili Dostlar; yaşamakta olduğumuz olağandışı süreç hepimizin malumu!

Ancak; hukukun ve adil Türk yargısının şaşmaz iradesinin tecellisi ile bu durumun çok yakın gelecekte aydınlığa kavuşacağına, çekmekte olduğumuz sıkıntıların sona ereceğine inancım tamdır.

Dileğim, sizlerin de buna inanması ve içinizi ferah tutmanızdır!

‘HER GECENİN BİR SABAHI VAR!’

Pek yakın gelecekte yine sokaklarımızda hep birlikte dolaşacak, kahvelerimizde çaylı sohbet toplantılarına devam edeceğiz.

Ana babalarımız, eşlerimiz ve çocuklarımızın kederli yüzleri gülecek, her yaştan hemşerilerimizin yüzlerindeki hüzün son bulacaktır.

Yaşadıklarımıza bir atasözü ile açıklık getireyim. “Meyve veren ağaç taşlanır” denir.

Burada görevimiz süresince neler yaptığımızı anlatacak değilim. Ama özellikle son beş yılda güzel Alaçatımız’ın yurtta ve dünyada kaydettiği gelişmeyi bir gözden geçirecek olursanız, ne söylemek istediğim daha iyi anlaşılacaktır.

Yaşadığımız ise geçici bir durumdur. Ne yazık ki, hizmet insanları zaman zaman bu tarz yanlış anlaşılma veya uygulamalarla karşılaşabilmektedirler.

Bunu basit bir yol kazası olarak görmeliyiz. Kısa zamanda toparlanıp, darbeleri onaracak, yara-berelerimizi sarıp yolumuza devam edeceğiz!

Bu hizmet yarışıdır. Ayağımıza takılan bir taşla yıkılacak değiliz!

Müsterih olunuz ve bana inanıp güveniniz.

En yakın zamanda görüşmek dileğiyle, selam ve sevgiler!

Muhittin DALGIÇ”

 

Başkanın gözaltına alınmasının üzerinden 10 gün geçmişti ve standtaki deftere düşüncelerini aktaran Alaçatılılar, önümüzdeki hafta Muhittin Dalgıç’ın tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılacağı umudunu taşıdıklarını belirttiler.

BAŞKAN VE 5 KİŞİ SERBEST KALDI, ALAÇATILI HALAY ÇEKTİ

Nitekim Alaçatı Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, Başkan Yardımcısı ve Meclis Üyesi Murat İleri, Belediye Meclis Üyesi Ahmet Özen, Belediye Fen İşleri Müdürü Nihat Gürbüz, müteahhit Muharrem Balaban ve Devlet Demiryolları Limanlar ve Hava Meydanları (DHL) İnşaatı Genel Müdürlüğü’nde görevli Başmühendis Ali Ayhan Yıldız, operasyonun yapılmasından 15 gün sonra, 27 Şubat’ta çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildiler. Haberi alan yaklaşık 600 Alaçatılı sokaklara dökülerek sevinç gösterilerinde bulundu. Davul zurna eşliğinde halay çektiler.

EVİNDE GEÇMİŞ OLSUN ZİYARETİ

Muhittin Dalgıç’ın tahliye edilmesi ve sonrasındaki gelişmeler dışında bazı notlarımız var sizlerle paylaşmak istediğimiz. Başka basın mensubunun olmadığı bir ortamdan, başkanın evinden söz ediyoruz..

Muhittin Dalgıç, Alaçatılılar tarafından sevgi gösterileriyle karşılanmasının ardından evinde istirahate çekildi tahliye edilmesinin üzerinden dört saat kadar sonra. Gazetecilik kimliğimizi bir yana bırakarak kendisine ‘Geçmiş olsun’ demek için evine gittiğimizde gördük ki akın akın ziyaretler devam ediyor. Her gelenle kucaklaşmalar, sarılıp öpüşmeler, hasret gidermelerin ardı arkası kesilmiyor. En çok merak edilen konu ise F tipi Kırcılar Cezaevi’nin koşulları ve orada zamanın nasıl geçtiği..

Evde bulunduğumuz 15-20 dakikalık süre içerisinde en çok duyduğumuz söz şu oldu: “15 günlük tatildeydik”. Çünkü her yeni gelene baştan başlıyordu anlatmaya Muhittin Dalgıç, ardından da ekliyordu: “Bizim yargılanma aşamasının henüz başında olmamız nedeniyle mi? Yoksa cezaevindeki her tutukluya da aynı şekilde mi davranıyorlar bilemem, ama bize karşı o kadar nazik ve saygılı davranmaları beni gerçekten şaşırttı. Gardiyanından üst düzey yöneticisine kadar çok sıcak bir yaklaşım gördük. Tahliye olurken kendilerine teker teker teşekkür ettim”.

Gelen ziyaretçilerin merak ettikleri diğer bir konu ise tutukluluk süresince Başkan Dalgıç’ın zamanının nasıl geçtiğiydi. Herkes çok iyi biliyor ki Muhittin Dalgıç her sabah saat 06.00’da evden çıkar, kahvehanelere uğrar, esnafla kahvaltı yapar ve saat 08.00’de makamında olurdu. Mesai bitimine kadar da hızlı tempo sürer giderdi.. “Yapılacak pek birşey yoktu” diyor Muhittin Dalgıç, “Bol bol kitap okumak dışında”. Ziyaretçilerden birisi “Ne tür kitaplar okudun?” diye sorarken, bir diğeri ise “Cezaevine istediğin kitabı getirtebiliyor muydun?” diye soruyor.. Bu konuda da bir şaşkınlık yaşadığını söylüyor başkan ve “Cezaevinin oldukça büyük bir kütüphanesi var. İstekte bulunarak her kitabı okuyabiliyorsun. Ben bol bol Atatürk ve Nazım Hikmet kitapları okudum” diye konuşunca, ziyaretçilerden birinin “Demek içeride hayat güzel, tavsiye ediyorsun” yaklaşımı salonda bulunanları güldürmeye yetiyor. Ne de olsa günlerdir süren gergin bekleyiş sona ermiş artık..

Ev ziyaretiyle ilgili iki anekdot daha..

Her ne kadar gazeteci kimliğimizle orada bulunmasak da, vedalaşmak için kalktığımızda bir ziyaretçi hükümet yanlısı yayın yapan bir yerel gazete için “Gözaltı olayını nasıl da ballandıra ballandıra yazdılar, bakalım Alaçatılıların başkanı karşılama haberini nasıl verecekler” diye sitemde bulundu. Enteresandır, akşam otoyol Alaçatı gişelerindeki bekleyiş sırasında da zaman zaman “Yeni Asır bunu da yaz, bunu da” sloganları atılıp durmuştu..

İkinci anekdota gelince.. Gözaltına alınıp ilk sorgusunda serbest bırakılan Alaçatı Belediye Meclisi üyesi Muhittin Lale, “Yaz bunu gazeteci ablacım, herkes bilsin. Operasyonun adını ‘Fare Kapanı’ koymuşlar. Alaçatı’da fare ne arar. Gitsin başka yerde arasınlar”..

Ev ziyaretimiz sona ermişti. Dışarıda Muhittin Başkan bizi uğurlarken sadece bir soru sormadan edemedik.. Başkanlığa tekrar aday gösterildiğini biliyorduk. Ya görevine iadesini isteyecek miydi?

Başkan yine esprili bir şekilde şu cevabı verdi: “Fulya Hanım gazeteniz ve yeni göreviniz (Habertürk’ün Çeşme muhabirliğini üstlenmiştim) hayırlı, uğurlu olsun. Başarılar diliyorum. Müsaade edin şu hafta sonunu Alaçatılılarla istişare ederek geçireyim. Hem böylesi daha rahat değil mi? Nasıl olsa belediyedeki işler aksamadan yürütülüyor. Ben de böyle daha rahat seçim çalışmaları yürütebilirim. Dediğim gibi yine de hafta sonu hemşehrilerimle bir görüşüp, danışalım, gerekirse Pazartesi günü göreve iade başvurusunda bulunabilirim. Yani bu konuda kararı Pazartesi günü vereceğim”.

Başkan Muhittin Dalgıç’ın tahliye edilmesinin üzerinden dört saat geçmişti henüz ve evini ziyaret eden bizden başka gazeteci yoktu. İzlenimlerimizi ve son söylediğini yazıp yazamıyacağımızı sorduğumuzda, ‘Ben zaten demeç vermiyorum, ama izlenimlerinizi ve göreve iade başvurusu kararımı yazabilirsiniz elbette” diye konuştu. Teşekkür edip vedalaştık.

187 YIL HAPİS CEZASI İSTENDİ

Daha sonra uzun ve sancılı bir süreç başladı. Zaman zaman Alaçatı Belediyesi’ne uğradığımızda başkan avukatlarla toplantıda olduğundan rahatsız etmedik. Çok iyi bir savunma hazırlandığını biliyorduk. Savcılığın bir türlü iddianameyi tamamlayamaması da ayrı bir umut kaynağıydı. Bu arada Savcı Murat Gök’ün tayini Samsun’a çıktı (Artık kimlerin ahını aldıysa bir müddet sonra evinde ölü bulundu). Yerine bir başka Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Mehmet Sait Demiröz atandı. Kalan soruşturmayı tamamlayarak, operasyondan 21 ay sonra 77 sayfadan oluşan iddianameyi hazırlayıp, Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. Mahkeme tarafından kabul edilen iddianamede, Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç ile birlikte toplam 34 sanık suçlandı. İddianamede, Başkan Dalgıç hakkında, ‘tehdit, suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, ihaleye fesat karıştırmak, görevi kötüye kullanmak, mala zarar vermek ve kıyı kanununa muhalefet etmek’ suçlarından ve bazı suçları birden fazla işlediği iddia edilerek, toplam 187 yıla kadar hapis cezası istendi.

FUTBOL SAHASINDAKİ KAFETERYANIN GELİRİNİ BAŞKAN ALMIŞMIŞ

İddianamede ayrıca ihaleyi kazanacakların önceden tespit edildiği, yeşil alan olarak ayrılan yerlere kendileri ve akrabalarının kaçak olarak inşaat yaptıkları, ticarethane açtıkları ve haksız gelir elde ettikleri, kendi akrabalarına ve Alaçatılı vatandaşlara öncelik tanıdıkları, belediyenin alması gereken harçları almadıkları yada indirim yaptıkları, belediyeye ait iş makinelerini özel işlerde kullanılmasını sağladıkları, Port Alaçatı Projesi’nde denizi doldurarak kıyı kenar çizgisinin yeniden dolgu yapılan yere göre belirlenmesinin sağlandığı, dolgu yapılan yerlere denizi sıfır değeri milyon dolarları bulun bulan lüks villalar yapıldığı, bu proje kapsamında usulsüzlüklere göz yumulması için makam aracı alındığı, futbol sahasında bulunan kafeteryanın gelirini direk başkanın kendisinin aldığı, belediyedeki emlak şefinin 15 yıldır çalıştığı ve çok zengin olduğu, aldığı maaş ile serveti arasındaki orantısızlık bulunduğunun tespit edildiği gibi iddialar yer almıştı..

Ve nihayet 6 yıl 8 ay sonra verilen kararla Dalgıç beraat etti ve dosya kapatıldı.

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu