Çeşme Aktüel

Sakızlı dostlarımızın ‘OHİ (HAYIR) BAYRAMI’ gururu

Sakızlı dostlarımızın ‘OHİ (HAYIR) BAYRAMI’ gururu
153 views
28 Ekim 2015 - 16:56

Yunanlılar, işgalci Hitler’in Nazi Almanya’sı ile Musollini’nin Faşist İtalyan güçlerine karşı 75 yıl sonra bir kez daha ‘HAYIR’ dediler..

1940 yılında emperyalist güçlerin “Teslim Olun” çağrısına “Hayır” diyen Yunanlılar, her yıl 28 Ekim tarihinde bu önemli günü coşkuyla kutluyorlar. Yunanistan, II. Dünya Savaşı’nın başlarında Nazi güçlerinin “Teslim olun” ultimatomuna “Ohi” (Hayır) cevabı vererek, 28 Ekim 1940’da Musollini İtalya’sına karşı savaşa girmişti. Daha sonra ulusal gün ilan edilen bu tarih, Yunanlılar tarafından coşkuyla kutlanan önemli bir etkinlik oldu.

SAKIZ ADASI DA “OHİ” DEDİ

Sakız Adası (Chios) halkı ilk olarak adanın Metropol Kilisesi’nde dini törene katıldı. Ardından da Vounaki Meydanı’na bakan Sakız Belediyesi’nin önünde resmi geçit töreni yapıldı. Önce anaokulu, ardından ilkokul ve lise öğrencilerinin yürüyüşü ile başlayan resmi geçit töreni, ulusal kıyafet giymiş gençler ve son olarak da askerlerin yürüyüşüyle sona erdi. Günümüzde ekonomik krizle boğuşan Yunan halkının bir nebze de olsa gururlu bir gün geçirmelerini sağlayan kutlamalara, başta Sakız Belediye Başkanı Manolis Vournous Ada Despotu (Başpiskopos) Metropolitis Markos, Sakızlı milletvekilleri Panagiotis Mitarakis ile Andreas Mihalidis olmak üzere yaklaşık 5 bin kişi katıldı. Kutlamalara Yunanlıların yanı sıra adaya gelen Türkler ve tatil için gelen diğer turistler de katılarak, gösterileri ilgiyle izlediler. Kutlamaların sona ermesinin ardından adadaki tüm tavernalar adeta doldu taştı, ada halkı ve turistler bu mekanlarda canlı buziki müziği eşlinde gönüllerince eğlendiler.

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu