Çeşme Aktüel

Yabancı gelinler Alaçatı’da kursta buluştular

Yabancı gelinler Alaçatı’da kursta buluştular
144 views
14 Kasım 2015 - 12:37

Çeşme Halk Eğitim Merkezi’nin Alaçatı Atölye Yağhane’de açtığı seramik ve çini kursuna katılan 18 kursiyer arasında üç İngiliz gelin de vardı..

21 Ekim Perşembe günü Çeşme Kaymakamı Mustafa Erkayıran’ın açılışını yaptığı seramik ve çini kursunda tesadüfen bir araya gelen üç İngiliz Debbie Korman, Julia Önder ve Pamela Güner’in, evlendikleri Türk eşleri ile Çeşme ve Alaçatı’da yaşadıklarını öğrenmeleri ilginç bir tesadüf oldu.

DEBBİE VE JULİE İLE TANIŞMAK SÜRPRİZ OLDU

22 yıl önce tanışıp evlendiği eşi Erkan Güner ile kursa katılan İngiliz gelin Pamela Güner “Türkiye’de uzun yıllardır yaşıyorum, eşim ile birlikte seramik kursuna katılmaya karar verdik. Kurs hakkında bazı kuşkularım vardı, ancak kursa başlayınca kendimi hayal bile edemeyeceğim bir ortamda buldum. Kursa katılan kişiler öncelikle çok cana yakın ve çok kültürlü insanlar, burada Türk misafirperverliğinin örneklerini görebiliyorsunuz. Beni en çok şaşırtan ise, doğup büyüdüğüm ülkemden gelen ve benim gibi Türk eşleri olan Debbie ve Julie ile tanışmak oldu. Julie’nin kızı Leyla da kursiyer. Bu tesadüf beni çok heyecanlandırdı. Kursa katılmamızdan bu yana çok kısa bir süre geçmesine rağmen, çok güzel şeyler üretmeye başladık ve bu yüzden çok mutluyum” diye konuştu.

ÖNCE KAHVALTI, SONRA KURS

Alaçatı Atölye Yağhane’de, her perşembe ve cuma günü saat 09:00 ile 16:00 saatleri arasında eğitim alan kursiyerler, kursa başlamadan önce evlerinde hazırladıkları yiyeceklerden oluşan güzel bir kahvaltı masası kuruyorlar ve bir aile ortamı içerisinde, hoş sohbetler eşliğinde kahvaltı yaptıktan sonra kursa başlıyorlar. Seramik ve çini kursu kursiyerlerinin çoğunluğu ev hanımı kadınlardan oluştuğu gibi, değişik meslek gruplarından da kişiler var.

ALAÇATI ATÖLYE YAĞHANE ADINDAN ÇOK SÖZ ETTİRECEK

Alaçatı Atölye Yağhane, Alaçatı’nın en eski yağ ve un fabrikasının restorasyonu sonrası kullanıma açılmıştı. Kültürel ve sanatsal etkinlikler başta olmak üzere, Çeşme Halk Eğitim Müdürlüğü’nün düzenlediği kursların gerçekleştirildiği, Türkiye’deki ender ve örnek mekanlardan biri olarak, yakın bir gelecekte adından çok söz ettirecek.

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu