Çeşme Aktüel

Aşk Festivali’miz Türkiye’de bir ilk olacak

Aşk Festivali’miz Türkiye’de bir ilk olacak
137 views
19 Kasım 2015 - 22:12

Çeşme Belediyesi’nin, yörede yaşanmış bir aşk öyküsünden ilham alarak düzenlediği Türkiye’nin ilk ‘Aşk Festivali’, 21-22 Kasım tarihlerinde Dalyanköy’de yapılacak.

Çeşme Belediyesi’nin ‘9 Durak 9 Deneyim’ tanıtım kampanyası çerçevesinde gerçekleştirdiği Aşk Festivali gün sayıyor. Türkiye’nin ilk aşk festivali olma özelliğin taşıyan etkinlik, balık restoranları ve gurme lezzetleriyle tanınmış duraklarımızdan Dalyan’da, 21-22 Kasım tarihlerinde düzenleniyor. Konserden dans gösterilerine, şiir dinletilerinden karikatürist performanslarına kadar ve elbette en güzel aşk filmleri gösterimleri de dahil birçok etkinliğin yer aldığı festival dolu dolu geçecek, ‘Çeşme’de aşk başkadır’ dedirtecek.

KAYNAĞI YAŞANMIŞ BİR HİKAYE

Yaşanmış bir hikayeden ilham alan Aşk Festivali’nin esin kaynağı, 1935 – 1980 yılları arasında yaşamış Nezir adında bir gence dayanıyor. O yılların başlarında adı Köste olan şimdinin Dalyanköy’ünde yaşayan sağır ve dilsiz Nezir, Sakız Adası’ndaki Tinika’ya ulaşmak için tenekelerden kayık, çuvaldan uçurtmalar yapmış, çeşitli yollarla Sakız Adası’na gitmiş. Sağır-dilsiz olduğu ve pasaportsuz olduğu için derdini yetkililere anlatamayan Nezir, iki ülke yetkilileri tarafından da casus sanılarak sorgulanmış, zaman zaman kötü muameleye bile maruz kalmış. Fakat yaşadıklarına rağmen Tinika’yı görme arzusundan vazgeçemeyen Nezir, sevdiğini görebilmek için tek başına sadece taş ve çamur kullanarak üç kez farklı yüksekliklerde kuleler inşa etmiş.

BU GÜZEL ETKİNLİĞİN BİR PARÇASI OLMAK İÇİN DAVETLİSİNİZ

Türkiye ve dünyanın en büyük ihtiyacının hoşgörü, sevgi ve aşk olduğunu vurgulayan Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, ülkenin ilk aşk festivalini düzenlemekten mutlu olduklarını söyledi. Gerçek bir hikayeden ilham alan festivalle; hoşgörü, sevgi ve aşk duygularını yeniden canlandırmayı umduklarını vurgulayan Başkan Dalgıç, “Dans gösterisi, karikatürist performansı, şiir dinletisi, konser ve film gösterileriyle dolu dolu bir festival gerçekleştireceğiz, herkesi bu güzel etkinliğin bir parçası olmaya davet ediyorum” diye konuştu.

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu