Çeşme Aktüel

2019 yılına kadar Çeşme’ye çok özel bir anıt çeşme

2019 yılına kadar Çeşme’ye çok özel bir anıt çeşme
153 views
24 Kasım 2015 - 18:30

Çeşme’ye adını veren tarihi çeşmelerin açılışında konuşan Başkan Muhittin Dalgıç, müjde verdi: “Çeşme’ye anıt bir çeşme kazandırmak için çalışmalara başladık”

Çeşmelerden üç tanesi Çeşme Belediyesi, Vakıflar Bölge Müdürlüğü ve Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) arasında gerçekleştirilen işbirliği ile restore edilerek açıldı. Hammaloğlu-Hafize Rabia Hatun Çeşmesi önünde gerçekleşen açılışa Çeşme Kaymakamı Mustafa Erkayıran, Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, Vakıflar Bölge Müdürü Kenan İba, İlçe Emniyet Müdürü Hüseyin Yılmazer, Çeşme Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Osman Köfüncü, ÇEŞTOB Başkanı Veysi Öncel, katkı sağlayan hayırseverler, turizmciler ve ilçe esnafı ile çok sayıda bölge sakini katıldı.

Değerleri yaşatmak için çalışılıyor

Çeşmelerin restorasyonunda katkı sağlayan üç hayırseverden biri olan Mete Kalyoncu’nun vefatından duyduğu üzüntüyü dile getiren Çeşme Kaymakamı Mustafa Erkayıran, merhumun eşi Ayşem Kalyoncu’ya başsağlığı diledi, hayırseverler Ertürk Turizm A.Ş. ve Mehmet Akpınar’a teşekkür etti. Çeşme’de 41 tane tarihi çeşme bulunduğunu ifade eden Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç ise eserlerinin 28 tanesinin tescilli olduğunu, 11 tanesinin de restore edilmiş olduğunu söyledi. Tarihi çeşmelerin, ilçenin önemli bir değeri olduğunu kaydeden Başkan Dalgıç; bu değerleri yaşatmak için çalışma yürüttüklerini açıkladı.

Anıt çeşme için çalışmalar başladı

Çeşmelerin açılışında, ilçeye anıt bir çeşme yapılacağının müjdesini veren Başkan Muhittin Dalgıç, şöyle konuştu: “Tarihi çeşmelerin açılışını yaptığımız bu güzel günde açıklamak istiyorum ki; Çeşme’ye bir anıt çeşme yakışır. Çeşme Belediyesi olarak, ilçemize gelen tüm ziyaretçilerimizin ‘Çeşme hatırası’ olarak önünde fotoğraf çektireceği bir anıt çeşme yapmak için çalışma yürütüyoruz. Osmanlı mimarisi ya da güncel mimari kullanılarak yapılacak çeşmeyi, proje yarışması sonucunda hayata geçirmeyi planlıyoruz. Umuyorum ki 2019 yılına kadar Çeşme’ye çok özel bir anıt çeşme kazandırmış olacağız.”

İki çeşme için çalışmalar sürüyor

Restorasyon için harekete geçilen beş tarihi çeşmeden çalışmaları tamamlanan Hammaloğlu-Hafize Rabia Hatun Çeşmesi, Hacı Salih Ağa Çeşmesi, Kaymakam Sadık Bey Çeşmesi’nin açılışını gerçekleştirdiklerini ifade eden ÇEŞTOB Başkanı Veysi Öncel ise yapılar hakkında bilgi verdi. Çeşme Kaymakamlığı, Çeşme Belediyesi, Vakıflar İzmir Bölge Müdürlüğü’ne ve katkı sağlayan hayırseverlere teşekkür eden Öncel, iki tarihi çeşme için çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu