Çeşme Aktüel

Yine The New York Times, yine Alaçatı.. Üstelik bu yıl Türkiye’den tek destinasyon

Yine The New York Times, yine Alaçatı.. Üstelik bu yıl Türkiye’den tek destinasyon
138 views
08 Ocak 2016 - 18:39

Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç: Dünyanın en prestijli gazetelerinden birinde haber olmak, 52 destinasyon arasında 14. sırada yer almak bizi gerçekten mutlu etti. Bu onur, bölgede yapılan işlerin doğru olduğunu kanıtlar..
Günlük bir milyonun üzerindeki tirajıyla ABD’nin medya devi, 165 yaşındaki The New York Times gazetesinin Travel (Seyahat) internet sitesinde 7 Ocak’ta (dün) yayınlanan ‘52 Places to Go in 2016 / 2016’da gidilmesi gereken 52 Yer’ listesinde Türkiye’den sadece Çeşme’nin, üstelik 14. sırada yer alması gurur kaynağımız oldu. Dünyanın en saygın gazetecilik ödülü olan Pulitzer Ödülü’nün en çok verildiği gazete unvanına sahip The New York Times’ta yer alan tanıtım yazısı Robyn Eckhardt imzasıyla ve Andrea Wyner’ın Alaçatı Babushka Restaurant’ta çektiği bir fotoğrafla birlikte verildi. Ayrıca konuyla ilgili olarak, yine The New York Times’ta 8 Mayıs 2014’te yayınlanan ‘Along the Aegean, a Turkish Town Sees a Revival / Ege boyunca, bir Türk kasabası Uyanışı Görüyor’ linki de yazının sonunda eklendi. Bu yazıyla birlikte Alaçatı 2010’dan bu yana 3. kez The New York Times’ta yer almış oldu.

ZEYTİN VE SAKIZ AĞAÇLARI, ENGİNAR TARLALARI, ÜZÜM BAĞLARI
‘Dışarıda büyük bir dünya var, bu yüzden sizin için sınırladık. Antik tapınaklardan kristal gibi sulara, işte bu yıl ziyaret edebileceğiniz en iyi destinasyonlarımız’ sloganıyla verilen ‘2016’da gidilmesi gereken 52 Yer’ listesinde 14. sırada yer alan Çeşme ile ilgili olarak ‘Ege Bölgesi gıda (gastronomi) sahnesinde büyüyor’ başlığı altında şu bilgilere yer verildi:
“Adı zeytin ve sakız ağaçları, enginar tarlaları ve üzüm bağları ile özdeşleşmiş Çeşme, özgün yerel mutfağı ile, Noma-esintili Alancha (bir moleküler gastronomi mekanı) ve İstanbul ile İzmir’den gelenler tarafından açılan yeni restoranlarla alkışlanacak noktaya geliyor. Eski Rum köyü olan Alaçatı’da, Taş Otel sonbaharda zeytin hasat gezileri düzenliyor, Asma Yapraği, Babushka, Roka Bahçe ve Fava (Alaçatı mekanları) yerel yetiştiricilerin mevsimsel ürünlerini pişirirler. Doğusunda, butik otel ve bağı ile Urla Bağevi, yakınlardaki Urlice ve Usca şarap imalathanelerine şarap tadım turları düzenliyor. Yerel lezzet ve içecekler ile kutlama etkinlikleri (Yabani yeşillikler, şarap, ekmek, yarımadanın eşsiz hurma zeytini, balık) ilkbahardan sonbahara kadar sürer. İzmir’de ve yarımada genelinde lezzet keşif turlarıyla birlikte, son zamanlarda arka sokaklar mutfak yürüyüş turları yapılmaya başlandı.”

DALGIÇ: LİSTEYE TÜRKİYE’DEN BAŞKA YERLERİN DE GİRMESİNİ İSTERDİM
Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, 2010 yılında yine The York Times listesine girdiklerinde söylediği sözleri anımsatarak, “O zaman; ‘Alaçatı sosyal donatılarıyla, yaşayan insanların standartının yükselmesiyle, ekonomik yapısının güçlenmesiyle potansiyelinin daha yüzde 10’undadır. Her geçen gün Alaçatı için daha değişik şeyler, güzel şeyler konuşabiliyoruz. Katkı koyan herkese teşekkür ediyorum’ demiştim. Şimdi de Çeşme için, Çeşme’deki 9 Durak için aynı şeyi tekrar ediyorum. Çeşme artık bir dünya markasıdır. Çünkü dünyanın en prestijli gazetelerinden birinde 2010’dan bu yana üç kez yer almak için bir dünya markası olmak durumundasınız. Bu yıl 52 destinasyon arasında 14. sırada yer almak bizi gerçekten mutlu etti. Üstelik bu yıl Türkiye’den sadece Çeşme var. 2010’da İstanbul da listedeydi. Gönül isterdi ki, Türkiye’den daha çok sayıda destinasyon bu listeye girebilsin. Yine de Türkiye’nin adını, Çeşme’nin adını dünyaya bir kez daha duyurduğumuz için gururluyuz. Bu onur, bölgede yapılan işlerin doğru olduğunu kanıtlar” diye konuştu.

2010 YILINDA ÇEŞME LİSTEDE İSTANBUL’UN ÖNÜNDEYDİ
The New York Times 10 Ocak 2010’da yayınlanan ‘The 31 Places to Go in 2010 / 2010’da gidilmesi gereken 31 Yer’ listesinde Türkiye’den Çeşme’ye sekizinci sırada, İstanbul’a ise 19. sırada yer vermişti. 6 yıl önce Andrew Ferren imzasıyla kaleme alınan ve Çeşme için ‘The next Bodrum? / Yeni Bodrum mu?’ sorusuyla başlayan yazıda, Türkiye’de Ege sahili Çeşme Yarımadası’ndaki belde stil sahibi, havalı bir alternatif olarak sunulurken, eski evlerin otele dönüştürüldüğü kasaba olan Alaçatı’da Profesyonel Windsörf Federasyonu’nun (PWA) Dünya Kupası yarışlarının yapıldığına dikkat çekilmişti.

2014’TE RÜZGAR SÖRFÜ VE MEKANLAR ÖN PLANDAYDI
The New York Times’ta 8 Mayıs 2014’te Rooksana Hossenally imzasıyla yayınlanan ‘Along the Aegean, a Turkish Town Sees a Revival / Ege boyunca, bir Türk Kasabası Uyanışı Görüyor’ başlıklı yazıda rüzgar sörfü ön plana çıkarılmış, aydın ve sanatçı camiasının Arnavut kaldırımlı sokaklardaki çoğu avlulu taş evlerde butik oteller, restoranlar, sanat galerileri, dekorasyon mağazaları açtıklarına yer vermişti. Ayrıca mekan sahipleriyle yapılan röportajlar, mekan tanıtımları detaylı bir şekilde verilmişti. Bir galeri sahibinin, “Alaçatı öyle bir yerdir ki, zaman, yaşı olmayan binalar ve eşsiz atmosfer içinde erir gider’ sözüne de yer vermişti.
İlgili linkler şunlar:
2016:
http://www.nytimes.com/interactive/2016/01/07/travel/places-to-visit.html?_r=2
2014:
http://www.nytimes.com/2014/05/11/travel/along-the-aegean-a-turkish-town-sees-a-revival.html
2010:
http://query.nytimes.com/gst/fullpage.html?res=950CE2DC173AF933A25752C0A9669D8B63&pagewanted=all
2016 listesinde yer alan destinasyonlar ise şunlar:
1 – Mexico City – Meksika
2 – Bordeaux – Fransa
3 – Malta
4 – Coral Bay – St. John (Virgin Adaları/ABD)
5 – Theodore Roosevelt National Park – Kuzey Dakota (ABD)
6 – Mozambik
7 – Toronto – Kanada
8 – Abu Dabi – Birleşik Arap Emirlikleri
9 – Skane – İsveç
10 – Vinales – Küba
11 – Guadeloupe – Antiller
12 – Park City – Utah (ABD)
13 – Aarhus – Danimarka
14 – Çeşme – Türkiye
15 – Road of the Seven Lakes – Arjantin
16 – Hangzhou – Çin
17 – Korcula – Hırvatistan
18 – San Sebastian – İspanya
19 – Virunga National Park – Kongo Cumhuriyeti
20 – Grand Rapids – Michigan (ABD)
21 – Garzon – Uruguay
22 – Dublin – İrlanda
23 – Todos Santos – Meksika
24 – Tamil Nadu – Hindistan
25 – Vaud – İsviçre
26 – Washington – ABD
27 – Brno – Çek Cumhuriyeti
28 – Saint Helena Adası – İngiltere
29 – Barcelona – İspanya
30 – Dalat – Vietnam
31 – Turin – İtalya
32 – Holbox Adası – Meksika
33 – Providence – Rhode Island (ABD)
34 – Mosel wine country – Almanya
35 – Pyeongchang – Güney Kore
36 – Tyrol – Avusturya
37 – Comlar – Fransa
38 – Kansai – Japonya
39 – East Bay – California (ABD)
40 – İle de Re – Fransa
41 – East Coast – Sri Lanka
42 – Rosine – Kentucky (ABD)
43 – Malaga – İspanya
44 – Guizhou – Çin
45 – Punon Pen – Kamboçya
46 – St. Louis – Missouri (ABD)
47 – Selanik – Yunanistan
48 – Marfa – Texas (ABD)
49 – Ubud – Endonezya
50 – The Southern Gulf Islands – British Columbia
51 – Sidney – Avustralya
52 – Beaufort – Güney Karolina (ABD)

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu