Çeşme Aktüel

Bu onur Çeşme’nin: Sheraton Çeşme 15 yaşında

Bu onur Çeşme’nin: Sheraton Çeşme 15 yaşında
141 views
13 Ocak 2016 - 21:05

Gecede 52 personele onur plaketi verilirken, 42 personel de çeşitli hediyelerle ödüllendirildi.. Bir yılın stresini atan personel, gece geç saatlere kadar gönüllerince eğlendi..

Çeşme turizminin amiral gemisi Sheraton Çeşme 15. hizmet yılını geride bırakarak 16. yıla merhaba dedi. Kış aylarında bile üçte biri kadın olmak üzere toplam 225 personelle hizmet vererek ilçedeki istihdama önemli katkı sağlayan Sheraton Çeşme çalışanları 12 Ocak akşamı 15. kez düzenlenen geleneksel personel gecesinde bir araya geldi. Başta, otelin açılışından bu yana 15 yıldır hizmet verenler olmak üzere, 10 yıllık ve 5 yıllık personele de teşekkür plaketinin verildiği gecede, tüm departman yöneticileri çalışanları salon girişinde kapıda karşılayarak tek tek ‘Hoşgeldiniz’ dedi.

SHERATON’UN ÇEŞME’YE GELİŞİ ÖZELLEŞTİRİLEN TURBAN OTEL SAYESİNDE GERÇEKLEŞTİ

Günümüzde Genel Müdür Vekili ve İdari İşler Koordinatörü olarak görev yapan ve ‘15. Yıl Onur Plaketi’ alan Abdullah Aküzüm, özelleştirilmesiyle Sheraton Çeşme’nin doğuşuna vesile olan TURBAN Otel’de 1980 yılında çalışmaya başladığını, 35 yıllık meslek hayatında Çeşme turizminin gelişmesine yakından tanıklık ettiğini belirterek, “İş yerimiz özelleştirilirken bilinçli TURBAN personeli davul-zurna çaldı. Halbuki o yıllarda iş yerin özelleştirince grev yapardın. Devletin kurumları peşkeş çekildiği için biz özelleştirme kararına olumlu baktık. O zaman da çok olumlu tepki aldık. Bundan dolayı gelen özel sektör de bize sahip çıktı. Özelleştirme İdaresi’nden TURBAN’ı alan Hidayet Turizm geçmişimize bakarak güzel şeyle gördüler ki, ricacı olarak, ‘Bizi yalnız bırakmayın, bizimle çalışır mısınız’ dediler, biz de memnuniyetle kabul ettik. Herkes bir kez daha bayram etti, çünkü TURBAN’ların içi gerçekten soyulmuştu, hantal bir yapısı vardı. Ardından inşaat aşamasında binayı Dilek Holding satın aldı. Onlar da çalışmaya devam etmemizi istedi. Şunu anladık ki, özel sektör hiçbir zaman iyi elemanı bırakmaz. Bu çok önemlidir. İşte bu yüzden bu akşam burada plaket alan 15, 10 ve 5 yıllık personel sayısının çokluğu, bir işletmede devamlılığın esas olduğunun kanıtıdır. Zaman içinde çok güzel bir aile olduk” diye konuştu.

SHERATON SAYESİNDE DEV HOTEL ZİNCİRLERİ ÇEŞME’YE GELİYOR

Her yönüyle Çeşme Yarımadası’nda turizmin lokomotifi olduklarını, kendilerine gelen turistin güneyde Efes’ten, kuzeyde Bergama’ya kadar geniş bir yelpazede gezdiklerini vurgulayan Aküzüm sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çeşme ve İzmir, Dilek Holding’e çok şey borçlu. Sheraton Çeşme’nin yaptığı uluslararası tanıtımı samimi söylüyorum devlet yapamaz. 59 ülkenin kataloğuna giriyoruz. Dünyada 1600 Sheraton oteller zinciri kataloğunda varız. Bu çok büyük bir tanıtım. Çeşme’nin marka oluşunda da önemli bir paya sahip. Geçen hafta New York Times’ta 52 destinasyon arasından Çeşme’nin 14. seçilmesi çok büyük bir olay, üstelik Türkiye’den tek destinasyon ve ikinci kez listeye girmiş oldu. Dünyada da öyledir. Markaların olduğu bölge çok kıymetli destinasyondur. Ben inanıyorum Sheraton sayesinde bu bölgeye 5-6 tane daha marka gelecek. Çünkü rekabet oluşuyor. Bakıyorlar ki, Sheraton gibi bir dünya markası Çeşme’de 15 yıldır var, ‘biz de orada olmalıyız’ diyorlar. Şimdi Hilton, Four Seasons, Ramada Grubu gelecek, Kempinski bölgeye talip, Divan Grubu ilgileniyor. Bunlar çok önemli şeyler. Güzel şeyler olacak Çeşme’de.”

MENGENLİ EXECUTİVE CHEF / MUTFAK DİREKTÖRÜ / BAŞAŞÇI RAHMİ YILMAZ

Dedesi İlyas Yılmaz Ankara Palas Otel’de yıllarca Atatürk’ün aşçıbaşılığı yapmış, kendisi ise; ülkemizde uluslararası oteller zincirlerinin hep yabancıları seçtiği dönemde beş yıldızlı otellerin ilk Türk aşçıbaşısı unvanını almış, günümüzde Türkiye Aşçılar Federasyonu Başkan Vekili, Sheraton Çeşme’nin ilk gününden itibaren Executive Chef’i yani kimine göre Mutfak Direktörü, kimine göre ise Başaşçısı, Mengenli Rahmi Yılmaz, “Kelimenin tam anlamıyla, 15 yıl göz açıp kapayana kadar geçti. Buraya inşaat döneminde geldim, daha Sheraton Çeşme olmadan önce. Şimdi 15 yılı tamamen bitirdik, 16. yıla girdik. Tabii ki otellerin açılış süreçleri çok zordur. Özellikle de mutfak ve diğer ekipler için. Biz de zaten zor süreçlerden geçtik. Ama şükürler olsun başarıyı yakaladık ki, 15 yıldır buradayız. Kendi ekibimizle Sheraton Çeşme bünyesinde daha büyük başarılara da imza atacağız. Mutfak tam bir ekip işidir, tüm ekibime buradan teşekkür ediyorum” dedi.

20 YIL KEYİFLE ÇALIŞTIM, HALA AYNI KEYFİ ALIYORUM

Otelin Teknik Servis Müdürü Haluk Pamir ilk gününü bile anımsıyor, kapıların müşterilere açılmasından çok öncesini. “7 Nisan 1997’de girdim şantiyenin kapısından içeriye” diyor ve şunları söylüyor:

“Ben geldiğimde bu binanın temel betonu dökülüyordu. O günden itibaren de hala buradayım. Mekanik, elektrik tesisatı, pis su-temiz su alt yapısı derken, burada her türlü işin içinde mutlaka bir yerinden bulaşmışımdır. Çok keyifle çalıştım, hala da aynı keyifle çalışıyorum. Geldiğimde 36 yaşındaydım, şimdi 56 yaşındayım. Küçük oğlum ‘bizim otel’ diye bahseder hala buradan. İki oğlum da burada şantiyenin içinde teknik servis elemanlarıyla birlikte büyüdüler. 10 – 15 senelik personellerin içinde yüzde 80 – 85’i teknik servis elemanıdır. En zor ve ağır eleman değişen departman bizim bölümümüz. İstikrarlı, hepsi işini bilen, hepsi gerçek manada otelciliği bilen kişiler. Bizim teknik serviste bir abi – kardeş ilişkisi vardır. Müdür – müdür yardımcısı – çalışan dışında bir ilişki var bizde. Bir de 10 – 15 sene aynı insanlarla çalıştığınız zaman herkes birbirinin dilinden konuşmaya, birbirini anlamaya başlıyor. Ben çok memnunum. Ben 1994 – 1998 döneminde Nuri Ertan’ın döneminde Anavatan Partisi’nden meclis üyesiydim. Yani 1994’den bu yana Çeşme’de yaşıyorum. Çeşme’de yaşamaktan da çok memnunum, büyük keyif alıyorum. İzmir’de doğup büyüdüğüm Alsancak – Gül Sokak’taki evime gitmiyorum artık. Çünkü gittiğim zaman sıkılıyorum ve Çeşme’ye geri nasıl kaçarım diye bakıyorum. İyi ki Sheraton Çeşme var.”

BU AİLENİN BİR PARÇASI OLMAK ÇOK GÜZEL

15. Yıl Onur Plaketi alan bir diğer personel ise Satış Direktörü Duygu Çağlar. Sıfırdan başladığını özellikle vurgulayan Çağlar, “15 yıldır buradayım. Sıfırdan başladım bugünlere gelene kadar. Sheraton Çeşme’de çalışmaktan gurur duyuyorum, bu ailenin bir parçası olmak çok güzel. Zor günler de geçirdik kriz dönemlerinde. Çok çalıştık ama emeğimizin karşılığını da her zaman aldık. Çeşme’de otel sektöründe çalışan tüm personelin hayali bir gün Sheraton Çeşme’de çalışabilmektir. Bu nedenle Dilek Holding’e ve gelmiş geçmiş tüm üst düzey yöneticilerimize içtenlikle teşekkür ediyorum” dedi.

ONUR PLAKETLERİ VERİLDİ

Gecenin eğlence kısmına geçmeden önce 5 yılını dolduran 27 personele plaketleri Genel Müdür Vekili ve İdari işler Koordinatörü Abdullah Aküzüm tarafından takdim edilirken, Executive Chef Rahmi Yılmaz 10 yılını dolduran 10 personeli, bir hafta önce göreve başlayan yeni Genel Müdür Hakan Oral ise 15 yılını dolduran 15 kişiyi tebrik ederek plaketlerini verdi.

42 PERSONEL ÇİFTE MUTLULUK YAŞADI

Ayrıca gecede yapılan çekilişte 42 personel tablet, bilgisayar, cep telefonu, full HD televizyon, buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, elektrik süpürgesi, bisiklet, yarım ve çeyrek altın, ütü, çay makinesi, gıda paketi kazanırken, iki kişi Radisson Blu Pera’da, iki kişi de Radisson Blu Şişli’de konaklama hakkı elde etti.

Yapılan ödül töreni ve çekilişin ardından geceye katılan yaklaşık 550 personel ve yakını, gecenin geç saatlerine kadar canlı müzik eşliğinde, bir yılın yorgunluğunu attılar, gönüllerince eğlendiler.

 

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu