Çeşme Aktüel

Sualtından gökyüzüne.. Her şey turizm için..

Sualtından gökyüzüne.. Her şey turizm için..
133 views
25 Ocak 2016 - 1:12

Kaymakam Erkayıran: 2016 yılının ilçemiz için farklı ve renkli olduğu kadar, bereketli olacağını da umuyorum. Tüm gayretlerimiz turizmi daha da gelişen ve huzurlu bir Çeşme için..

Çeşme Kaymakamı Mustafa Erkayıran Çeşme Aktüel’e verdiği özel demeçte, göreve başladığı tarihten itibaren başlayarak 2015 yılını değerlendirdi, yeni yılla ilgili projelerini anlattı.

İşte Kaymakam Erkayıran’ın okurlarımızla paylaştığı bilgiler..

Önce geçtiğimiz yılı değerlendirebilir misiniz?

27 Temmuz 2015’te Çeşme’deki görevime başladım. İlçeyi tanımak için bir süreç lazım. Pek tabii birlikte çalışacağım müdürlerimi de yeni tanıyorum, birlikte bir çalışma düzeni kurulması lazım. Bir de Çeşme’nin yazlık nüfusunun en yoğun olduğu dönemdi, sorunların da en çok ortaya çıktığı zamandı. İlk atandığımda epey zorlu günler geçirdik. İlk haftalar da gürültü kirliği konusundaki şikâyetler beni çok meşgul etti, en büyük gündemi ona ayırdım. Birçok toplantı yaptık ve sonuçta iki aşamalı tedbir ön gördük. Birincisi, işletmelerin bas hoparlör sayısını azaltması ve içe döndürmesi ile daha düşük volümde müziği icra etmeleri idi. İkincisi ise kış aylarında müzik sistemlerini değiştirmeleri idi. İlk tedbirler ses kirliliğinde yüzde 30 kadar azalmaya yol açtı, o oranda şikâyetler de azaldı. İkincisi ise kış aylarında yapılacak olan iyileştirme çalışması ki, uzmanlarını getirdiler, sistem değiştirme çalışmaları başladı. Alaçatı’da sorun biraz daha ciddi, zira işletmelerin hemen arkasında evler ve sakinleri vardı. Üstlerini kapatmalarını istedik, aksi halde sıkıntıya yol açacaklardı. Bu yatırımları sezona kadar yapmalarını bekliyoruz.

Turizm konusunda diğer çalışmalar nelerdi?

İkinci ele aldığım konu yine turizmin bir başka versiyonu, sualtı turizmi idi. TRT’nin Mavi Tutku ekibi geldi. Daha önce görev yaptığım Bozyazı ilçesinde de beraber çekimler yapmıştık. Dalışlar yaptık ve çekimleri tamamladık. Sanırım Mart ayında TRT de, Mavi Tutku Çeşme çekimleri gösterime girecek. Çeşme sualtı sporlarına ve sektöre bir katkısı olacak.

Ayni zamanda sualtı resim sergisi düşünceniz vardı..

Evet, ülkemizin tanınmış sualtı fotoğrafçısı Tahsin Ceylan ile yapılan sualtı fotoğraflama çalışması. Kendisi 3 kez ilçemize geldi ve çekimlerini yaptı. Kitap olarak hazırlandı, bastırıldı. Kitabımız hazır. Basımında destek veren Belediye Başkanı’mız ve Deniz Ticaret Odası’na ayrıca teşekkürü borç bilirim. Kitabımız şu andan itibaren sualtı zenginliğimizi ifade eden en değerli kaynak. Önümüzdeki hafta Düsseldorf yat fuarına götürecek ve acentelere vereceğiz. Birinci olarak sualtı turizminin tanıtımı için yapılan çalışma idi.

Denizlerde üreme alanlarında yapay resif ve gemi projesi ne aşamada?

İlk yapay resif projesi 2004 yılında başlamış ama gerçekleştirilememiş. Birçok kurum ile yazışma yaptık ve en son Yüksek Anıtlar Kurulu’ndan olumlu görüş bekliyoruz. Kısa zamanda beton yapay resifleri yerleştireceğiz deniz tabanına. Bu balıkların daha güvenli üreme ve idame imkânı sağlayacaktır. Aynı zamanda sualtı dalışı yapanlara doğal ortamda izleme olanağı olacak. Bir diğer projemiz ise gemi ve uçak batırılması. Yaz aylarında Deniz Kuvvetleri ve Sahil Güvenlik’ten sözünü aldığımız bir gemiyi batıracağız. Aslında iki gemi ama ilk aşamada birini batıracağız. İleriki aşamalarda uçak da batıracağız. Bu da sualtı turizmine katkı yapacağımız ikinci projemiz idi.

Spor ile aktif olarak ilgileniyorsunuz..

İlçemizde ilgilendiğim diğer konularda biri spor. Bende uğraştığımdan ve sporu sevdiğimden daha yakından ilgilendim. 2.5 aylık sezon var deniyor ve kışın turizm açısında daha sakin oluyor. İlgili federasyon başkanlarımızla görüştüm. ‘Bazı ulusal etkinlikleri burada yapalım’ dediler. İlkini Türkiye Bayanlar Boks Şampiyonası olarak yaptık. Güzel de oldu ve ilçeye bir hareket ve renk kattı. İlçe esnafına da bir nebzede olsa nefes aldırmıştır. Önümüzdeki dönemlerde ise bir kısmı baharın bir kısmı güzün olmak üzere folklör federasyonunun takvimini bekliyorum. Görüşmelerde bulunduğumuz briç federasyonundan tarih bekliyoruz. Ayrıca tekvando federasyonundan bir tarih bekliyorum. Önümüzdeki dönemde, bahsettiğim üç federasyon belirleyecekleri tarihlerde etkinlik yapacaklar. Sevdiğim ve yaptığım tekvando spor dalında milli eğitimde kurs açtık. Benim ile birlikte 50 kadar gencimiz, çocuğumuz ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Tekvando önemli ama sporu yapması, o havayı kapması daha önemli.

İlçemiz suüstü sporları ile ünlüdür, örneğin sörf..

Diğer bir turizm alanında yaptığımız ise, 25 yıllık geçmişi olan sörf ile ilgili idi. Alaçatı ile özdeşleşmiş etkin bir spor ve turizm faaliyeti ama kurumsallaşma anlamında bazı eksiklikleri ve sıkıntıları vardı.Bu anlamda ilgililerle birkaç toplantı yaptık. Kaçak faaliyet gösterenlerin, düzensiz fiyat uygulayanların yasal sınırlar içine çekilmesini sağladık. İşletmeler ile geçen hafta yine bir toplantı yaptık ve kesin takipçisi olacağımızı belirttik. Birde önümüzdeki dönemlerde sörfü yakalayacak belki de geçecek gelişme potansiyele sahip kite surf (uçurtma sörfü) ile ilgili çalışmalarımız oldu. İkisi beraber gitmiyor, daha geniş alan istiyor. Bu doğrultuda Germiyan koyunu, uzmanların görüşleri doğrultusunda kite merkezi ilan ettik. Bu sporu oraya taşıyacak ve sektör olarak gelişmesini, yerleşmesini sağlayacağız. Bu önemli idi. Bir de balıkçı barınakları konusunda sıkıntı vardı. Kiralama ve güvenlikleri konusunda sıkıntıları vardı. Bu alanda da toplantılar yaptık, çalışmalarımız devam ediyor.

Yüzme havuzu projeniz bu yıla yetişir mi?

Yüzme havuzu ile ilgili yer tahsisi hemen hemen bitti ama 2016 yatırım programına aldırmamız zor gibi ama 2017 döneminde tamamlamak hedefimiz. Bu yarı olimpik bir yüzme havuzu olacak.

Bir de termal konusu var..

Termal konusunda belediyemiz ve ÇEŞTOB çalışmaları yürütüyor. Bildiğiniz gibi termal kaynaklar da Büyükşehir Yasası ile İl Özel İdare’den Büyükşehir Belediyesi’ne devir olundu. Kaymakamlık olarak pek fazla etkimiz kalmasa da kaymakamlık makamı ağırlığı ile yakından takip ediyoruz.

Çeşme güvenli liman ilan edildi..

Bilindiği gibi Çeşme limanı güvenli liman ilan edilmiş. Yabancı acentelerin gönderdiği uzmanlar tarafından denetimleri yapılmış. Bu sezon kurvaziyer gemiler için yeni destinasyon ilan etmişler. Onun toplantısını yaptık. Sektör temsilcileri ile acenteleri buluşturduk, bizlerden ne beklediklerini sorduk. ‘Turizm değerlerimiz bu, siz ne bekliyorsunuz?’ diye sorduk. Zaten toplantının amacı da beklentilerini öğrenmekti. Verimli bir toplantı oldu. Biz Çeşme’nin alternatif turizm olanaklarını içeren bir CD hazırlayacağız. Gemi limana girmeden önce gösterilecek. Alışveriş isteyen çarşıya, yöresel mutfak ile ilgilenenler Alaçatı ve ilçedeki restoranlara, yüzmek isteyenler plajlarımıza, dalmak isteyenler dalış merkezlerine, sörf ve kite ile ilgilenenler bu alanlara, tarihe ilgi duyanlar kale, kilise ve Ildırı gibi çeşitli destinasyonlara yönlendirilecek.

Sualtı, suüstü derken gökyüzünden de Çeşme harika..

Evet, Alaçatı’da amatörce ilgilenen eczacı Hakan Bey’in Cyrocopter’i var. Bir gün beraber gezme imkânımızda oldu. ‘Neden bunu geliştirip, okul gibi kurumsallaştırmayalım’ dedik. Okul olması yönünde destek veriyoruz. Belediyemiz iniş ve kalkış alanı için yer tahsisinde yardımcı oluyor. Biraz uzak hedef gibi anımsansa da, Kapadokya’nın balonları da birkaç tane ile başladı şimdi sektör oldu, 3-5 Cyrocopter semalarımızda dolaşmaya başlasa, ilçemizi havadan da izlesek, yaşasak hoş olmaz mı?

Birden fazla spor dalının birleşimi Triatlon vardı. Çeşme Lions Kulübü önderliğinde 1995-1997 yıllarında gerçekleştirilen Çeşme Triatlonu, bu süreç sonunda federasyon takvimine girdi ama uluslararası yarışmaların yapıldığı bu spor dalı devamlılığını sürdüremedi. Bu konuda tekrar bir çalışma yapılabilir mi?

Öneri olarak gündeme gelir ve değerlendiririz.

Nuri Başkan döneminde, benim de Lions Kulüpleri federasyonu genel yönetmeni olduğum süreçte başarı ile uygulandı. Gala gecesi meydanda yemekli kutlanırdı. Yeniden triatlon veya pentatlon yarışmaları renk ve heyecan katar diye umuyorum..

Neden olmasın. İlçeye renk ve hareket katacak her öneriyi değerlendirmek lazım. Bakalım değerlendirelim.

Fuarlarda tanıtım çalışmaları da olacak..

Hafta sonu Düsseldorf’ta dünyanın en büyük yat fuarına gidiyoruz. Bildiğiniz gibi yat sahipleri denizde yaşayan insanlar. İlçemizin üç tarafı deniz ile çevrili. Her türlü deniz spor ve aktiviteleri için en uygun destinasyonlardan biriyiz. Mevcut 3-4 marinaya ilaveten yenileri de programda. Hazırladığımız kitapları dağıtacağız. Acentelerle işbirliği içinde ilgilerini daha fazla Çeşme’ye çekmeyi hedefliyoruz. 2016 yılının ilçemiz için farklı ve renkli olduğu kadar, bereketli olacağını da umuyorum. Tüm gayretlerimiz turizmi daha da gelişen ve huzurlu bir Çeşme için..

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu