Çeşme Aktüel

ÇEŞME BELEDİYESİ’NDEN KAMUOYUNA DUYURU!

ÇEŞME BELEDİYESİ’NDEN KAMUOYUNA DUYURU!
158 views
13 Şubat 2016 - 0:03

Çeşme Belediyesi hakkında basında yer alan “4982 sayılı Bilgi Edinme Kanunu Çerçevesinde ücretsiz ya da maliyet tutarında olması gereken 16 sayfa fotokopinin bedeli olarak 10 bin Türk lirası bedel biçildiği ve uygulanan işlemin yasalara aykırı olduğu” iddiaları doğru değildir. Açıklama ve açıklama doğrultusunda yazılan haberlerde, gerçekler; Çeşme Belediyesi’ni ve görevlilerini karalamak amacıyla, bilgisizlikten ya da bizzat art niyetli olarak abartılmış ve saptırılmış, olduğundan farklı gösterilmiştir. İddialar, mesnetsizdir ve gerçekleri yansıtmamaktadır.

İddiaları dile getiren Sayın Başak Yasemin Arel, kurumumuza 27.10.2015 tarih ve 18766 numaralı dilekçeyle başvuru yapmış, söz konusu dilekçede “masrafları tarafımdan karşılanmak üzere, plan krokileri ve pafta haritalarıyla birlikte tarafıma verilmesini arz ederim” ifadelerine yer vermiştir. Bu bağlamda, söz konusu belge “4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu” çerçevesinde ücretsiz erişim sağlanabilecek bir doküman olmadığı gibi Sayın Arel, iddialarının aksine talebini dilekçeyle yazdığı sırada talep ettiği planların “Bilgi Edinme Hakkı Kanunu” çerçevesinde ücretsiz olmadığı konusunda bilgi sahibi olduğunu göstermiştir.

2664 Sayılı Belediye Gelirleri Kanunu’nun 79’ncu maddesinde, “Belediyeler ve belediyelere bağlı müesseselerden istenecek her türlü kayıt suretleriyle gayrimenkullerle ilgili harita plan ve krokilerin suretleri, Kayıt ve Suret Harcına tabidir” denilmektedir. Ayrıca 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 8’nci maddesinin b bendinde, “Belediye Başkanlığı ve mülki amirler, imar planının tamamını veya bir kısmını kopyalar veya kitapçıklar haline getirip çoğaltarak tespit edilecek ücret karşılığında isteyenlere verir” denilmektedir. Yukarıda belirtilen ilgili kanunlarda açıkça ifade edildiği gibi konunun 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu çerçevesinde olmayıp, belediyelerin harita plan, kroki suretlerinden ücret alması zorunludur.

Çeşme Belediyesi’nin 14.10.2015 tarihli 2015-15-104 karar numaralı meclis kararında yazılı imar durumları ücretleri tarifesinde “Her türlü imar durumu kısmı fotokopi adedi 50 TL, her türlü imar durumu pafta sureti adeti 500 TL” olarak belirlenmiştir.

Ayrıca Sayın Arel’in başvurusunun ardından Çeşme Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından verilen 26.01.2016 tarihli cevapta, 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 8’nci maddesi gereği “tespit edilecek ücret karşılığı isteyenlere verileceği” ifadesi hatırlatılmış ve istediği planların, “Çeşme Belediye Meclisi’nin 14.10.2015 gün ve 2015/14-104 sayılı Meclis Kararı ile belirlenen harçların ödenmesinden sonra tarafına teslim edilebileceği” vurgulanmıştır.

Sayın Arel, planları almadan önce, Çeşme Belediye Meclisi tarafından belirlenen fiyat tarifesi doğrultusunda ödeme yapmış ve 1/1000 ölçekli 16 adet pafta ve 1/5000 ölçekli 4 adet pafta olmak üzere toplam 20 adet dokuman kendisine iletilmiştir. GERÇEKLEŞTİRİLEN İŞLEM TAMAMEN KANUNLAR DOĞRULTUSUNDA YAPILMIŞTIR.

Çeşme Belediye Başkanlığı

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu