Çeşme Aktüel

Aşkın Nağmeleri Çeşme akşamını ısıttı

Aşkın Nağmeleri Çeşme akşamını ısıttı
132 views
24 Şubat 2016 - 16:37

Çeşme Kültür ve Sanat Derneği’nce düzenlenen Aşkın Nağmeleri konseri izleyenleri alıp geçmişe götürdü..

Haber         : Nevcivan Bahar Attila

Fotoğraf      : Serhat Karaaslan

Çakabey Kültür Merkezi’ndeki konserin birinci bölümünde ilk Türk kadın tiyatrocu Afife Jale ile Selahattin Pınar’ın aşkından doğan şarkılarla izleyenlere bir müzik ziyafeti sunuldu. İlk bölümde Selahattin Pınar’ın besteleriyle anılarda gezinti yapan misafirler, ikinci bölümdeki birbirinden güzel şarkılarla coşkulu dakikalar yaşadı.

GECE SAYGI DURUŞUYLA BAŞLADI

Bu sene 21. yılını kutlayan Çeşme Kültür ve Sanat Derneği, beldemizde yaşayanlara Türk Sanat Müziği keyfini doyasıya tattırıyor.

Gecenin müdavim sunucusu bendeniz Nevcivan Bahar Attila, son aylarda yaşanan acı olaylara değinerek geceye katılanları aziz şehitlerimiz için saygı duruşuna ve ardından hep birlikte İstiklal Marşı’mızı okumaya davet ettim.

ULU ÖNDERİMİZİN İZİNDEYİZ

Dernek Başkanı Arda Gönül açılış konuşmasında Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet payidar kalacağını, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve devrimlerinden ayrılmayıp O’nun izinden yürüdüğümüzü vurgulayarak “Ne Mutlu Türküm Diyene” sözünü anımsattı ve Sanat’ın her dem devam edeceğini söyledi.

Geceye katılanlar arasında Çeşme Kaymakamı Mustafa Erkayıran, Cumhuriyet Başsavcısı Özkan Gürdoğan, Belediye Başkan Yardımcısı Şakir Karadede, İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosu kurucu şefi Dr. Teoman Önaldı, TRT’nin bu sene kadrolu sanatçısı olan Dilek Özkan, Burcu Göktürk, Emrah Yiğit, Fuat Karayavuz, konuk sanatçı Belgin Gök’ün eşi olan TRT Ankara Radyosu keman sanatçısı, koro şefi ve bestekar Murat Kadir Gök, İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosu ses sanatçıları Engin Çır, Bülent Tavoğlu, ünlü keman sanatçısı, koro şefi Ergin Kayran, sahnelerin prensi Ersin Faikzade, ünlü söz yazarı Ümran Çetin Varlık, Çeşme’li sanatçı Kurtul Akın, Karşıyaka Cumhuriyet Korosu, Urla Fasıl Topluluğu, Çeşme Halk Eğitim Müdürlüğü TSM Korosu şefi Leyla Yetkinoğlu Ildır, Çeşme Güzel Sanatlar Kültür Derneği THM Korosu üyeleri, Alaçatı-Ilıca Kültür Sanat Derneği Başkanı Serdar Alaca, Berlin Musiki Cemiyeti Başkanı Mehmet Tezcan da vardı.

İLK BÖLÜMDE 10 PARÇA SESLENDİRİLDİ

Gece, özel bir radyo kaydından Selahattin Pınar’ın kendisinin seslendirdiği Hatıralar şarkısının dinlenilmesiyle başladı. Ardından Selahattin Pınar’ın hayatı, besteleri, hatıraları ve Afife Jale aşkı anlatıldı. Birinci bölümde şu eserler seslendirildi:

– Gönül derdi çekenleri gizlice yaş dökenleri (koro)

– Anladım sevmeyeceksin beni sen nazlı çiçek (koro)

– Gönül yarasından acı duyanlar (koro)

– Aylar geçiyor sen bana hala geleceksin (koro)

– Yalnız benim ol el yüzüne bakma sakın sen (Oktay Aysevener)

– Ayrılık yarı ölmekmiş (Cennet Tosun)

– Bir gizli günahın izi gül benzini sarmış (Yıldız Alkan)

– Aşkınla yanan gönlüme busenle şifa sun (koro)

– Sorma bana nafile neler düşündüğümü (Mustafa — Remzi Kadıoğlu)

– Ne demiştin niçin caydın sözünden (koro)

KONUK SANATÇI ÇEŞMELİ BELGİN GÖK KULAKLARIN PASINI SİLDİ

Verilen aranın ardından konserin ikinci bölümünde ise sırasıyla şu parçalar seslendirildi:

– Dertliyim ruhuma hicranımı sardım da yine (koro)

– Kirpiklerinin gölgesi güllerle bezenmiş (Pınar Algan Kaplan)

– Kalbimi bezlederim (Asuman Bakırcı Er)

– Seni sordum yıldızlara (Seyhan Kesten)

– Geçeyim Yol verin dağlar (Hülya Keskin)

– Selam vermeden gelip geçersin (Gökhan Uz)

– Dereler çağlar oldu (koro)

– Seni herkesten kıskanıyorum (Ahmet Şalk)

– Aksaray’dan geçer iken çevirdiler yolumu (koro)

– Uzayıp giden o tren yolları (koro)

– Bir dalda iki kiraz (koro)

Bu programdan sonra aynı zamanda Çeşmeli olan Ankara radyosu ses sanatçısı Belgin Gök birbirinden güzel 8 şarkıyla geceye renk kattı. Ardından Dernek Başkanı Arda Gönül tarafından konuk sanatçı Belgin Gök’e plaketi takdim edildi. “Çiçek sunan bir elde daima bir miktar çiçek kokusu kalır” diyen Belediye Başkan Vekili Şakir Karadede de Belgin Gök’e çiçek sundu. Dernek 2. başkanı Ramazan Saatlı TRT sazları adına maestro Hacı Mehmet Düzağar’a, Çeşme Kaymakamı Sayın Mustafa Erkayıran koro şefi TRT İzmir Radyosu ses sanatçısı Süleyman Saral’a ve Süleyman Saral ise sunucu bendeniz Nevcivan Bahar Attila’ya çiçek sundu.

BELGİN GÖK’ÜN İLÇESİNİN KAYMAKAMIYIM

Kaymakam Erkayıran konser sonrasında yaptığı konuşmada, konseri büyük bir keyifle dinlediğini ve çok beğendiğini, böyle bir ilçenin kaymakamı olmaktan çok büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek, “Artık sanatçımız Belgin Gök’ün ilçesinin kaymakamıyım diyeceğim” dedi.

SEVDİKLERİNİZE GÜL VERİN, GÜLÜNÜZ YOKSA GÜLÜVERİN

Gecenin kapanışını şu sözlerle yaptım: “İnsan gülmediği günü yaşadım diye hayat defterine kaydetmemelidir. Öyleyse hayatta nefesimizi kesen anların güllük gülistanlık, dikensiz aşk bahçesi olmasını, aşklarla dolmasını diliyorum. Sevdiklerinize gül verin, gülünüz yoksa gülüverin.”

Koroya eşlik eden TRT saz sanatçıları ise şunlardı:

Kemanda Hacı Mehmet Düzağar, Yener Elmas, Hüseyin Tolu,

Kanunda Emre Arslan,

Utta; Gürcan Yaman,

Yaylı tanburda İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosu saz sanatçısı Ercüment Gümüşel,

Mızraplı tanburda Hulusi Babalık,

Ritim sazlarda Mustafa Şekerli, Tarık Şekerli

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu