Çeşme Aktüel

Başkan Dalgıç: Çeşme’de turizm bitmez, yine iyi bir sezon geçireceğimize olan inancım sonsuz..

Başkan Dalgıç: Çeşme’de turizm bitmez, yine iyi bir sezon geçireceğimize olan inancım sonsuz..
156 views
09 Mart 2016 - 23:11

Ortak paydaşı turizm olanlardan ortak çağrı: Çeşme eğlencesiyle de dünyanın incisi olsun..

Son günlerde bazı yayın organlarında Çeşme’de, özellikle de Aya Yorgi Koyu’ndaki eğlence mekanlarına, yapılan müzik nedeniyle ağır para cezalarının kesilmesinin gündeme getirilmesi ve müzik yapan işletmelerin çalışamaz duruma getirildiği iddiası üzerine, Ilıca Hotel’de bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya başta Çeşme Kaymakamı Mustafa Erkayıran, Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Başkan Yardımcısı Yakup Demir, Alaçatı Turizm Derneği Başkanı Celal Bayraktaroğlu olmak üzere sektör temsilcileri katıldı.

136 UYGULAMANIN SADECE 29 TANESİ BELEDİYE TUTANAĞI

Çeşme Belediye Balkanı Muhittin Dalgıç, yapılan haberlere saygı duyduğunu ama haber yazılırken kendilerinden de görüş alınmasının habercilik etiği açısından daha doğru olacağını vurgulayarak, “Uygulamaları yasaların ön gördüğü şekilde yapıyoruz. Geçen yıl o bölgede 136 tane ceza uygulaması yapılmış. Belediyenin tutanak sayısı 29. Bu da Çeşme genelinde. Diğerleri vatandaşların şikayeti veya serzenişlerinden kaynaklanan ve kolluk kuvvetlerimizce tutulan tutanaklardır. Ne bizim, ne de kaymakamlığımızın turizmi bitirmek için bir çabamız yoktur, olamaz da. Yasaların öngördüğü şeyler vardır. Bizlerin de bunları uygulamaya zorunluluğumuz var. Muhatap Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’dır. Belediyenin kendi gelirler tarifesinde değil, genel yasanın belirlediği uygulamadır. Çeşme bitmez, kimsenin de böyle bir niyeti yok. Aksine yaptığımız çalışmalar turizmin daha da büyümesi yönündedir” diye konuştu.

SANKİ GÜNAH KEÇİSİ YARATILMAYA ÇALIŞILIYOR

Çeşme’nin 267 kilometrekare alana yayılı bir yerleşim birimi olduğunu belirten Dalgıç sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizim belediye olarak, hem eğlence mekanı sahibi arkadaşlarımız, hem otellerimiz, hem de esnaf kitlemizle ilgili temel amaçlarımızdan bir tanesi, onların bu bölgedeki turizm gelirini arttırmaktır. Yapılan planlamalar da bu yönde gidiyor. Ama bir haber yapılıyor: ‘Çeşme bitiyor’. Çeşme bitmez arkadaşlar. Burada yaşayanların da, hiçbir yöneticinin de, hiçbir zaman Çeşme’yi bitirme niyeti olmamıştır. Burada yaşayan herkesle, elbirliğiyle Çeşme’nin gelişmesini sağlamaya çalışıyoruz. Ama belli bir aksaklıktan sonra ‘Çeşme bitiyor’ laflarının bir şekilde yapılması, sanki bazı kesimlerde günah keçisi yaratılma çalışılması gibi algılanıyor, bu bizi üzüyor. Çeşme ülkemizin, dünyanın en iyi yerlerinden bir tanesi. Bunu New York Times teyid etti yapıtığı son haberle. Geçen sezon çok iyi bir sezon geçirdik, bu yaz da iyi bir sezon geçireceğimize olan inancımız sonsuz.”

SORUNU BU SEZON BÜYÜK ORANDA ÇÖZMÜŞ OLACAĞIZ

Toplantıda söz alan Kaymakam Mustafa Erkayıran, geçen sezon alınan basit önlemlerle yüksek müzik sesinin yüzde 30-40 oranında azaltıldığını ifade ederek, “Sezon sonunda ise mekan işletmecileriyle birlikte yapılan toplantılar sonucu son sistem gürültü azaltıcı önlemlerin alınmasını kararlaştırdık. Bazı mekanlar şimdiden önlemini aldı, diğerleri de almak zorunda. Bu sezon daha gelişmiş tekniklerle alınacak önlemler sayesinde bu sorunu büyük oranda çözmüş olacağımızı düşünüyorum” dedi.

AYA YORGİ OLMAZSA ÇEŞME’DE TURİZM OLMAZ

ÇEŞTOB Başkan Yardımcısı Yakup Demir ise bu haberlerin basında yer almasından sonra gelen rezervasyon taleplerinin üçte birinde, “Aya Yorgi’de eğlenemeyecek miyiz artık?” gibi sorulara muhatap olduklarına dikkat çekerek, “Aya Yorgi olmazsa Çeşme’de turizmden söz edilemez. Otellerimizde konaklayanların Çeşme’yi tercih etmelerinin nedenlerinin başında müzik ve eğlence geliyor. Müziği bitirirseniz Çeşme de biter. Gerekirse Aya Yorgi’yi eğlence merkezi yapalım, istimlaksa istimlak, başka önlemse başka önlem. Ama Aya Yorgi yaşatılmalı” dedi.

Toplantı sonrasında Çeşme’de turizmin bitmesi bir tarafa, bu sezonun çok yoğun geçeceği, bunun gerçekleşmesi için de yerel yönetimlerle turistik işletmelerin el ele, birlikte çalışacağı vurgulandı.

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu