Çeşme Aktüel

Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne Çeşme’de özel kutlama

Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne Çeşme’de özel kutlama
186 views
09 Mart 2016 - 13:43

Kadınlara yönelik pozitif uygulamalarıyla her zaman ön planda olan Çeşme Belediyesi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü bir dizi etkinlikle kutladı.

Kadın Fuarı’nda Çeşme’ye yoğun ilgi

İzmir Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde bu yıl 7.’si gerçekleştirilen Kadın Festivali kapsamında açılan Kadın Fuarı’nda Çeşme standı her yıl olduğu gibi bu yıl da büyük ilgi gördü. Açılışını Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun yaptığı fuara, ilçe belediye başkanları, Gazeteci İsmail Küçükkaya, Oyuncu Engin Altan Düzyatan ve kadın emeği üzerine faaliyet gösteren birçok sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı.

Sema Pektaş ve Abdül Batur Çeşme standında ebru yaptı

Çeşme standında; Çeşme Belediyesi, Çeşme Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Çeşmeli kadınların kurduğu ÇEŞKA (Çeşme Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi) yer aldı. Çeşme Kent Konseyi Kadın Meclisi çalışmalarının anlatıldığı, ÇEŞKA ürünlerinin satışının gerçekleştirildiği Çeşme standında açılış günü yapılan ebru atölyesine belediye başkanları yoğun ilgi gösterdi. Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç’ın yanı sıra, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş ve Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur Çeşme standını ziyaret ederek ebru yaptılar.

Çeşme’nin yöresel tatları tanıtıldı

Çeşme Belediyesi standında, konuklara Çeşme’yi tanıtan broşürlerin yanı sıra Çeşme’nin meşhur sakızlı kurabiyesi, Germiyan Ekmeği ve zeytinyağı ikramında bulunuldu. Festivalin son günü olan Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç’ın mesajının yer aldığı kırmızı karanfil dağıtıldı.

Başkan Dalgıç’tan zeytin fidanı ve kadınlara özel sinema gösterimi

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlamaları kapsamında Çeşme’de Cumhuriyet Meydanı’nda bir tören gerçekleştirildi. Günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapan Başkan Dalgıç, Çeşmeli kadınlara zeytin fidanı ve karanfil dağıttı. Başkan Dalgıç konuşmasında şu sözlere yer verdi: “Cumhuriyet ile kazanılmış çağdaş haklar ve özgürlüklerle birlikte, yaşamın her alanında hak ettiği yeri başarıyla almış kadınlarımızın, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyorum. Biz her zaman kadınlarımızın yanındayız.”

Tören sonrası Çeşme Sineması’nda iki seansta 2016 yapımı “Diren” filmi ilçedeki kadınlara ücretsiz olarak gösterildi.

Kadına şiddet uygulayan personelin maaşı 6 ay boyunca eşine

Çeşme Belediyesi’nin sendikayla yaptığı sözleşmede, kadına yönelik şiddeti önlemeye dair maddeler eklediklerini de hatırlatan Başkan Dalgıç, “Sendikayla yaptığımız anlaşmada, eşine şiddet uyguladığı tespit edilen personelin maaşının, kendisi yerine 6 ay boyunca şiddet gören eşine verilmesi yönünde karar aldık” dedi.

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu