Çeşme Aktüel

Sualtında önemli bir adım daha

Sualtında önemli bir adım daha
131 views
15 Mart 2016 - 11:20

Çeşme’de uzun yıllardır üzerinde konuşulan ama icraata gelince çeşitli nedenlerle bir türlü gerçekleştirilemeyen bir proje daha hayata geçiyor. Yaklaşık 13 yıl önce uçak batıracağız diye İstanbul Yeşilköy’deki Atatürk Havaalanı yakınlarındaki askeri havaalanına bile gittik haber için. Sonra Kaymakam Nazmi Günlü döneminde batırılmaya hazır, tüm aksamları sökülmüş bir gemi günlerce Ulusoy Limanı’nda bekledi. Artık vizyon yoksunu yerel yöneticilerden mi kaynaklandı, yoksa Çeşme’ye çivi çakılmasını önlemek için (ki amaçları kendileri yönetime gelirse yapacakları projelerle parsayı toplamaktı) her türlü kötülüğü yapmakta bir an için duraksamayan içimizdeki İrlandalılardan mı kaynaklandı bilinmez, o güzelim gemi de sessiz sedasız gönderildi ve başka bir yerde batırıldı. Nihayet bu kez Çeşme’nin bir hayali daha gerçek oluyor.

İKİ BÖLGEYE RESİF

Ildırı Körfezi’nde Çeşme’den kalkan teknelerinin günlük tur düzenlediği ve üzerinde yaşayan sakinlerinden esinlenerek halkın Eşek Adası olarak adlandırdığı turistik Karaada mevkiinde belirlenen bölgede beton resif yerleştirme çalışmalarına başladı. Çeşme Kaymakamı Mustafa Erkayıran, İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, Çeşme Liman Başkanı Nihat Tozman, Emekli Koramiral Ekmel Totrakan, Çeşme Tarım İlçe Müdürü Ümit Alkoç, dalış okulu ve sektör temsilcilerinin katıldığı bir törenle ilk etapta belirlenen noktalarda beton resifler denize indirildi.

İKİ BÖLGEYE DE ARABALI VAPUR VE EFES ANTİK KENT BETON MODELİ

Toplamda dört bölgede yapılacak çalışmaların ikisinde beton resifler yerleştirilecek. İlk etapta 50 resif indirilecek ve 125 adete tamamlanacak. Resifler dalış okulu dalgıçlar tarafından deniz tabanına yerleştirilecek. Üçüncü bölgeye İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden temin edilecek 66 metre boyundaki bir arabalı vapur 25 metreye batırılacak. Bunları takiben belirlenecek dördüncü bölgede ise Efes Antik Kenti’nin beton modeli deniz tabanına yerleştirilecek.

ÖNCELİK SPORTİF BALIKÇALIK VE DALIŞ TURİZMİ

Proje ile öncelikle sportif balıkçılık ve dalış turizmini geliştirmek amaçlanırken, ayrıca yavru balıkların beslenmesi ve barınması için uygun alanlar oluşturmak, önemli deniz habitatlarını korumak, balık popülasyonunu artırmak ve yasadışı balıkçılık faaliyetlerini engellemek hedefleniyor. Projenin ilk adımı resif indirme uygulamalarıyla başladı. Sırada gemi batırılması ve antik kent beton örneğinin su altına indirilmesi var.

NEDEN EFES, NEDEN ERYTHRAİ, ÇEŞME KALESİ, KERVANSARAY DEĞİL?

Yalnız ufak bir itirazımız olacak. Niye Erythrai Antik Kenti beton modeli değil de, Efes Antik Kenti modeli. Orasının hazırda bir beton modeli mi var. Yahut Erythrai’nin beton modelini yapmak çok mu zor. Veyahut Efes’in görselliği daha zengin deniliyorsa, Erythrai’nin yanına Çeşme Kalesi, Kervansaray, Çeşmeköy gibi değerlerimizin beton maketleri yapılamaz mıydı?

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu