Çeşme Aktüel

Palmiyelerde gizlenen tehlike Çeşme’de de var

Palmiyelerde gizlenen tehlike Çeşme’de de var
143 views
22 Mart 2016 - 23:59

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğü, ilde ilk kez 2006 yılında görülen ve zamanla yayılım gösteren ve palmiyelerde büyük zararlar oluşturan ‘Palmiye Kırmızı Böceği’ne karşı uyarıda bulundu..

Çeşme’nin dışında Menderes, Seferihisar, Selçuk, Ödemiş, Tire, Torbalı, Karşıyaka, Bayraklı, Bayındır, Bornova ve Çiğli ilçelerinin bu zararlı ile bulaşık olduğunu ifade eden İl Müdürlüğü teknik elemanları ağaçların takip edilerek mücadelenin etkili ve zamanında yapılması gerektiğini söyledi.

MÜLK SAHİPLERİ DE MÜCADELEYE KATILMALI

Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Nursel Koçyiğit Tekalmaz, bulaşık olarak tespit edilen özel mülkiyete sahip alanlarda bulunan ağaçlara mülk sahiplerince gerekli mücadele yöntemleri uygulanması gerektiğini söyledi. Tekalmaz, tedavisi mümkün olmayan ölmüş ağaçların ise şartlarına uygun bir şekilde bir an önce imha edilmesinin zararlının yayılımının engellenmesi açısından çok önemli olduğunu vurguladı.

KÖTÜ KOKU OLUŞUYOR

Nursel Koçyiğit Tekalmaz konuyla ilgili bilgi vererek, “Palmiye Kırmızı Böceği esas zararını bitkinin büyüme noktasından giriş yapan larvalarıyla veriyor. Larvalar gövde içerisinde 1 m uzunluğunda tüneller açarak bitki dokularına zarar veriyor. Bu dokular zamanla çürüyerek tipik bir kötü koku oluşturuyor. Ağaçlarda tünel sayısı arttıkça ağacın gövdesi de zayıflayarak ağacın devrilmesine ya da çürüyerek ölmesine neden oluyor. Birçok ülkede hurma ağaçları bu zararlı tarafından tamamen yok edildi. Özellikle Phoenix (hurma) türü ağaçlar zararlı tarafından en çok tercih edilen palmiye türü. Zararlıyla bulaşık olan ama henüz kurumamış ağaçların ilaçlanması gerekiyor. Zararlı bir uçuşta 1 kilometrenin üstünde mesafe kat edebiliyor. Bu yüzden yapılan mücadelenin başarılı olabilmesi için bahçesinde palmiye ağacı olan herkesin bu mücadeleye katkı sağlaması gerekir” diye konuştu.

ZARARLI TAKİBİMİZ ALTINDA

Akdeniz ve Ege sahil kentleri için bir simge olan palmiyelerin yok olmaması için kent sakinlerinin zararlının belirtilerinin görüldüğü ağaçlarla karşılaştıklarında Çeşme İlçe Müdürlüğü’ne hemen başvurmalarını isteyen Tekalmaz sözlerini şöyle sürdürdü:

“İl Müdürlüğü olarak İzmir sınırları içerisinde kullandığımız özel tuzaklarla zararlının yayılışını takip ederek mücadelesi konusunda gerekli önlemleri alıyoruz. Özellikle otel ve tatil sitelerinin peyzajında kullanılan palmiyelerin bu zararlıya karşı düzenli ilaçlanması ve ölmüş ağaçların bir an önce imha edilmesi, zararlının yayılımının engellenmesi açısından çok önemli”.

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu