Çeşme Aktüel

Fırtına öncesi sessizlik mi? Teslimiyet ruh hali mi?

Fırtına öncesi sessizlik mi? Teslimiyet ruh hali mi?
125 views
07 Nisan 2016 - 15:36

Sakız Adası’nda geçtiğimiz Cuma günü başlayan mülteci isyanı durulmaya başladı. Dün akşam Sakız Merkez Limanı’na çekilen tel örgüye mülteciler de yardımcı olurken, Sisam – Kavala seferini yapan geminin bu sabah limana yanaşması sessiz bir şekilde izlendi. Bu gece 23:10’da Midilli’den gelip Atina’ya devam edecek geminin ise Sakız Merkez Limanı’na mı yoksa seferlerin kaydırıldığı Mesta Limanı’na mı yanaşacağı netlik kazanmadı..
Yunanistan’ın Sakız Adası’nda 6 gün önce patlak veren mülteci krizi yavaş yavaş kontrol altına alınmaya başlandı. Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki Mülteci Geri Kabul Anlaşması gereği, yasal olmayan yollardan Yunan adalarına gelen mültecilerin iadesine 4 Nisan’da başlanmasına günler kala, mülteciler arasında huzursuzluk had safhaya ulaşmıştı. AB anlaşması gereği 20 Mart tarihinden sonra illegal yollardan gelenlerin, mülteci kamplarında barındırıldıktan sonra iadesi gerçekleştirilecekti. Geri gönderilecekler arasında ilk sıralarda yer alan mülteciler, 1 Nisan Cuma günü adanın Chalchios köyündeki VİAL Mülteci Kampı’ndan tel örgüleri yıkarak kaçtı. Yaklaşık 450 kişilik mülteci grubu 5 km mesafedeki Sakız Merkez Limanı’na protesto gösterileri yaparak geldi ve Atina’ya gidecek gemiyi beklemeye başladılar. Ada halkı ve esnafı arasında korkulu anların yaşanmasına neden olan bu olay sonrasında Midilli – Sakız – Atina seferi yapan Yunan iç hat gemileri, Sakız merkeze 39 km mesafedeki Mesta Limanı’na kaydırıldı.

TEL ÖRGÜ ÇEKİLİRKEN MÜLTECİLER DE YARDIMCI OLDU
Gemi gidiş/geliş saatlerinin, adadaki toplu ulaşım araçlarının kalkış/varış saatlerinden farklı olması nedeniyle bu kez de mağdur olan Yunan halkından itiraz sesleri yükselmeye başladı. Bunun üzerine iç hat seferlerinin tekrar Sakız Merkez Limanı’ndan yapılmasına karar verildi ve dün (5 Nisan) akşam saatlerinde liman içine tel örgü set çekildi. Bazı mültecilerin tel örgü çekme işlemine yardım ettiği gözlenirken, Türk gazetecilere açıklama yapan bazı mülteciler adına konuşan Şahin Hüseyin, “Yunan makamları bizim taşkınlık yapacağımızı, gemiye saldırabileceğimizi düşündükleri için bu tel örgüyü çekiyorlar. Öyle bir niyetimiz olsa bu çiti aşmak sorun olmaz. Ama biz zaten savaştan, çatışmadan kaçmışız. Barış ve huzur istiyoruz. Göreceksiniz Yunanlıların korktuğu olmayacak” diye konuştu. Çekilen tel örgü sonrasında mülteciler limanın üçte bir’lik (1/3) kısmında kalırken, gemilerin yanaşması için yeterli alan yaratıldı. Yunanlı yetkililer, gemilere giriş/çıkış yapan kamyon ve binek araçların mülteci çocuklara açısından tehlike yarattığı için limanın tel örgüyle güvenlik altına alındığını belirttiler.

GEMİYİ UYKULU GÖZLERLE SEYRETTİLER
Bu sabah (6 Nisan) Sisam – Sakız – Midilli – Kavala seferini yapan Hellenic Deniz Yolları’na ait, Pire Limanı’na kayıtlı ‘Mykonos Adası’ isimli gemi saat 6:30’da limana yanaştı. Güvenlik güçlerinin aldığı önlemler sayesinde korkulan olmadı ve mültecilerin çoğu uyumaya devam ederken, bazı mülteciler de geminin geliş ve gidişini uykulu gözlerle izledi.

MÜLTECİLERDE TESLİMİYET RUHU PSİKOLOJİSİ OLUŞTU
İsminin açıklanmasını istemeyen bir Yunanlı gazeteci, dün akşam apar topar limana uydurma bir tel örgü çekilmesinin ve ardından bu sabahki Sisam – Kavala gemisinin Sakız Merkez Limanı’na yanaşmasının deneme mahiyetinde olduğuna inandığını söyledi. Yunanlı gazeteci, “Normalde Pire (Atina’nın limanı) seferleri 8 Nisan Cuma gününe kadar Mesta Limanı’na kaydırılmıştı. Ama bu karar Sakız halkını mağdur etti. Bir taraftan tamamiyle insani duygularla yaklaştıkları mültecilerin gözler önündeki dramı, diğer taraftan onlar yüzünden limanlarının işgal edilmesi ve seferlerin adanın diğer kıyısına taşınması. Herkesin arabası yok ki, gece yarısı adaya yanaşan gemiye gidebilsin ya da gemiden inip şehir merkezindeki evine gidebilsin. Yetkililer bu durumu göz önüne alarak bu sabahki uygulamayı yaptılar. Asıl hedef; bu gece saat 23:10’daki Atina gemisinin Mesta yerine merkez limana yanaştırılıp yanaştırılamayacağının görülmesiydi. Tarifeye göre gemi Mesta’ya yanaşacak ama merkez limana yanaşırsa da hiç şaşırmam. Çünkü dün akşam tel örgü çekilirken mültecilerin itiraz etmemeleri, üstelik de yardımcı olmaları iyiye işaretti. Bu sabah da Kavala gemisini sessizce izlemeleri, yetkilileri cesaretlendirecektir. Akşamı bekleyip göreceğiz. Sonuç olarak, Sakız Adası’nda ister merkez limanda, isterse VİAL Mülteci Kampı’nda umarsız bir şekilde kendi geleceklerini düşünen yaklaşık bin 200 mülteci de, bir anlamda teslimiyet ruhu psikolojisi ön plana çıkmış durumda. Bu saatten sonra ben olay çıkaracaklarını hiç sanmıyorum. Belki son bir direniş daha gösterebilirler ama öyle büyük boyutlarda bir protesto olacağını düşünmüyorum” dedi.

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu