Çeşme Aktüel

Sakız Limanı’ndaki mülteci işgali sona erdi

Sakız Limanı’ndaki mülteci işgali sona erdi
144 views
08 Nisan 2016 - 14:23

Bir haftadır süren gerginlik herhangi önemli bir olay çıkmadan sonuçlandırıldı.. Yunan halkının mülteci işgaline isyanının ikinci gününde mülteciler Sakız Belediye Başkanı Manolis Vournous ile Başkan Yardımcısı Dimitris Karalis’in de devreye girmesiyle ikna edilerek limandan uzaklaştırıldı..

Yunanistan’ın Sakız Adası’nda mültecilerin bir haftadır süren liman işgali sona erdi. Türkiye’ye iade edilmemek için tutuldukları VİAL Mülteci Kampı’ndan 1 Nisan’da tel örgüleri yıkarak kaçan mülteciler Sakız Merkez Limanı’nı işgal ederek Atina’ya gitmek istediklerini belirtmişlerdi. Gemi seferlerinin merkezden 39 km mesafedeki Mesta Limanı’na kaydırılması üzerine ada halkı arasında hoşnutsuzluk baş gösterdi. Yetkililerin bir kaç gün içinde önlem almasını bekleyen ve sesini çıkarmayan halk, aradan beş gün geçtikten sonra ilk tepkisini gösterdi. Çarşamba günü Vounaki Meydanı’nda toplanan yaklaşık 100 kişi, o anda Belediye Meclis Salonu’nda konuyu görüşmek üzere toplanan Kent Konseyi’ne katılan iki Sakızlı milletvekiline isteklerini iletmek istediler. Belediye binasına giren protestoculara bu kez insan hakları organizasyonu üyeleri tepki gösterdi. Karşılıklı tehditler savruldu. Araya Sakız Liman Başkanı Hristos Fragias, Sakız Polis müdürlerinden Andreas Damiris girdi, olay büyümeden yatıştırıldı.

GECE YARISI SAAT 01:00’DE LİMAN BOŞALTILDI

İşgalin altıncı gününde bu kez yaklaşık 150 Sakızlı merkez limanda toplanarak mültecilerin limanı terk etmesini istediler. 6 saatlik sessiz bekleyişin ardından çok sayıda yetkili mültecileri ikna etmek için uğraştı. Mültecilerin limanı terk etmemek için direnmesiyse sonuç vermedi. Cuma gününün ilk saatlerinde bu kez Sakız Belediye Başkanı Manolis Vournous ile Başkan Yardımcısı Dimitris Karalis de devreye girdi. Mültecilerle tek tek konuşarak ikna etme çabalarını sürdürdüler. Mültecilere VİAL Kampı yerine Souda bölgesinde kurulan çadırlara, Demokrasi Caddesi üzerinde bulunan mülteci toplanma yerine ve merkezdeki tiyatro çalışanlarının kullandığı binaya yerleşebilecekleri söylenince mülteciler gerginliği sürdürmeyerek işgale son verdiler. MAT polisleri (Çevik kuvvet) eşliğinde mülteciler limanı boşalttı.

200 MÜLTECİ LEROS ADASINA GÖTÜRÜLDÜ

Öte yandan Sakız Limanı’nda bekleyen Türk gemisi bugün de Dikili’ye mülteci götürmezken, 20 Mart’tan önce Sakız’a gelen ve işlemleri tamamlanan yaklaşık 200 mülteci, Atina’da yer olmadığından Leros adasına götürüldü. Sakız’dan Dikili’ye ikinci parti mülteci iadesinin 11 Nisan Pazartesi günü yapılması bekleniyor.

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu