Çeşme Aktüel

Turizm Haftası kutlamaları start aldı

Turizm Haftası kutlamaları start aldı
157 views
15 Nisan 2016 - 11:53

Çeşme İnkılap Caddesi’nde düzenlenen kortej yürüyüşünün ardından Cumhuriyet Meydanı’nda bir tören düzenlendi..

Turizm Haftası’nın açılış töreni Çeşme çarşısında bando eşliğinde, Çeşme Kaymakamı Mustafa Erkayıran, Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, ÇEŞTOB Başkanı Veysi Öncel, Çeşme ADD Başkanı Veysel Ayhan, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Aykan Özsarı, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu, Çeşme Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Hakkı Kocakara, Çeşme’deki turistik otellerin animasyon ekipleri ve çalışanları ile vatandaşların katıldığı bir yürüyüş gerçekleştirildi. Cumhuriyet Meydanı’na kadar süren yürüyüşün ardından, saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Çeşme Kaymakamı Mustafa Erkayıran, Atatürk Anıtı’na Çeşme’yi temsilen çelenk sundu.

TURİZM KUŞ MİSALİ, ÇOK SIKARSAN ÖLÜR, ÇOK GEVŞETİRSEN KAÇAR GİDER

Turizm Haftası açılış töreninde bir konuşma yapan İlçe Kaymakamı Mustafa Erkayıran, Çeşme’nin turizminin gelişmesi için ellerinden gelen çalışmaları yaptıklarını vurgulayarak, “Güvenlik, ülkemizin koşulları dolayısıyla en önemli sorunumuz. Güvenliği, tedbirleri arttırarak riski sıfıra indirebilirsiniz. Yüzde 100 güvenlik sağlamak mümkün. Gireni ararsınız ve riski sıfıra indirebilirsiniz. Ama güvenliği arttırmak demek, turisti tedirgin etmek de demek. İşte bütün bunların dengesini gözeterek, güvenliği sağlayacağız. Kuş misali, çok sıkarsanız ölür, çok gevşetirseniz kaçar gider. O nedenle güvenliğin dozunu ayarlamamız lazım” diye konuştu.

SADECE TAHSİS YETMEZ, YATIRIM ALANLARI PLANLANIP YATIRIMCININ ÖNÜ AÇILMALI

Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, yaptığı konuşmada, 9 Durak, 9 Deneyim, 9 Festival ile turizmi 12 aya yaymayı hedeflediklerini belirterek, “Bu yıl Alaçatı Ot Festivali ile başlayan festivallerimiz ardı ardına gelecek ve hem esnafımıza, hem turizmcimize ciddi katkı verecek. Tabi ki, devletimize düşen görevler de var. 262 kilometrekare alan içerisinde, üç tarafı denizle çevrili bir yarımadamız var. Turizm yatırım alanlarının acil bir şekilde planlanıp, yatırımcının önünün açılması gerekir. Sadece tahsis yetmez. Yatırımcının önü sadece planla açılmaz. Yatırımcının önü, belli teşviklerle açılır. Yatırımlarla hem katma değer, hem istihdam yaratılacak” dedi.

TURİZM 12 AYA YAYILMALI

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu da törende bir konuşma yaparak, turizmin sadece deniz, kum olmadığını, inanç, kültür, tarih, gastronomi alanlarında da etkinliklerle 12 aya yayılması gerektiğini vurguladı.

ÇEŞME HASTASI BİNLERCE İNSAN VAR, BEDAVA YATAK VERSEN BAŞKA YERE GİTMEZ

ÇEŞTOB Başkanı Veysi Öncel ise karamsar olmamak gerektiğini vurgulayarak, “Çeşme bu yıl da, geçen yılki doluluğunu yakalayacaktır. Çeşme hastası olan binlerce insan var. Bedava yatak verseniz bile diğer yörelere gitmezler. Bizim de en büyük destekçilerimiz bu kitle. Ot Festivali’nde gördük, muazzam bir kalabalık vardı. Gelen ziyaretçiler, Çeşme ve Alaçatı’yı fazlasıyla mutlu etti” diye konuştu.

DÜNYANIN EN UZUN HAMBURGERİ YAPILARAK DÜNYA REKORU DENENDİ

Sabahın erken saatlerinden itibaren Çeşme sahilinde çalışmaya başlayan, 21 ilden gelen 30 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi, 370 metre uzunluğunda, 3777 adet hamburger yerleştirerek, dünyanın en uzun hamburgerini oluşturdu. Çeşme sahilinde kurulan tezgaha hamburgerleri birbirine değecek şekilde yerleştiren öğrenciler, büyük bir heyecan yaşadılar. Çeşme Noteri gözleminde uzunluğu ölçülen ve tek tek sayılan hamburgerler, Çeşme Noteri’nin onayının ardından Çeşme sahilinde rekor denemesine tanıklık eden binlerce vatandaş tarafından adeta kapışıldı. Video kaydı alınan rekor denemesi, Çeşme Noteri’nin tespit yazısı ile birlikte onay için, dünya rekorlarını tescilleyen tek kurum olan Guinness’e gönderilerek tescillenmesi beklenecek.

NOTER SAYIMININ ARDINDAN TADINA BAKILDI

Dünyanın en uzun hamburgeri rekor denemesi, Gyrocopter ile havadan da görüntülendi. Rekor denemesine Çeşme Kaymakamı Mustafa Erkayıran, Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç ve İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu da tanıklık ederek, Çeşme Noteri’nin sayımının ardından hamburgerlerin tadına baktılar.

YAZ SEZONU İLE İLGİLİ CİDDİ UMUTLARIMIZ VAR

Rekor denemesinin ardından bir açıklama yapan Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, Çeşme’nin kıpır kıpır olduğunu vurgulayarak, “Geçen hafta Alaçatı Ot Festivali ile başlayan, Turizm Haftası’nın açılması ile devam eden etkinliklere bugün bir de rekor denemesi ekledik. Guinness rekoru denemesi başarı ile sonuçlandı. Çeşme halkı sahile akın ederek rekor denemesini izledi. Önümüzdeki yaz sezonu ile ilgili ciddi umutlarımız var. Tüm olumsuzluklara rağmen pozitif bir düşünce içerisinde iyi bir sezon geçireceğimize inanıyorum. Rekor denemesine katkı koyan herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

ÖNEMLİ OLAN HEP BİRLİKTE YAPILMIŞ OLMASI

Rekor denemesinin öncülüğünü yapan Çeşme Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Mehmet Dayıoğlu da bir açıklama yaparak, rekor denemesinin başarı ile sonuçlanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Dayıoğlu, “Önemli olan ne yaptığımızdan ziyade hep birlikte yapmış olmamız. Rekor denemesini öğrencilerimizle birlikte başardığımız için çok büyük bir gurur duyuyoruz. Ayrıca katkılarından dolayı Çeşme Kaymakamımıza ve Çeşme Belediye Başkanımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu