Çeşme Aktüel

Maç bahane, dostluk şahane..

Maç bahane, dostluk şahane..
156 views
18 Nisan 2016 - 12:45

Karşıyaka bir ilke daha imza attı. 2014’te Sakız Adası’nda 84 yıl önce yarım kalan Lelepas maçının devamı oynanmıştı. Hafta sonunda ise 61 yıl aradan sonra Midilli’nin Palesviakos takımıyla bir dostluk maçı oynandı..

foto1

Karşıyaka Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Karşıyaka Efsaneleri ile Yunanistan Midilli Adası’nın Palesviakos takımları arasında oynanan maç konuk takımın 3-1’lik galibiyetiyle sona erdi ama kazanan dostluk oldu. Maç sonrasında sahada Türk ve Yunan müzikleri eşliğinde baklava yendi, eğlence akşam Dante Restaurant’ta Grup Laika ve Buziki Erkan’›n canlı taverna müziği eşliğinde devam etti. Yunanlı misafirler ve ev sahibi Karşıyakalılar, iki yakanın ortak müziklerini birlikte söylediler, sirtaki ve çiftetelli oynadılar. Heyetten bir grup ise pazar günü Alsancak Aya Fotini Kilisesi’ndeki ayine katıldı. Yunanlılar güzel duygularla adalarına geri döndü.

AKPINAR’IN DÜŞÜRÜLMESİNE HAKEM PENALTI VERMEDİ

foto2

Hasan Türker Futbol Sahası’nda 27:30’luk iki devre halinde toplam 55 dakika oynanan maçta Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar 10 numaralı formayla ter döktü. Maçın 14. dakikasında 9 numaralı formayla oynayan, efsane sağ bek Zafer Derici’nin attığı golle ilk yarı Karşıyaka lehine 1-0 sonuçlandı. Bu yarıda Başkan Akpınar’la girdiği bir mücadele Palesviakos kalecisi Ballis hafif bir sakatlık geçirdi. Bir başka pozisyonda ise Hüseyin Mutlu Akpınar’ın ceza sahası içinde düşürülmesine hakem penaltı vermedi. Devre arasında seyircilerin “Başkanım kesin penaltıydı” yorumuna Başkan Akpınar, “Bana göre de penaltıydı ama hakemin takdirine saygılıyız” diye karşılık verdi. Maçın 44. dakikasında 19 numaralı formayla oynayan Nikos Haciilias durumu 1-1 yaptı. Maçın bu skorla bitmesi beklenirken son iki dakikada konuk takımın iki gol atmasıyla durum 3-1 oldu. Golleri 53. dakikada 12 numaralı formayla oynayan Nikos Korderas, 55. dakikada ise 7 numaralı formayla oynayan Yorgos Yannis attı.

KARŞIYAKA İKİ YAKANIN EN GÜZEL KENTLERİNDEN BİRİ

foto3

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar maç sonrası yaptığı açıklamada, adı üstünde ‘Dostluk Maçı’nın kazananı ve kaybedeni olmayacağını belirterek, “Biz burada 61 yıl sonra iki yakanın güzel insanlarını ‘Dostluk’ anlamında bir araya getirdik. İki yıl önce de Sakız Adası’nda Lelepas ile 84 yıl aradan sonra bir maç gerçekleştirmiştik. Karşıyaka iki yakanın en güzel kentlerinden bir tanesi. Uzun yıllara dayanan bu dostluk ve dayanışmayı sporda da göstererek bu karşılaşmayı düzenledik. Şimdi sıra Midilli’de, Eylül ayında Midilli’ye gideceğiz. Orada yine dostlarımızla bir arada olacağız” diye konuştu.

 

 

 

ATALARININ YAŞADIĞI TOPRAKLARDA OLMAK ONLAR İÇİN ANLAMLIYDI

foto4

Sonuçta aynı toprakların insanları olduğumuzu dikkat çeken Akpınar sözlerini şöyle sürdürdü:

“Burada ve karşı kıyıda önemli bir kültür mirası var. Midilli kökenli çok sayıda insanımız İzmir’de yaşıyor. Aynı şekilde onların dedeleri, nineleri de bu topraklarda yaşamış. Atalarının doğduğu, büyüdüğü topraklarda olmalarının onlar için anlamlı olduğunu düşünüyorum. Biz de bu anlamda Karşıyakalılar olarak dostlarımızı burada ağırlamaktan çok büyük mutluluk duyuyoruz.”

 

 

SAKIZ’DA GOL ATMIŞTIM, PALESVİAKOS GOLÜNÜ DE MİDİLLİ’DE ATARIM

foto5

İki yılda biri 84 yıl, diğeri 61 yıl aradan sonra oynanan iki Türk-Yunan dostluk maçının kendi dönemine gelmesini de değerlendiren Başkan Akpınar, “Benim dönemimde bu tür sportif karşılaşmaların yaşanması sevindirici bir durum. Sanırım sporun içinden gelmemim de katkısı oldu. Çünkü her iki karşılaşmada ben de forma giyerek büyük keyif aldım. Bu tür faaliyetleri çok önemsiyoruz. Sakız adasındaki maçta ben de bir gol atmıştım, bugün burada nasip olmadı ama umarım Midilli’de atarım. Sakız Adası’nda ikinci kez yarım kalan tarihi maçı ise 90. yılında yani 2020’de gerçekleştirebiliriz. Elbette partim ve Karşıyakalı ikinci 5 yıllık dönemde beni yine başkan olarak görmek isterse. Sonuçta Türk-Yunan ilişkilerinde biz her zaman için bu dostluğumuzu göstermiş topluluklarız” dedi.

ADAMIZA MUTLU DÖNÜYOR, EYLÜLDE SİZİ BEKLİYORUZ

foto6

Pallesviakos Takımı Onursal Başkanı Yorgos Ampelikiotis, burada gördükleri misafirperverlikten ve tüm bu organizasyondan oldukça etkilendiklerini ve gururlandıklarını, aynı başarılı organizasyonu hatta belki de daha iyisini kendilerinin Midilli’de yapmayı umduğunu belirtti.

Midilli grubuyla Karşıyaka’ya gelen Yunan Adaları Kalkınma Odaları Grubu Başkanı Thrasos Kalogridis ise, başta Belediye Başkanı Akpınar’a hem maçta forma giydiği, hem de 61 önce gerçekleşen bir etkinliği yeniden başlattığı için teşekkür ettiğini belirterek, “Ama kendisinden bir söz vermesini istiyorum, adamıza gelip Midilli stadında da forma giyip oynasın. Burada belediye başkanı haricinde iki kişiye daha teşekkür etmek istiyorum. Eğer onlar olmasaydı bu maç gerçekleşemezdi. Ayvalık Belediye Başkan Yardımcısı Ufuk Ova, ki bugün buraya gelebilmemiz için, son dakika karışıklığında tekneyi organize etti. Diğeri de görünmez kahraman Nikola Hacudi. O da bu organizasyonun Karşıyaka kısmından sorumluydu. Mükemmel bir etkinlik oldu. Hepimiz mutlu dönüyoruz, hepinizi de Midilli’ye bekliyoruz” diye konuştu.

EGE DENİZİ’NİN BARIŞ DENİZİ OLMASI İÇİN TEMEL ATTIK

foto7

Midilli Adası’ndan sorumlu Kuzey Ege Bölgesi Vali Yardımcısı Stratis Kytelis, maçın oynandığı Cumartesi günü Midilli’ye gelen Katolik aleminin ruhani lideri Papa Francis, adada Başbakan Aleksis Çipras, Fener Rum Patriği Bartholomeos, Atina ve Tüm Yunanistan Başpiskoposu II. Ieronymos ve protokol gereği yerel yöneticiler tarafından karşılandığını belirterek şöyle konuştu:

“Kendisi gelemediği için bu etkinliğe ben katılıyorum, iki halk arasındaki dostluğu ve işbirliğini sembolize eden bu etkinliğe davet edilmiş olmaktan da büyük onur duyuyorum. Çünkü uzun süredir iki ülke ve halklar arasında var olan ilişkileri, işbirliğini gerek ekonomik, gerekse kültürel anlamda arttırmak için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz, bu etkinlik de onlardan biri.

Ege Denizi’nin bir barış denizi olması için bir temel atıyoruz. Bizler de sizleri en yakın zamanda Midilli’de ağırlamayı arzu ediyoruz, ki bizlere ülkenizde göstermiş olduğunuz misafirperverliğin karşılığını verebilelim. Bu tür girişimler ve etkinlikler iki halkı birbirine daha da yaklaştırıyor, bu sayede ise daha uzun süre iki halk kardeşçe ve dostluk içerisinde yaşayabilecek. Bu sıcak karşılama ve misafirperverlik için Başkan Akpınar’a tekrar teşekkür ederiz.”

KARŞIYAKA BİZDEN İYİ OYNADI, GOLLERİ BİZ BULDUK

foto8

Midilli Belediyesi Spor, Kaliteli Yaşam ve Çevre’den Sorumlu Başkan Yardımcısı Nikos Karasavvas, “Öncelikle Midilli Belediye Başkanı Spiros Galinos’un, adadaki mülteciler için gelen Papa Francis nedeniyle bu etkinliğe katılamadığından size selamlarını ilettiğini belirtmek istiyorum” diyerek başladığı sözlerini şöyle sürdürdü:

“Belediye başkanımız da dostluğun ve işbirliğinin geliştirilmesini ve devam etmesini çok istiyor. Bunun için bizler de sizi Midilli’ye bekliyoruz. Burada yaşananlardan gerçekten çok etkilendik, bu coğrafyada kardeşçe yaşamak istiyoruz. Zaten futbolun ve sporun en büyük amacı bu değil midir? Halkları bir araya getirmek, ilişkileri ve dostlukları geliştirmek. Aslında sahaya girmeyeli ve topa vurmayalı 15 sene olmuştu. Benim için de çok büyük bir onur oldu. İlk golün pasını benim vermiş olmam da önemli değil, oyunun bu mükemmel atmosferde gerçekleştirilmiş olması çok güzeldi. Aslında maç boyunca Karşıyaka takımı bizden çok çok daha iyi oynadı. Ama biz pozisyonlarda şanslıydık, o yüzden galip geldik. Karşıyakalıları rövanş maçı için adamıza bekliyoruz.”

BU ETKİNLİK PAPA ZİYARETİ KADAR DEĞERE SAHİPTİ

foto9

 

Kuzey Ege Bölge Valiliği Konsey Başkanı Haciyannis Dimosthenis ise organizasyonda emeği geçen tüm dostlara teşekkür ettiğini vurgulayarak, “Midilli’de bırakıp geldiğimiz karşılama gerçekten önemliydi ama burada bunca yıldan sonra gerçekleşen etkinlik de aynı önem ve değere sahipti. 61 yıl sonra tekrar maç yapmak tarihi bir olaydı. Midilli’yle birlikte diğer Ege adaları Sakız, Limni, Samos’un temsilcisi olarak, bizler de sizleri Midilli’ye davet ediyor ve en kısa zamanda bekliyoruz” dedi.

 

foto10

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu