Çeşme Aktüel

Türk iş adamlarının Hırvatistan çıkarması

Türk iş adamlarının Hırvatistan çıkarması
170 views
27 Nisan 2016 - 14:14

Bir davet üzerine bulunduğumuz Zagreb’te Türk – Hırvat İş Forumu’na katıldık..

Türkiye’den 150, Hırvatistan’dan 450 iş adamının katılımıyla bugüne kadar iki ülke arasında gerçekleştirilen en büyük iş konseyi forumu gerçekleştirildi. Katılımcılar arasında Hırvatistan’da 350 milyon dolarlık yatırım yapan Ferit Şahenk, Hırvatistan’daki Kentbank’ın sahibi Mustafa Süzer ve Hırvatistan’a seferler yapan Pegasus Air’in sahibi Ali Sabancı da vardı..

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan iki ülke arasındaki ticaret hacminin 1 milyar dolara yükselmesi gerektiğini, en kısa zamanda bu forumun İstanbul’da da gerçekleştirilmesini istedi.

 

TÜRK İŞ ADAMLARININ HIRVATİSTAN ÇIKARMASI

 

Türkiye ve Hırvatistan Ekonomi Bakanlıkları himayesinde Türk Dış Ekonomik İlişkiler Kurumu (DEİK) ile Hırvat Ekonomi Odası tarafından düzenlenen Türkiye – Hırvatistan İş Forumu Hırvatistan’ın başkenti Zagrep’te Westin Hotel’de yapıldı. Türkiye’den kalabalık bir iş adamı grubuyla birlikte dün Zagreb’e gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar-Kitaroviç’in birer konuşma yaptığı forumda iki ülke arasındaki ekonomik konular ve yatırım olanakları konuşuldu. Forum Türkiye’den 150, Hırvatistan’dan 450 iş adamının katılımıyla bugüne kadar iki ülke arasında gerçekleştirilen en büyük toplantı oldu. Türkiye – Hırvatistan İş Konseyi Eşbaşkanları Zlatan Fröhlich ile Burak Baykan’ın yaptığı açılış konuşmalarının ardından sunumlara geçildi.

 

KAPIMIZ TÜM YATIRIMCILARA AÇIK

Hırvatistan Ekonomi Bakanlığı Yatırım Promosyon Bölümü Başkanı Svjetlana Momçiloviç’in ‘Hırvatistan’da İş ve Yatırım Ortamı ve Fırsatlar’ adı altında yaptığı sunumda, geçen yıl Hırvatistan’dan Türkiye’ye 94 milyon dolar, Türkiye’den Hırvatistan’a ise 220 milyon dolarlık ihracatın gerçekleştirildiğini söyledi. Momçiloviç, “Hırvatistan’da yatırım yapan yabancı yatırımcılar arasında Türkiye 18. sırada yer almakta. Türkiye’den gelen turist sayısı 26 bin 985 iken bu gelen turistler 68 bin 891 geceleme yaptı. Kapımız tüm yatırımcılarına açıktır” diye konuştu.

 

YOĞUN KATILIM İKİ ÜLKE ARASINDAKİ TİCARETİN GELİŞECEĞİNİN İŞARETİ

Ekonomi Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü Dış Ticaret Uzmanı Onur Ataoğlu, ‘Türkiye’de İş ve Yatırım Ortamı’ konulu sunumunda, salondaki kalabalık katılımın, gelecekte iki ülke arasındaki ticaretin gelişeceğinin işareti olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Türk ekonomisi kriz ortamlarına rağmen büyük bir gelişme göstermiştir. 2015 yılında yüzde 4’lük bir büyüme çok umut verici bir rakam olup, önümüzdeki yıllarda da yüzde 4,5-5 oranında sürecektir.. Bölgenin en dinamik ülkesiyiz. Türkiye, dünya Gayrisafi Milli Hasıla’nın üçte birini barındıran, 4 saatlik uçuş mesafesinin merkezinde yer alıyor ve Türkiye’de bir günde şirket kurabilirsiniz. Çifte vergilendirme konusunda 80 ülke ile anlaşma yürürlükte. Yatırımcı çok sayıda teşviklerden yararlandırılıyor. Yatırıma göre yer tahsisi de mümkün.”

 

350 MİLYON DOLARLIK YATIRIM

Doğuş Grubu Bölge Grubu Müdürü Burak Baykan, sunumuna Hırvatistan’daki yatırımlarını anlatan bir dakikalık bir gösterimle başladı. Ardından yaptığı konuşmada, “Hırvatistan’da örnek yatırımcı olarak gösterilmekten memnuniyeti duyuyoruz.

Hırvatistan’da 2009 yılında 10 milyon dolarla başlayan yatırımlarımız, 2016 yılı itibariyle 350 milyon dolara ulaştı” dedi.

 

BU FORUM GİBİ DÜNYADA 131 İŞ KONSEYİMİZ VAR

DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan yaptığı konuşmada, “Hırvatistan 1 Temmuz 2013’te AB’nin 28 üyesi oldu. Birlikte başvurmuştuk. Halbuki Türkiye ve AB yarım asırdır işbirliği içinde. Son günlerdeki göçmen sorununda Türkiye çözüm ortağıdır. Hırvatistan’a bugün en kapsamlı katılımla Sayın Cumhurbaşkanı’mız ile birlikte geldik. Ticari ve yatırım ilişkilerimizi geliştirmek için buradayız. Dünya genelinde 131 iş konseyimiz var, Türkiye – Hırvatistan İş Konseyi de bunlardan biri. Bu forum her iki adına hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

 

YATIRIMLARDA BENDEN SONSUZ DESTEK GÖRECEKSİNİZ

Hırvatistan Ekonomi Bakanı Tomislav Paneniç,

Türkiye’nin Hırvatistan’da önemli bir yatırımcı ülke olduğunu belirterek, “Özellikle turizm, bankacılık ve enerji konularında Türk yatırımları öne çıkıyor. Bu foruma katılmak benim için büyük bir onurdur. Gelecekteki yatırımlarda benden sonsuz destek göreceksiniz. Size iyi imkanlar sunacağız, yatırımların önünü açacağız. Yüksek katılımınız için teşekkür ediyorum” dedi.

 

60 TÜRK FİRMASI HIRVATİSTAN’DA, 26 HIRVAT FİRMASI TÜRKİYE’DE YATIRIM YAPTI

Türkiye Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Türkiye ile Hırvatistan arasında düzenlenen bu forumda siyasi ve ekonomik ilişkilerin değerlendirmesi yapıldığı söyleyerek şöyle konuştu:

“Bizim üzerimize düşen ortadaki engelleri kaldırmaktır. 2012’de 52 milyon dolar olan iki ülke arasındaki ticaret hacmi geçen yıl 387 milyon dolara çıktı. En yakın zamanda ticaret hacminin 1 milyar dolara çıkarılması için çalışacağız. Burada yatırım yapan 60 Türk firması varken, Türkiye’de 26 Hırvat firması yatırım yaptı. Gelecekte bu rakamların artmasını diliyorum.”

 

PARA CIVA GİBİDİR, UYGUN ZEMİNE DOĞRU KAÇAR

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar-Kitaroviç’in yaptığı konuşmada, “Burada size yeni bir kapı açılıyor. Bilhassa küçük ve ortak ölçekli firmalara destek veren Sayın Erdoğan’a teşekkür ediyorum. Güzel bir organinizasyon için DEİK’e ayrıca teşekkür ederi” diye konuşmasının ardından kürsüye Recep Tayyip Erdoğan davet edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 1 milyar dolara yükselmesi gerektiğini, en kısa zamanda bu forumun İstanbul’da da gerçekleştirilmesini istedi. Erdoğan, Hırvatistan’ın İstanbul’da bir ofis açmasında yarar olduğunu, buradan dünyaya açılabileceklerini vurgulayarak sözlerinin şöyle sürdürdü:

“Para cıva gibidir. Uygun zemine doğru kaçar. Biz siyasiler bu uygun zemini hazırlamalıyız. Günümüz dünyasında en itici güç özel sektördür. Hırvatistan ile karşılıklı yatırımlarımızı, her geçen gün daha da geliştirmek istiyoruz. Kısa zamanda yaptığınız görüşmeleri İstanbul’a taşıyın. Bu forumun benzerini İstanbul’da yapın. 1 Milyar dolar hedefini gerçekleştirmememiz için bir neden yok. Benim bürokraside en büyük rakibim bürokratik oligarşidir. Siyasiler bürokratik oligarşiyi aşabildiği oranda başarılı olur. Bu iş forumu sayesinde Türk ve Hırvat iş adamları birbirini tanıma fırsatı buldu. Her birinizin samimi gayret göstereceğinize inanıyorum. Avrupa’da stratejik bir konumda bulunan Hırvatistan’daki turizm, sağlık sektörü, yenilenebilir enerjideki Türk yatırımları bugün 10’a katlanmış durumda. Yeni projelerin toplam miktarı da 200 milyon dolar civarında. Hırvatistan nüfusunun 3 katı turist çekiyor. Ayrıca yazılım şirketleri bölgede öncü. Organik tarımda ve sulama konusunda gelişmiş bir alt yapıya sahip. İki ülkenin kapsamlı ekonomik faaliyetleri bölgeye katkı sağlayacaktır. KOBİ konusunda atılacak yeni adımlar da yatırımların önünü açacaktır. İstanbul’da bir ofis açmanızda yarar var. Buradan dünyaya açılabilirsiniz.”

Konuşmaların ardından işbirliği anlaşması imzalandı, iki ülke iş adamları arasında ikili görüşmelere geçildi. İzmirli firmalar Naturajoy ile YDC Metal Makina Sanayi de iki görüşmelerde bulundular.

 

 

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu