Çeşme Aktüel

Yarımada ‘Mobil Mezbaha’ ya geçti

Yarımada ‘Mobil Mezbaha’ ya geçti
136 views
12 Haziran 2016 - 10:33

Büyükşehir’den ‘pratik’ çözüm..

Eski mezbahanın kapatıldığı Yarımada bölgesinin ihtiyacı için en hızlı çözümü arayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin ilk ‘modüler sistem’ mezbahasını Urla’da hayata geçirdi. Modern teknoloji ile donatılmış 8 adet konteynırdan oluşan ‘mobil mezbaha’ çok beğenildi.

TÜRKİYE’DE BİR İLK

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Yarımada bölgesindeki Urla, Seferihisar, Çeşme ve Karaburun ilçelerinin ihtiyacını, kurulumu kısa sürede tamamlanan Türkiye’nin ilk ‘modüler sitem’ mezbahası ile karşılamaya başladı. Urla’daki eski mezbahanın kapatılmasının ardından hızlı bir çözüm arayışına giren Büyükşehir Belediyesi, yeni bir betonarme mezbaha inşa etmek yerine kısa sürede kurulabilen mobil mezbahayı hayata geçirerek hizmetin aksamasının önüne geçti. Türkiye’de ilk kez modüler sistem konteynerlerden oluşturulan mezbahada, günde 30 büyükbaş, 80 küçükbaş hayvan hızlı ve hijyenik bir şekilde kesilebiliyor.

PORTABLE MEZBAHA

Toplam 8 konteynerden oluşan tesis, gerektiğinde sökülerek başka bir alana taşınabiliyor. 256 m² alana yayılan mobil mezbaha Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yönetmelikleri çerçevesinde ‘Gıda Hijyeni’ ve ‘Hayvansal Gıdalar İçin Özel Hijyen Kuralları’ yönetmeliklerine uygun olarak tasarlandı. Modern teknoloji ile donatılan tesiste kesilen etler, frigofrik (soğutma özelliği olan) kamyonlarla Yarımada bölgesindeki ilçelere sağlıklı bir şekilde ulaştırılıyor.

Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu