Çeşme Aktüel

IV. Uluslararası Çeşme Open sona erdi

IV. Uluslararası Çeşme Open sona erdi
142 views
27 Haziran 2016 - 22:50

Çeşme Belediyesi’nin desteğiyle düzenlenen ve Türkiye Satranç Federasyonu faaliyet programında yer alan 4. Uluslararası Çeşme Open Satranç turnuvasında, A kategorisinde Ukrayna’dan Vladimir Baklan, B kategorisinde Türkiye’den Umut Bekirağaoğlu şampiyon oldu.

Tarihi Aya Haralambos Kilisesi’nde 20-26 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilen turnuvaya 13 ülkeden 365 sporcu katıldı. Birbirinden çekişmeli ve zevkli karşılaşmalara sahne olan turnuvanın kapanış töreninde bir konuşma yapan Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay, turnuvanın 4 yılında kalitenin daha da arttığını belirterek, “Türk satranç sporu her yıl çıtayı daha da yükselterek başarılara imza atmaya devam ediyor. Yunanistan’da Avrupa Okullar Satranç Şampiyonası’nda yer alan ekibimizden Çeşmeli Alparslan Işık, 5. oldu ve bizleri gururlandırdı. Yunanistan’da 76 sporcu ile yarıştık, 21 ülkeden 256 sporcu mücadele verdi. Burada Türk bayrağını bir kez daha göndere çekmenin mutluluğunu yaşadık” diye konuştu.

SATRANÇ VE TATİLİN EN GÜZEL BULUŞMASI

Amaç ve hedeflerinin dünyada büyük başarılara imza atmak, daha büyük sporcular yetiştirmek ve daha büyük organizasyonlar yapmak olduğunu vurgulayan Gülkız Tulay sözlerini şöyle sürdürdü:

“Gelecek nesillerde bizleri temsil edecek çocuklarımız, gençlerimizi daha donanımlı yetiştirmek istiyoruz. Satranç sporundan aldıkları kazanımları hayatlarına yansıtsınlar. Bu anlamda Çeşme Belediyesi ile 4 yıl önce imzasını attığımız ve her geçen yıl gittikçe yukarıya yükselen bu turnuva büyüyerek yoluna devam ediyor. Satranç ve tatilin en güzel buluşması olan bu güzel ilçede, turnuvaya emeği olan herkese teşekkür ediyorum. Burada 13 ülkeden 365 sporcu dereceye girebilmek için mücadele verdi. Çeşme Belediyesi ile diğer sponsorların ve Çeşme Kaymakamlığı’nın çok önemli desteklerini görüyoruz. Önümüzdeki yıl daha güzel bir turnuva olacağına inandığım bu turnuvada başarılı derece alan arkadaşlarımızı da kutluyorum”.

TURNUVA SATRANÇ CAMİASINDA BİR MARKA HALİNE GELDİ

Çeşme Kaymakamı Mustafa Erkayıran ise turnuvanın satranç camiasında bir marka haline geldiğine dikkat çekerek, “İlçemizin satranç sporuna olan ilgisi, bu turnuvanın çok fazla rağbet görmesine neden oluyor. Çeşme adına buradan Satranç Federasyonu’na teşekkür etmek istiyorum. Yerel yönetim olarak bu turnuvayı çok önemsedik ve her türlü desteği vermeye çalıştık. Çeşme Kaymakamlığı olarak da destek vermeye devam edeceğiz” dedi.

TURNUVAYA KATILAN ÜLKE SAYISINI ARTIRACAĞIZ

Çeşme Belediye Başkan Yardımcısı Şakir Karadede ise belediyenin 4 yıldır turnuvanın ana destekçisi olduğunun altını çizerek şöyle konuştu:

“Bu yıl dördüncüsünü tamamladığımız bu güzel turnuvada emeği bulunanlara ve katkı koyanlara çok teşekkür ediyorum. Çeşme’de yapmaya devam edeceğimiz bu turnuvaya katılan ülke sayısını arttıracağız ve daha fazla sporcuyu ilçemizde ağırlayacağız. Satranç Federasyonu ile ortak çalışarak çocuklarımızın, gençlerimiz bu spora daha fazla yönelmelerini sağlayacağız. Çeşme Belediyesi olarak, daha fazla sponsorun bu organizasyona destek olmasını arzu ediyoruz. Bu bağlamda ilçemizde bu güzel organizasyona imza atan herkese bir kez daha sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum”.

Tarihi Aya Haralambos Kilisesi’nde 6 gün süren turnuva boyunca alınan sonuçlar şöyle:

A KATEGORİSİ :

Genel:

1-   Vladimir Baklan (Ukrayna)

2-   Mustafa Yılmaz ( Türkiye)

3-   Betül Cemre Yıldız (Türkiye)

En iyi 55 yaş ve üstü:

 1. Yasin Hür

En İyi Türk Sporcu:

 1. Mustafa Yılmaz
 2. Betül Cemre Yıldız
 3. Ömer Faruk Özer

En İyi Kadın Sporcu:

 1. Betül Cemre Yıldız
 2. Mobina Alinasab
 3. Mitra Asgharzadeh

B KATEGORİSİ:

Genel:

1-   Umut Bekirağaoğlu

2-   Ferman Alkan (Türkiye)

3-   Uygar Ulaş (Türkiye)

En İyi 55 Yaş ve Üstü:

 1. İbrahim Kaya Ünver

En İyi ELO’suz Sporcu:

 1. Metin Asa
 2. Yusuf Çağan Türkmen
 3. Erdem Yeşildağ

En İyi 16 Yaş Altı Sporcu:

 1. Umut Bekirağaoğlu
 2. Ferman Alkan
 3. Uygar Ulaş

En İyi Kadın Sporcu:

 1. Lina Aslan
 2. Melisa Birgelir
 3. Nimet Seray İlkbahar

En İyi 12 Yaş Altı Sporcu:

 1. Umut Bekirağaoğlu
 2. Kürşat Buğra Gökçek
 3. Nimet Seray İlkbahar
Yarımada Lezzetleri
Çeşme nöbetçi eczaneleri

Çeşme Aktüel basın meslek ilkelerine uyar. Sitede yayınlanan köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitede yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

dorokolomontodurunkibelekşisoryollaki tamaharoşi mikoloji fataaamilrok vilork morokarşzorfali porraki şıllitorriki pulliji filletulpu lullu